65. VARSTVO VINSKE TRTE - 15.07.2014 10:41 - Zaključeno


Obvestilo dne, 15. 7. 2014

Pripravila: Alenka Ferlež Rus

Fenološki razvoj vinske trte

Na območju vinorodnega pod okoliša Šmarje – Virštanj in ožjega okoliša Slovenske Konjice je vinska trta v povprečju na opazovane lokacije v fenološki fazi BBCH 79, ko se večina jagod med seboj dotika. V razvoju nekoliko zaostajajo sorte Laški rizling, Šipon in Žametna črnina, ki so še v fenološki fazi BBCH 77 (začetek dotikanja jagod).

Peronospora in oidij vinske trte

V zadnjem tednu smo v posameznih vinogradih, sicer v majhnem obsegu, zasledili pojav peronospore, tako na listih kot grozdičih. Zaradi nestanovitnega vremena priporočamo, da proti okužbam s peronosporo opravite še eno škropljenje s kombiniranimi, sistemično ali polsistemično delujočimi pripravki kot so: Alleato 80 WG (2,5 kg/ha), Equation pro (400 g/ha), Momentum F (4kg/ha), Mikal flash (4 kg/ha), Mikal premium (3 kg/ha), Profiler (3 kg/ha), Valis F (1,5 kg/ha), Enervin (2,5 kg/ha), Fantic F (2 kg/ha), Mildicut (4 L/ha), Pergado – F (1,6 kg/ha), Pergado MZ ali Gett (1,6 kg/ha) ali Revus (0,4 – 0,6 L/ha). Pripravkom Alleato 80 WG, Equation pro, Profiler in Revus priporočamo dodati polovični odmerek enega od kontaktnih fungicidov.

V vinogradih, ki so bujne rasti in z izjemo aromatičnih sort (Rumeni muškat, Traminec, Sauvignon), lahko namesto naštetih pripravkov uporabite tudi pripravke v kombinaciji z bakrom kot so: Curzate R (2-3 kg/ha), Pergado C (4-5 kg/ha) ali Amaline flow (2,25 L/ha).

V vinogradih, kjer okužbe s peronosporo in oidijem niso prisotne lahko uporabite pripravka, ki delujeta na obe bolezni hkrati kot sta: Universalis (2 L/ha) ali Cabrio Top (2 kg/ha).

Vremenske razmere so še naprej ugodne za razvoj oidija, zato nadaljujte z uporabo najučinkovitejših pripravkov proti oidiju kot so: Crystal (0,16-0,2 L/ha), Collis (0,4 L/ha), Kusabi 300 SC (0,15 – 0,3L/ha), Vivando (0,16 – 0,2 L/ha), Talendo (0,25 L/ha), Dynali (0,65 L/ha), Postalon 90 SC (1 – 1,25 L/ha), Falcon EC 460 (0,3 – 0,4 L/ha), Nativo 75 WG (0,18 kg/ha), ali uporabite fungicide, ki vsebujejo samo tebukonazol (25%): Folicur EW 250 (0,3 L/ha), Orius 25 EW (0,3 L/ha), Tebazon EW 25 (0,3 L/ha), Mystic 250 EC (0,4 L/ha.), Tebusha 25%EW (0,4 L/ha).

Lahko uporabite tudi Stroby WG (0,1 – 0,2 kg/ha), Topas 100 EC ali Topaze (0,25 L/ha), Domark 100 EC (0,3 L/ha) ali Karathane Gold 350 EC (0,5 – 0,6 L/ha).

V vinogradih, kjer se je oidij pojavil v večjem obsegu dajte prednost pripravkom, ki vsebujejo aktivno snov tebukonazol kot so: Falcon EC 460, Nativo 75 WG, Folicur EW 250, Orius 25 EW, Tebazon EW 25, Mystic, Tebusha 25%EW ali uporabite pripravek Karathane gold 350 EC, skrajšajte razmik med škropljenjem (5 dni) in povečajte porabo vode.

Sredstvom za zatiranje oidija dodajte enega od pripravkov na osnovi močljivega žvepla kot so: Cosan, Kumulus DF, Močljivo žveplo, Pepelin, Thiovit Jet, Vindex 80 WG, v odmerku 3-6 kg/ha ali Microthiol special, v odmerku 3-8 kg/ha. Uporabite lahko tudi Cosinus, Cosavet DF ali Močljivo žveplo Karsia DF, v primeru pojava oidija v odmerku 8 kg/ha.

Pazite na razmik med škropljenji, ta naj bo prilagojen predvsem količini padavin in prirastu vinske trte. Razmik naj ne bo daljši od 10 dni, v primeru velike količine padavin (nad 30 mm), škropljenje opravite prej.

V primeru toče takoj opravite škropljenje s pripravkoma Folpanom 80 WDG ali Folpanom 50 SC oziroma drugimi pripravki, ki vsebujejo aktivno snov folpet (Fantic F, Pergado – F, Mikal flash, Momentum F, Mikal premium).

Ameriški škržatek in grozdni sukači

Sorazmerno hladno vreme (s povprečnimi dnevnimi temperaturami pod 20 °C) v zadnjem tednu je nekoliko upočasnilo razvoj ameriškega škržatka. Na opazovanih lokacijah prevladujejo ličinke L4 razvojnega stadija.

Ukrep zatiranja ličink ameriškega škržatka, ko je potrebno v rastni dobi izvesti najmanj dve tretiranji, je obvezen za vse imetnike trte v vinogradih za pridelavo grozdja na celotnem razmejenem območju, ki zajema večino vinogradov na Štajerskem, kamor sodi tudi celotno območje vinorodnega pod okoliša Šmarje – Virštanj in ožjega okoliša Konjice. Prav tako je zatiranje obvezno v vseh matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah povsod po Sloveniji.

V zadnjem tednu so je na večina opazovanih lokacijah močno povečali ulovi metuljčkov križastih grozdnih sukačev medtem, ko so ulovi pasastih grozdnih sukačev maloštevilni. Zato svetujemo, da v tem času, med 15. in 21. julijem, opravite drugo škropljenje proti ameriškemu škržatku in sočasno zatirate tudi grozdne sukače. Uporabite pripravek Reldan 22 EC, ki v odmerku 1,6 L/ha, zatira tako ameriškega škržatka kot grozdne sukače in je v tem odmerku dovoljen na celotnem razmejenem območju, kjer je zagotovljen varnostni pas 75 m tlorisne širine od meja brega vode 1. in 2. reda.

Vinogradniki, ki ne izpolnjujete pogojev glede 75 m varnostnega pasu, lahko ob uporabi antidriftnih šob za zmanjšanje zanosa (drifta) FFS, le tega zmanjšate pod pogoji kot je navedeno v tabeli:

Tip antidriftne šobe

Varnostni pas do meje brega voda 1. in 2. reda (v metrih)

90 % zmanjšanje zanosa FFS

15 m

75 % zmanjšanje zanosa FFS

30 m

50 % zmanjšanje zanosa FFS

40 m

Upoštevajte tudi dejstvo, da se pripravek Reldan 22 EC lahko uporabi samo 1 krat v rastni dobi in da se izven razmejenih območij lahko uporabi le v odmerku 1 L/ha.

Opozorila pri uporabi pripravka Reldan 22 EC v odmerku 1,6 L/ha:

Varstvo pri delu: Pri rokovanju s koncentriranim sredstvom, mešanju škropilne brozge, polnjenju in čiščenju rezervoarja mora delavec uporabljati zaščitno obleko (delovni kombinezon), zaščitne rokavice in zaščito za dihala (maska tipa AIP2). Pri tretiranju s traktorsko nošenim/vlečenim pršilnikom mora delavec uporabljati zaščitne rokavice, delovno obleko, pokrivalo s širokimi krajci, trpežno obutev in zaščito za dihala (maska tipa AIP2). Pri stiku s škropljenimi rastlinami po preteku delovne karence mora delavec uporabljati zaščitne rokavice.

Delovna karenca: Vstop delavcev na tretirano površino je dovoljen 12 dni po končanem tretiranju.

V vinogradih, kjer nimate težav z obvladovanjem grozdnih sukačev in proti njim ne škropite, lahko drugo škropljenje proti ameriškemu škržatku ponovno opravite s pripravkom Actara 25 WG, v odmerku 200 g/ha.

Za zatiranje grozdnih sukačev lahko uporabite tudi pripravek Pyrinex 25 CS v odmerku 1 L/ ha, ki zmanjšuje tudi populacijo ameriškega škržatka in je primeren za škropljenje na območjih, ki niso uradno razmejena zaradi zlate trsne rumenice.

V ekološki pridelavi za zatiranje ameriškega škržatka uporabite pripravke na osnovi piretrina kot so: Flora verde ali Biotip floral v odmerku 1,6 L/ha oziroma Kenyatox verde ali Valentin eko insekticid iz naravnega piretrina v 0,07 – 0,08% konc.. Pripravke na osnovi piretrina zaradi krajšega delovanja in doseganja boljše učinkovitosti uporabite v hladnejših urah dneva in večkrat v sezoni.

V trsnicah, matičnjakih in matičnih vinogradih je dovoljena le uporaba pripravka Decis in Decis 2,5 EC v odmerku 0,5 L/ha. Dovoljeni sta dve aplikaciji v eni rastni dobi.

Pred tretiranjem z navedenimi insekticidi je potrebno pokositi ali zmulčiti cvetočo podrast ter dosledno upoštevati preventivne ukrepe za varstvo čebel. Škropljenje opravite v poznih večernih ali zgodnjih jutranjih urah, ko so čebele v panjih oziroma od dve uri po sončnem zahodu, do dve uri pred sončnim vzhodom.

Zemljevid razmejenih območji in podrobnejše informacije o ukrepih zatiranja zlate trsne rumenice so vam na voljo na spletni strani Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin:  http://www.uvhvvr.gov.si/si/delovna_podrocja/zdravje_rastlin/posebno_nadzorovani_organizmi/trsne_rumenice_in_ameriski_skrzatek/

 


Datum objave obvestila: 15.07.2014 10:41
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS