22. VARSTVO VINSKE TRTE - 05.04.2012 15:10 - Zaključeno


FENOLOŠKI RAZVOJ VINSKE TRTE

Na območju Celjske in Koroške regije je vinska trta v povprečju na opazovane lokacije in sorte v fenološki fazi rjave volne B (BBCH 05). Na sončnih in izpostavljenih legah pa sorte, ki so zgodnejše v razvoju kot je Chardonnnay, Beli in Sivi Pinot ter Rumeni muškat že prehajajo v fenološko fazo C (BBCH 07). V razvoju najbolj zaostajata sorti Renski in Laški rizling, ki sta še v fazi mirovanja.

TRSNA KODRAVOST ALI AKARINOZA IN ERINOZA

V vinogradih pogosto zasledimo pojav trsne listne pršice šiškarice (Colomerus vitis), ki povzroča erinozo in njene sorodne vrste (Calepitrimerus vitis), ki povzroča trsno kodravost ali akarinozo. Zato priporočamo, da v vinogradih, kjer so bile v preteklem letu težave z akarinozo in erinozo, opravite pred pomladansko škropljenje.

Tisti, ki ste vključeni v integrirano pridelavo lahko opravite škropljenje z Žveplenoapneno brozgo (20-25 % konc.). Z žveplenoapneno brozgo lahko škropite do fenološke faze C oziroma D (BBCH 09-11). Uporabite lahko tudi pripravek na osnovi močljivega žvepla Thiovit Jet (2 % konc.) ali Kumulus DF (2 % konc.), ki ga uporabite v času napenjanja očes (BBCH 05-07). Pri tem upoštevajte, da morajo biti temperature v času škropljenja s pripravki na osnovi močljivega žvepla nad 15 °C. Za zatiranje akarinoze in erinoze se lahko odločite tudi kasneje, v fenofazi D do E (BBCH 11-13) oziroma ko so mladice dolge 2 do 5 cm. Škropljenje opravite s pripravkoma Demitan (0,06 % konc.) ali Ortus 5 SC (0,1 % konc).

ČRNA PEGAVOST VINSKE TRTE

Pogoj za razvoj črne pegavosti je deževno vreme v času začetka rasti mladic. V takšnih razmerah lahko močnejši pojav bolezni pričakujemo predvsem na občutljivih sortah kot so: Laški rizling, Šipon, Kerner in Rizvanec. Za okužbe so najbolj občutljive 3 do 10 cm dolge mladice. V primeru pogostih padavin v začetku rasti mladic priporočamo, da v vinogradih, kjer ste imeli v preteklem letu težave s to boleznijo opravite dve škropljenji. Prvo opravite, ko bodo mladice dolge okoli 1 do 2 cm (do maksimalno 5 cm), drugo pa ponovite čez 7 do 10 dni. Škropljenje opravite pred dežjem, z enim od kontaktnih fungicidov kot so: Antracol, Antracol WG 70 (2 kg/ha), Delan 700 WG (0,75 kg/ha), Folpan 80 WDG (1,25 do 1,5 kg/ha) ali Polyram DF (2,4 kg/ha). Za prvo škropljenje lahko uporabite tudi bakreni pripravek Nordox 75 WG (v 0,1 do 0,15 % konc.), Kocide DF(v 0,25 do 0,3 % konc.) ali Kocide 2000 (v 0,15 do 0,25 % konc.). Pri tem upoštevajte, da lahko bakrovi pripravki pri nizkih temperaturah povzročajo ožige!

Uporabite lahko tudi pripravek Stroby WG (90 g/ha), Quadris (0,75 do 1 L/ha) ali Universalis ( 2 L/ha). Za slednje tri pripravke se odločite v vinogradih, kjer je v preteklem letu prišlo do močnejših okužb z oidijem.


Datum objave obvestila: 05.04.2012 15:10
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS