131. Varstvo jablan in hrušk - 13.08.2007 08:00 - Poslano


Dozorevanje jablan in hrušk je letos za najmanj dva tedna zgodnejše kot običajno, kar je zaradi varnostnih dob (karenc) potrebno upoštevati pri izbiri sredstev za varstvo rastlin. Pri zimskih sortah in v nasadih, ki ležijo v vlažnejših legah in kjer se je pojavljal škrlup, je potrebno plodove še naprej varovati pred novimi okužbami. Za zadnja škropljenja svetujemo predvsem pripravke, ki delujejo tudi proti skladiščnim boleznim kot so CAPTANE 45 WP, MERPAN 50 WP, MERPAN 80 WDG, THIRAM 80 WG in ZIRAM 76 WG. Proti jablanovi pepelovki škropivu dodajte žveplov pripravek, ki tudi ovira razvoj pršic in drugih insektov. V primeru močnih nalivov, ki izperejo škropilno oblogo, je potrebno nanos ponoviti.

V nasadih je potrebno še naprej redno zatirati gosenice jabolčnega zavijača. Ker v tem času zatiranje jabolčnega zavijača sovpada s pojavom druge generacije ličink ameriškega kaparja, svetujemo predvsem rabo insekticidnega pripravka na osnovi diazinona kot je BASUDIN 600 EW, DIAZOL EW 50 ali DIAZINON 20. Uporabite pa lahko tudi pripravek CALYPSO SC 480, MOSPILAN ali STEWARD. Razmaki med škropljenji naj bodo dolgi približno 14 dni. Redno spremljajte tudi pršice in krvavo uš in kjer varnostne dobe pripravkov še omogočajo škropljenje, hitro ukrepajte. Nasade škropite v mirnem vremenu in v večernih urah!

Pri ekološki pridelavi sadja lahko za zatiranje jabolčnega zavijača še naprej uporabljate virusni pripravek MADEX. Škropljenja ponavljajte v pet-dnevnih razmakih in jih obnavljajte po močnih nalivih. Za omejevanje širjenja drugih škodljivcev v nasadih, predvsem pršic, svetujemo redna škropljenja nasadov z enim izmed močljivih žvepel ali žveplanje nasadov z žveplom v prahu. Razmaki med škropljenji naj ne bodo daljši od sedem dni.

Hrušev ožig

V okuženih območjih s hruševim ožigom še naprej pregledujte gostiteljske rastline in izrezujte obolele dele rastlin. V primeru odkritja bolezenskih znamenj v neokuženih območjih pa obvestite Fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin. Več informacij o bolezni najdete na spletnih straneh Fitosanitarne uprave Republike Slovenije.


Datum objave obvestila: 13.08.2007 08:00
Obvestilo prognostičnega centra: Napovedi za vso Slovenijo/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: ZEMLJIČ Marjeta in ŠKERLAVAJ Vojko
Pripravila: Marjeta Zemljič in Vojko Škerlevaj
Seznam registriranih FFS