44. ZATIRANJE AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA - 27.06.2016 15:09 - Zaključeno


V vinogradih, kjer je vinska trta že popolnoma odcvetela, je potrebno opraviti prvo zatiranje ameriškega škržatka, prenašalca zlate trsne rumenice. Škodljivec je sedaj pretežno v stadiju ličink L1 in L2, deloma pa že tudi v stadiju L3.

 

Zatiranje ameriškega škržatka je v skladu s pravilnikom o ukrepih za preprečevanje širjenja in zatiranje zlate trsne rumenice (UL RS, št. 48/14) obvezno za vse imetnike trte, in sicer:

  • v vinogradih za pridelavo grozdja ter na brajdah oziroma ohišnicah na razmejenem območju zlate trsne rumenice, to je v žariščih okužbe in njihovih varovalnih pasovih in

  • v matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah na celotnem območju Slovenije.

 

Škropljenje naj bo opravljeno najkasneje do 6. julija, vendar ne pred povsem zaključenim cvetenjem vseh sort v vinogradu!

 

V vinogradih za pridelavo grozdja v razmejenem območju zlate trsne rumenice je obvezno najmanj eno tretiranje. Za prvo škropljenje dajemo prednost pripravku Actara 25 WG v odmerku 200 g/ha. Pripravek Actara je sistemični insekticid z rezidualnim delovanjem, ki učinkovito zatira ameriškega škržatka, zato tretiranja običajno ni potrebno ponoviti.

Poleg Actare je za prvo škropljenje možno uporabiti tudi druge registrirane pripravke: Decis 2,5 EC, Decis, Gat decline 2,5 EC v odmerku 0,5 l/ha; Kenyatox verde v odmerku 0,7-0,8 l/ha, Valentin eko insekticid iz naravnega piretrina v 0,07-0,08 % konc., Biotip floral ali Flora verde v odmerku 1,6 l/h. Delovanje teh insekticidov je krajše in bo potrebno škropljenje ponoviti ob drugem napovedanem roku. Pripravek Reldan 22 EC pa se lahko uporabi le enkrat letno, zato je njegova uporaba bolj smiselna za drugo tretiranje ameriškega škržatka, v času zatiranja drugega rodu grozdnih sukačev.

 

V ekološki pridelavi je za zatiranje ameriškega škržatka potrebno opraviti dve škropljenji, razen če po prvem škropljenju s spremljanjem ulova z rumenimi lepljivimi ploščami ugotovimo, da ulov odraslih škržatkov ne presega 4 osebke na rumeno lepljivo ploščo na teden. V takem primeru škropljenja ni treba ponoviti. Če je potrebno, pa opravimo drugo škropljenje 7 do 10 dni po prvem škropljenju. V ekološki pridelavi so dovoljeni pripravki na osnovi piretrina (Kenyatox verde, Valentin eko insekticid, Flora verde, Biotip floral).

 

V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah sta povsod po Sloveniji obvezni najmanj dve škropljenji. Če se kasneje na rumene lepljive plošče še ulovijo odrasli škržatki, je potrebno škropljenje še enkrat ponoviti. Imetniki vinogradov morajo spremljati ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami do sredine septembra.

 

V vinogradih izven razmejenih območij zatiranje ameriškega škržatka ni obvezno, je pa priporočljivo opraviti vsaj eno zatiranje, če je ameriški škržatek v njih navzoč oziroma, če je populacija velika. Priporočljivo je spremljanje ulova škržatkov z rumenimi lepljivimi ploščami.

Opozarjamo, da je treba vsa fitofarmacevtska sredstva uporabljati v skladu z navodili za uporabo in navedbami na etiketi. Pri uporabi je treba upoštevati Pravilnik o pravilni uporabi fitofarmacevtskih sredstev (Uradni list RS, št. 71/14). Pred uporabo posameznih pripravkov je potrebno prebrati in upoštevati navodila za uporabo.

Insekticide proti ameriškemu škržatku se lahko uporabi šele takrat, ko vinska trta popolnoma odcveti (VARSTVO ČEBEL !!!). Cvetočo podrast je potrebno pokositi, škropljenje pa opraviti v večernem ali nočnem času, ko so čebele v panjih.

Pogoji za uporabo sredstva Reldan 22 EC

Pripravek deluje na odrasle stadije ameriškega škržatka v odmerku 1,6 l/ha in se lahko uporablja na razmejenih območjih zlate trsne rumenice z dovoljenem UVHVVR za nujne primere v času od 23. 5. 2016 do 23. 9. 2016; v tem odmerku se lahko uporablja samo v vinogradih za pridelavo grozdja, ki je namenjeno za predelavo v vino. Uporaba v vinogradih za pridelavo namiznega grozdja v tem odmerku ni dovoljena.

Preprečiti je treba onesnaženje vodotokov, vodnjakov, jezer in izvirov tako, da se upošteva predpise s področja varstva voda. Lahko ga uporabljamo v oddaljenosti več kot 75 m tlorisne širine od meje brega voda 1. in 2. reda. Če uporabljamo šobe za zmanjšanje zanosa (drifta), se varnostni pas do površinskih voda lahko zmanjša, vendar pa mora celotno območje vinograda izpolnjevati pogoje glede zmanjšanega varnostnega pasu. Varnostni pas se v tem primeru lahko zmanjša na:

- 40 m ob uporabi šob s 50 % zmanjšanjem zanosa FFS ali na

- 30 m ob uporabi šob s 75 % zmanjšanjem zanosa FFS ali na

- 15 m ob uporabi šob z 90 % zmanjšanjem zanosa FFS.

Varstvo pri delu: Pri rokovanju s koncentriranim sredstvom, mešanju škropilne brozge, polnjenju in čiščenju rezervoarja mora delavec uporabljati zaščitno obleko (delovni kombinezon), zaščitne rokavice in zaščito za dihala (maska tipa AIP2). Pri tretiranju s traktorsko nošenim/vlečenim pršilnikom mora delavec uporabljati zaščitne rokavice, delovno obleko, pokrivalo s širokimi krajci, trpežno obutev in zaščito za dihala (maska tipa AIP2). Pri stiku s škropljenimi rastlinami po preteku delovne karence mora delavec uporabljati zaščitne rokavice.

Delovna karenca: Vstop delavcev na tretirano površino je dovoljen 12 dni po končanem tretiranju.

Odgovornost za fitotoksičnost in učinkovitost sredstva prevzame imetnik dovoljenja za nujne primere. Odgovornost glede pravilne rabe FFS je na strani uporabnikov.


Datum objave obvestila: 27.06.2016 15:09
Obvestilo prognostičnega centra: Napovedi za vso Slovenijo/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: ZEMLJIČ Marjeta in ŠKERLAVAJ Vojko
Pripravila: Marjeta Zemljič in Vojko Škerlevaj
Seznam registriranih FFS