23. Varstvo vinske trte - 05.04.2024 10:29 - Zaključeno


Vinska trta je v fenološki fazi odpiranja brstov in razvoja prvih lisitčev. Stopnja razvoja je odvisna od sorte in lege vinograda.

Črna pegavost postaja vse bolj pomembna bolezen vinske trte. Razlogov za to je več, med drugim pa vinogradniki tej bolezni še vedno posvečajo premalo pozornosti. Ukrepe je potrebno izvajati že v času rezi v zimskem času in nadaljevati s škropljenjem v času mladostnega razvoja poganjkov. Gliva se namreč ohranja na okuženem lesu in povzroča okužbe v deževnem vremenu takoj po odpiranju brstov. V lanskem deževnem letu so bile okužbe s to glivo pogoste, zato je infekcijski potencial v okuženih vinogradih velik in lahko v primeru daljšega obdobja padavin ponovno pričakujemo več škode zaradi te bolezni. Za preprečevanje okužb so na voljo kontaktni pripravki na osnovi folpeta (Follow 80 WG, Folpan 80 WDG) ali metirama (Polyram DF). Možna je tudi uporaba bakrovega pripravka Cuprablau Z 35 WG oz. Cuprablau Z 35 WP. Namesto naštetih pripravkov lahko v fenološki fazi od tretjega do šestega lista uporabite fungicid Universalis, ki deluje tudi proti oidiju.

Varstvo pred oidijem je v tem času smiselno predvsem v vinogradih, kjer so bile okužbe prisotne v lanskem letu. Proti oidiju sicer ukrepamo z uporabo žvepla. Trenutne vremenske razmere omogočajo dobro učinkovitost žveplovih pripravkov, ki zaviralno delujejo tudi na razvoj škodljivih pršic kot so pršice trsne kodravosti (akarinoza) in trsne listne pršice šiškarice (erinoza). Za uporabo v začetnem obdobju rasti vinske trte so registrirani naslednji pripravki: Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin, Sulfar, Thiovit Jet ali Vindex 80 WG. Za zatiranje pršic lahko v kasnejših razvojnih fazah vinske trte, ko bodo razprti dva do štirje listi (BBCH 12- 14) oz. mladice dolge 2 do 5 cm, uporabite pripravek Vertimec pro.

Pred uporabo FFS preberite navodila za uporabo in upoštevajte veljavne registracije!


Datum objave obvestila: 05.04.2024 10:29
Obvestilo prognostičnega centra: Osrednja Slovenija/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: ŽIGON Primož
Pripravil: Primož Žigon
Seznam registriranih FFS