127. KORUZNI HROŠČ - 06.07.2012 15:46 - Zaključeno


KORUZNI HROŠČ (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte)

 

Največ odraslih koruznih hroščev se pojavi med cvetenjem koruze. Najprej se hranijo s cvetnim prahom in svilo, potem pa z zrnjem in koruznimi listi. S tem povzročajo zmanjšanje asimilacijske površine in gluhost storžev.

 

Pridelovalcem priporočamo, da v fazi cvetenja koruze na njivo izobesite rumene lepljive plošče za spremljanje navzočnosti koruznega hrošča. Plošče obesite na koruzo v višini storžev na desetih naključno izbranih mestih. Ulove spremljajte do oktobra oziroma spravila koruze.

 

Prag škodljivosti oziroma kritično število je preseženo, v primeru, da:

  • na rumene lepljive plošče ulovimo 5 odraslih osebkov/dan/ploščo,

  • pri pregledovanju posameznih rastlin zasledimo več kot 1 hrošč/rastlino.

 

Ukrepi v primeru, da se na ploščo ulovi več kot 5 hroščev na dan (kritično število):

  • izvedba foliarnega škropljenje v tistem letu ali

  • opustitev pridelave koruze na tisti površini v naslednjem letu.

Kadar postavitev rumenih plošč zaradi obsega pridelave ni izvedljiva, lahko preverjate znake napada koruznega hrošča kot sta značilno poleganje koruze v obliki »gosjih vratov« ali gluhi storži zaradi objedanja svile. V primeru pojava znakov napada pridelovalec opusti pridelavo koruze na tisti površini vsaj v naslednjih 2 letih.

 

Škodljivec se najhitreje širi na območjih, kjer koruzo pridelujejo v monokulturi. Najučinkovitejši ukrep za zmanjševanje populacije koruznega hrošča je kolobar, saj z menjavanjem rastlinskih vrst ličinkam odvzamemo pomemben vir hrane.

 

Možno je kemično zatiranje odraslih osebkov koruznega hrošča, ki se izvaja takrat, ko želimo preprečiti neposredno škodo, ki jo hrošči povzročajo z objedanjem svile (gluhi storži) ali pa takrat, ko bi radi preprečili odlaganje jajčec. Uporabite lahko sredstvi na osnovi deltametrina kot sta: Decis 2,5 EC ali Gat decline 2,5 EC v odmerku 500 ml/ha ob porabi 500 litrov vode/ha. Ker je sredstvo nevarno za čebele, se ne sme tretirati v času cvetenja gojenih rastlin. Zaradi varstva čebel in drugih žuželk - opraševalcev se lahko s tem sredstvom tretira največ dve uri po sončnem zahodu in v nočnem času, največ dve uri pred sončnim vzhodom. Potrebno se je izogibati tretiranju, ko so temperature zraka visoke. Karenca za koruzo za zrnje in krmo je 30 dni.

Kjer v prognostičnih obvestilih odmerki niso izrecno navedeni, upoštevajte odmerke iz navodil za uporabo. Za varovanje vodnih virov spoštujte opozorila navedena v navodilih za uporabo za posamezno sredstvo. Škropljenje opravite v času, ko čebele ne letajo in izvedite vse preventivne ukrepe potrebne za njihovo varstvo!


Datum objave obvestila: 06.07.2012 15:46
Obvestilo prognostičnega centra: Jugovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto
Objavil/a: LESKOVŠEK Lucija
Pripravila: Leskovšek Lucija
Seznam registriranih FFS