67. KORUZNI HROŠČ - 26.07.2012 11:17 - Zaključeno


KORUZNI HROŠČ (za PI)

dr. Magda Rak Cizej, univ. dipl. inž. agr.

Koruzni hrošč je na našem območju prisoten že kar nekaj let. Ugotavljamo, da je njegova populacija, v primerjavi z lanskim letom še narasla. Zato pridelovalce koruze obveščamo, da upoštevate vse predpise za preprečevanje gospodarske škode koruznega hrošča na koruznih poljih. Na prvem mestu morate upoštevati kolobar - setev koruze v monokulturi ni zaželena in sicer imate dvoletni kolobar, tako da se koruza na istem zemljišču prideluje enkrat v dveh zaporednih letih ali triletni kolobar, ko se koruza na istem zemljišču seje dve leti zapored ob tem, da se najmanj en posevek poseje po izleganju ličink (strniščna setev) ali pa da se v obeh letih pridelave koruze uporabi foliarni insekticid Decis 2,5 EC proti odraslim hroščem ali v 2. letu uporabi talni insekticid Force 1,5 G. Tretje leto pa mora na istem zemljišču rasti drug posevek in ne koruza. Uredba o prepovedi uporabe treteranega semena koruze od 28. aprila 2011 je še vedno v veljavi! Tako trenutno nimamo na razpolago tretiranega seme koruze z insekticidi zoper koruznega hrošča in moramo izhajati iz predpostavke, da bo tako tudi v prihodnje.

 

V kolikor boste v naslednjem letu sejali koruzo na isto njivo kot v letošnjem letu (kar ni dovoljeno za pridelovalce vključene v integrirano pridelavo), bo potrebno v letu 2012 opraviti setev koruze skupaj s talnim insekticidom Force 1,5 G ali letošnji posevek koruze poškropite s kontaktnim insekticidom Decis 2,5 EC. Insekticid Decis 2,5 EC (0,5 l/ha) uporabite v tem času in sicer najkasneje do sredine avgusta. Opozarjamo vas, da je uporaba insekticida Decis 2,5 EC, ki je strupen za čebele, v času cvetenja gojenih rastlin dovoljen le v nočnem času (dve ure po sončnem zahodu do dveh ur pred sončnim vzhodom).

 

Za pridelovalce koruze, ki ste vključeni v INTEGRIRANO PRIDELAVO POLJŠČIN morate obvezno upoštevati kolobar, saj v integrirani pridelavi predpisi dovoljujejo setev koruze na isto njivo 2-krat v treh letih, vendar ne dvakrat zapored (torej koruzo za koruzo ne smete sejati, tudi če bi uporabili tretirano seme, ki trenutno ni na razpolago, oziroma bi koruzo škropili z insekticidom v predhodnem letu).

 

Za morebitne podrobnejše informacije pokličete na Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije, Oddelek za varstvo rastlin, tel.: 03-71-21-600.


Datum objave obvestila: 26.07.2012 11:17
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: SILVO Zveplan
Pripravil: Silvo Zveplan
Seznam registriranih FFS