54. OBVEZNO ZATIRANJE ŠKODLJIVIH RASTLIN IZ RODU AMBROSIA - 31.07.2013 10:26 - Zaključeno


Vsi imetniki zemljišč morajo v skladu z Odredbo o ukrepih za zatiranje škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia (Uradni list RS št. 63/2010) sami odstranjevati pelinolistno ambrozijo (A. artemisiifolia) in druge neofitne vrste iz rodu Ambrosia (A. trifida, A. maritima, A. coronopifolia) s koreninami vred ali odstraniti njihov nadzemni del na način, da se škodljiva rastlina več ne obraste. Prav tako morajo imetniki zemljišč opraviti nadaljnja redna opazovanja zemljišč v rastni dobi do konca septembra. Na podlagi zgoraj navedene Odredbe je potrebno ukrepati tako na kmetijskih kot nekmetijskih površinah.

Zelo podrobne informacije o zatiranju rastlin iz rodu Ambrosia na kmetijskih zemljiščih (zatiranje ambrozij v posevkih koruze, v posevkih ozimnih in jarih žit, na strniščih, v strniščnih posevkih, v posevkih buč, v krompiriščih, v posevkih soje, v posevkih sončnic, v grahu, fižolu, deteljah, lucerni, v posevkih križnic, v nasadih čebule in na travinju) lahko poiščete na spletni strani:http://www.uvhvvr.gov.si/si/delovna podrocja/zdravje rastlin/skodljive rastline/

Načini zatiranja:

Ročno odstranjevanje, ki pride v poštev na manjših površinah, ta način je zelo zanesljiv in učinkovit. Če odstranjene rastline že tvorijo seme, se jih ne sme kompostirati, ampak te rastline sežgemo. Košnja ali mulčenje, odkos naj bo čim nižji, saj se ambrozija rada obrašča. Oba načina odstranjevanja škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia sta primerna za večje in bolj zapleveljene površine. Zatiranje s herbicidi na zatravljenih nekmetijskih površinah (brežine avtocest, železnice, 1,5 m pas ob regionalnih cestah, urbane površine, ki vključujejo parke, zelenice in športne terene, ter drugih) izvajate tudi s sredstvi kot so CALLISTO 480 SC (0,25 l/ha), HARMONY 75 WG (20-30 g/ha ob dodatku močila) ter BANVEL 480 S (0,5 - 1,0 l/ha). Možnost njihove uporabe je največ 1 krat v isti rastni dobi. Za točkovno zatiranje ambrozije s strani vzdrževalcev stavb in vrtičkarjev so na razpolago tudi zanje primerne formulacije pripravkov na podlagi glifosata (npr. PLANTELLA TOTAL-R, ROUNDUP DOUBLE ACTION, ROUNDUP ALPHEÉ), ki so na voljo tudi v vrtnarskih centrih osebam brez opravljenega izpita iz znanja iz fitomedicine.

Ob škropljenju je potrebno preprečiti zanašanje škropiva na sosednje gojene rastline ter ob škropljenju javnih površin poskrbeti tudi za varovanje zdravja ljudi.

Za prijavo rastišč deluje spletna aplikacija FITO-sum na Fitosanitarnem prostorskem portalu http://fito-gis.mko.gov.si/. Prijavitelj se mora registrirati, nato pa prijaviti v sistem z uporabniškim imenom in geslom, vneseno prijavo pa prejme pristojna pooblaščena inštitucija in/ali inšpektor.


Datum objave obvestila: 31.07.2013 10:26
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: SILVO Zveplan
Pripravil: Silvo Zveplan
Seznam registriranih FFS