35. KOSTANJEVA ŠIŠKARICA - 04.05.2011 11:28 - Zaključeno


KOSTANJEVA ŠIŠKARICA – NEVARNA ŠKODLJIVKA PRAVEGA KOSTANJA

Dr. Magda Rak Cizej, univ. dipl. inž. agr.

O kostanjevi šiškarici (Dryocosmus kuriphilus) smo vas v prejšnjih letih že obveščali in sicer gre za nadzorovanega škodljivca, ki napada poleg pravega kostanja tudi japonski, kitajski in ameriški kostanj. Kostanjeva šiškarica je osica, ki odlaga jajčeca na mlade poganjke kostanja, moška socvetja in ob glavnih listnih žilah. Izlegle ličinke delajo značilne okrogle ali jajčaste zadebelitve (šiške). Šiške so odziv kostanja na izločke ličink v brstih. Velikost šišk je od 0,5 do 4 cm; odvisno od števila ličink v šiški. Šiške so zelene, včasih malo rdečkaste barve. Ličinke se v šiški zabubijo in od sredine junija do avgusta iz njih izletijo odrasle samice. Kostanjeva šiškarica je zelo nevarna, saj lahko zmanjša pridelek kostanja za 50 do 70 %, v najslabšem primeru pa kostanjevi drevesi propadejo.

Kostanjeva šiškarica je bila v Sloveniji prvič najdena leta 2005 v okolici Nove Gorice. Od takrat dalje se neustavljivo širi proti vzhodu države, saj je prestopila dinarsko gorsko pregrado in tako so jo lani našli na Rožniku pri Ljubljani. V Vipavi je bil lani napad kostanjeve šiškarice zelo močan, kjer so prvič opazili škodo pri pridelku plodov kostanja. O velikih najdbah v letu 2010 poročajo iz Hrvaške in sicer v Marija Bistrici blizu Rogaške Slatine, v Stražjem vrhu v neposredni bližini Metlike ter v okolici Samobora. Tako lahko v letošnjem letu na tem jugo-vzhodnem delu Slovenije lahko pričakujemo najdbe kostanjeve šiškarice.

V Evropi trenutno ni registriranega nobenega fitofarmacevtskega sredstva za njeno zatiranje, saj je učinkovitost nekaterih premajhna glede na negativne vplive na okolje. Za znižanje oziroma obvladovanje njene populacije na sprejemljivi ravni je mogoče le z uporabo naravnih sovražnikov. Njeni naravni sovražniki pa so za enkrat dovolj učinkoviti le na Kitajskem, Japonskem in v Koreji. Iz omenjenih razlogov je potrebno pravočasno opaziti šiške in jih odstraniti še preden iz njih izletijo osice, da preprečimo njeno nadaljnjo širitev.

Tako vas pozivamo, da v tem času (do druge polovice junija) posvetiti več časa opazovanju kostanjev v kostanjevih nasadih, posameznih drevesih kostanjev (maronijev). Opazujte kostanje tudi ob gozdnih robovih, da bi tako pravočasno opazili zadebelitve (šiške). Če najdete šiške na poganjkih kostanjev, morate to takoj sporočiti na Fitosanitarno upravo RS ali na Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije, Žalec (03-71-21-600) ali na območno enoto Fitosanitarne inšpekcije ali območno enoto Zavoda za gozdove.

V primeru kakšnih vprašanj ali nejasnosti v zvezi s kostanjevo šiškarico se oglasite na Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije, v Žalcu ali nas pokličete na 03-71-21-600.


Datum objave obvestila: 04.05.2011 11:28
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS