42. VARSTVO SADNEGA DREVJA - 20.06.2013 09:22 - Zaključeno


Obvestilo dne, 20. 6. 2013

Pripravila: Alenka Ferlež Rus

Jablanov škrlup

V zadnjem tednu in po zadnjih plohah na stekelcih ne beležimo več spor, prav tako smo na traku lovilca spor zabeležili le še posamezne spore. Predvidevamo, da je nevarnost za primarne okužbe z jablanovim škrlupom zaključena. Ob nadaljevanju suhega in toplega vremena, lahko v nasadih, kjer ste obvladali primarne okužbe s škrlupom, razmike med škropljenji podaljšate na 10 do 14 dni oziroma jih prilagodite količini padavin. V primeru, ko pade nad 30 mm dežja je fungicidna obloga sprana in je potrebno škropljenje ponoviti. Tisti, ki imate še vedno težave z obvladovanjem škrlupa, nadaljujte s preventivnim pristopom varstva proti škrlupu. Proti škrlupu uporabite kontaktno delujoče fungicide kot so: Merpan 80 WDG (1,25–2 kg), Merpan 50 WP (2-3 kg/ha), Orthocide 80 WG (2 kg/ha), Dithane DG Neotic (2 kg /ha), Dithane M-45 (2 kg/ha), Manfil 75 WG (2 kg/ha), Manfil 80 WG (2kga/ha), Penncozeb 75 DG (2,5 kg/ha), Pinozeb M – 45 (2kga/ha), ali Polyram DF (2 kg/ha).

V vročih dneh, ko se temperature dvignejo nad 30 °C, se izogibajte dodajanju foliarnih gnojil in pripravkov na osnovi močljivega žvepla.

V primeru toče takoj opravite škropljenje s pripravkom Merpan 80 WDG.

Jabolčni zavijač in listne uši

V zadnje tednu na feromonskih vabah, postavljenih v ekstenzivne – neškropljene nasade jablan, beležimo ulove od 7 do 13 metuljčkov na teden, kar presega prag gospodarske škode. V intenzivnih nasadih jablan, kjer so bili že enkrat uporabljeni insekticidi proti jabolčnemu zavijaču, so ulovi nižji, do največ 6 metuljčkov na teden, a so v zadnjem tednu začeli naraščati.

Svetujemo, da konec tedna oziroma v prvi polovici naslednjega tedna, med 21. in 26. junijem, opravite drugo škropljenje proti jabolčnem zavijaču.

V primeru, da ste prvo škropljenje proti jabolčnem zavijaču opravili s pripravkom Coragen, zdaj škropljenje ponovite. Coragen uporabite v odmerku 18 mL/hL.

Drugo škropljenje lahko opravite tudi s pripravki kot so: Pyrinex 25 CS (3 L/ha), Calypso SC 480 (0,3 L/ha) ali Mospilan 20 SG (0,4 kg/ha), Tam, kjer so v večjem obsegu prisotne uši, dajte pri zatiranu jabolčnega zavijača prednost pripravku Calypso SC 480 ali Mospilan 20 SG.

Z navedenimi pripravki zatirate tudi breskovega zavijača, ki se v večjem številu pojavlja tako v nasadih breskev kot jablan.

V nasadih, kjer imate velike težave z jabolčnim zavijačem, dodajte za slabitev populacije kot dopolnilo klasičnim insekticidom, polovični odmerek (50 mL/ha) Madex-a.

Tam, kjer je prag škodljivosti listnih uši presežen, lahko poleg že omenjenih pripravkov za zatiranje listnih uši uporabite še: Confidor SL 200, Kohinor SL 200, Teppeki, Pirimor 50 WG ali Actara 25 WG, v priporočenih koncentracijah in v skladu z navodili. Uporabite lahko tudi pripravek Neemazal T/S, ki ima dovoljenje za uporabo v ekološki pridelavi.

Rdeča sadna pršica

Nadaljujte z rednimi pregledi nasadov na prisotnost rdeče sadne pršice. V kolikor je prag presežen (ko zmnožek med številom pršic na list in številom dni do obiranja preseže vrednost 500), opravite škropljenje s pripravki kot so: Envidor SC 240 (0,6 L/ha), Masai (0,75 kg/ha), Milbeknock (0,625 L/ha pri porabi vode 500 L/ha na 1 m višine krošnje), Vertimec 1,8 EC (0,75 L/ha) z dodatkom močila ali ogrščičnega oziroma parafinskega olja (2,5 L/ha) ali Zoom 11 SC (0,5 L/ha).

Hrušev ožig

Izvajajte redne preventivne preglede na prisotnost Erwinie amylovora povzročiteljice bakterijskega hruševega ožiga. Poleg nasadov pregledujte tudi okolico, kjer se nahajajo okrasne in samonikle rastline, ki so gostiteljice hruševega ožiga (glog, panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica…). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu (03 71 21 600 ali 616).


Datum objave obvestila: 20.06.2013 09:22
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS