63. VARSTVO JABLAN - 17.07.2015 10:23 - Zaključeno


Jablanov škrlup

Suho in vroče vreme ne ustvarja pogojev za razvoj sekundarnih okužb z jablanovim škrlupom. Razmik med škropljenji prilagodite količini padavin. V primeru, ko pade nad 25 mm dežja je potrebno pred naslednjimi padavinami škropljenje ponoviti.

Pri uporabi kontaktno delujočih fungicidov proti škrlupu dajte prednost pripravkom na osnovi aktivne snovi kaptan: Merpan 80 WDG (1,88 kg/ha), Orthocide 80 WG (2 kg/ha) ali Scab 80 WG (1,9 kg/ha) ali uporabite pripravek Thiram 80 WG (3kg/ha). Pri uporabi pripravkov pazite na število dovoljenih škropljenj na isti površini v eni rastni dobi, ki so navedena v navodilih za uporabo.

Pazite na temperature zraka, če te presegajo 30 °C se izogibajte dodajanju vseh pripravkov na osnovi močljivega žvepla in foliarnih gnojil!

V primeru toče takoj opravite škropljenje s pripravki, ki vsebujejo aktivno snov kaptan kot so: Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG ali Scab 80 WG.

Jabolčni zavijač

Število ulovov metuljčkov jabolčnega zavijača na feromonskih vabah na večina opazovanih lokacijah dosega ter presega prag gospodarske škode za drugi rod (5 do 7 metuljčkov/teden). Iz navedenega sledi, da se je začel intenziven let druge generacije jabolčnega zavijača. V kolikor še niste opravili škropljenja usmerjenega v zaključek razvoja prve ter začetek razvoja druge generacije jabolčnega zavijača, to storite do konca tega tedna (glej obvestilo dne 7.7. št. 57).

Sadjarji, ki ste oziroma boste med 13. in 18. julijem opravili škropljenje proti jabolčnem zavijaču s pripravki kot so: Coragen, Affirm, Runner 240 SC ali Mimic, planirajte naslednje škropljenje opraviti v prvi dekadi avgusta, o čemer vas bomo še obvestili.

Rdeča sadna pršica

Nadaljujte z rednimi pregledi nasadov na prisotnost rdeče sadne pršice. V kolikor je prag presežen (6 – 7 gibljivih stadijev na list), opravite škropljenje s pripravki kot so: Envidor SC 240 (0,6 L/ha), Masai (0,75 kg/ha), Milbeknock (0,625 L/ha pri porabi vode 500 L/ha na 1 m višine krošnje) ali Vertimec 1,8 EC (0,75 L/ha) z dodatkom močila ali ogrščičnega oziroma parafinskega olja (2,5 L/ha). Pri ekstremno visokih temperaturah zraka ne hitite s škropljenjem in počakajte, da temperature vsaj nekoliko padejo.

Hrušev ožig

Izvajajte redne preventivne preglede na prisotnost Erwinie amylovora povzročiteljice bakterijskega hruševega ožiga. Poleg nasadov pregledujte tudi okolico, kjer se nahajajo okrasne in samonikle rastline, ki so gostiteljice hruševega ožiga (glog, panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica…). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu (03 71 21 600 ali 616).

Pri zgodnjih sortah jabolk pazite na karenco! Bodite dosledni pri upoštevanju karenčne dobe glede na tehnološki rok obiranja! Glej preglednico!

Preglednica: Pripravki in karenčne dobe

Fitofarmacevtsko sredstvo

KARENCA (št. dni)

FUNGICIDI

 

Merpan 80 WDG, Scab 80 WG

21

Orthocide 80 WG

28

Thiram 80 WG

35

INSEKTICIDI

 

Affirm

7

Coragen, Runner 240 SC, Mimic, Calypso SC 480, Mospilan 20 SG, Mospilan SG, Moksycan 20 SG

14

AKARICIDI

 

Masai

7

Envidor, Milbeknock

14

Vertimec 1,8 EC

28

 

 


Datum objave obvestila: 17.07.2015 10:23
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS