44. Varstvo pečkarjev - 26.04.2024 12:14 - Zaključeno


S postopno otoplitvijo vremena lahko pričakujemo hiter nadaljnji razvoj in intenzivno vegetativno rast jablan ter hrušk. Razmere za okužbe z jablanovim škrlupom so zelo ugodne, zato je treba skrbeti, da so plodiči in novo prirastli listi dosledno zavarovani pred okužbami.

Po zaključenem cvetenju svetujemo uporabo naslednjih kontaktnih fungicidov: Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Merplus, Orthocide 80 WG, Scab 480 SC, Scab 80 WG ali Polyram DF, ki pa se ne sme uporabljati na hruški sorte konferans.

Uporaba sistemičnih IBE fungicidov, kot so Duaxo koncentrat, Score 250 EC, Difcor 250 EC, Sercadis Plus, Mavita, Revyona ali Domark 100 EC bi bila smiselna v nasadih, kjer preventivno škropljenje pred obilnejšim dežjem (20 mm) ni bilo opravljeno in je bilo listje mokro več kot 2 dni. V tem primeru je potrebno tretiranje opraviti čimprej, ko je listje suho. Na voljo je tudi sredstvo Difol , ki pa se ga ne sme uporabljati, če ste v istem letu v nasadu uporabili eno od sredstev Scab 480 SC ali Merpan 80 WDG.

Sredstev Captan 80 WG, Merpan 80 WDG in Orthocide 80 WG ni priporočljivo mešati s sredstvi alkalne pH reakcije (npr. žvepleno-apnena brozga) in sredstvi EC formulacije.

V nasadih, ki so močneje okuženi z jablanovo pepelovko, priporočamo uporabo sistemičnih oz. polsistemičnih pripravkov kot so Bellis, Duaxo koncentrat, Stroby WG, Zato 50 WG, Sercadis, Sercadis Plus, Revyona, Luna experience, Luna care ali Topas. Sredstvi Luna care in Topas se uporabljata od faze, ko so plodiči večji od 10 mm. Kjer pritisk bolezni ni tako močan pa priporočamo dodajanje pripravkov na osnovi močljivega žvepla, kot so Azumo WG, Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin, Sulfar, Thiovit jet, Vindex 80 WG ali Vertipin. Žveplo je učinkovito pri temperaturah nad 15 °C, pri temperaturah nad 25 °C pa je lahko fitotoksično. Pred škropljenjem je potrebno porezati plesnive poganjke in jih odstraniti iz nasada.

V ekološki pridelavi za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio – žvepleno apnena brozga. Delovanje proti jablanovemu škrlupu imata tudi sredstvi Vitisan in Karbicure.

Po cvetenju jablan in hrušk je treba več pozornosti nameniti spremljanju pojava različnih vrst listnih uši, nevarni sta zlasti mokasta jablanova uš, ki povzroča poškodbe listov in krvava uš, ki povzroča poškodbe poganjkov in v tem času pričenja z razvojem novih kolonij. Mokasto jablanovo uš zatiramo v primeru preseganja praga škodljivosti, ki znaša 1 do 2 koloniji na 100 poganjkov. Uporabite lahko insekticide: Afinto, Movento SC 100 ali Teppeki. V ekološki pridelavi je za delno zatiranje listnih uši registrirano sredstvo Asset Five.

Krvavo uš zatiramo predvsem v nasadih, kjer je bila njena populacija večja že v prejšnjih letih in na drevesih kjer je uspešno prezimila v večjem številu, kar lahko opazimo na podlagi znamenj napada in vataste prevleke, s katero se obdajo kolonije. Krvavo uš zatiramo v času selitve ličnik iz mest prezimovanja na koreninskem vratu ali deblih na enoletne poganjke. Prag zatiranja je 8-10 kolonij na 100 poganjkov. Po končanem cvetenju sta na voljo sredstvi Pirimor 50 WG s katerim se lahko tretira 1x in Movento SC 100, ki se ga lahko uporabi 2x v razmaku 14 dni. Movento deluje tudi na druge sesajoče žuželke. Učinkovitost zatiranja lahko povečamo z dodajanjem močil, ki dodatno oslabijo voskasto prevleko, ki jo izločajo krvave uši.

Nalet metuljčkov jabolčnega zavijača se je ob ohladitvi vremena v drugi polovici aprila izrazito zmanjšal. Ob otoplitvi lahko pričakujemo, nadaljevanje naleta in razvoja populacije škodljivca. O ukrepih za njegovo zatiranje bomo pridelovalce obvestili, ko bo to aktualno.

 

Pri uporabi FFS upoštevajte čas uporabe, predpisane karence in maksimalno število tretiranj v eni sezoni. Insekticide uporabite šele po zaključenem cvetenju. Pri uporabi fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite navodila in upoštevajte ukrepe za varovanje okolja.

Pripravila: Vesna Kocjan in Primož Žigon

Kmetijski inštitut Slovenije


Datum objave obvestila: 26.04.2024 12:14
Obvestilo prognostičnega centra: Osrednja Slovenija/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: Kocjan Vesna
Pripravila: Vesna Kocjan
Seznam registriranih FFS