86. Obvestilo o varstvu hmelja - 18.08.2023 17:35 - Zaključeno


VREMENSKE RAZMERE TER RAST IN RAZVOJ HMELJA (M. Rak Cizej, F. Poličnik)

V zadnjem tednu smo priča dokaj stabilnemu vremenu; imamo daljše obdobje brez dežja, mestoma so bile manjše lokalne padavine. Noči so hladne z močno roso, dnevne maksimalne temperature pa so dosegle, mestoma pa celo presegle 30 OC. Podobno toplo vreme, brez večje količine padavin in visoke temperature po napovedih pričakujemo vse do konca avgusta. Trenutno so vremenske razmere ugodne za razvoj hmelja, ki večina prehaja v fazo zorenja. Tako so zgodnje sorte hmelja tik pred tehnološko zrelostjo (BBCH 87-89), Aurora je pričela zoreti (BBCH 81-83), pri Celei so vsi storžki vidni, vendar so še mehki (BBCH 75).

HMELJEVA PERONOSPORA (M. Rak Cizej, F. Poličnik, S. Radišek)

V teh dneh vam priporočamo zaključna škropljenja proti peronospori pri sortah, ki jih boste obirali v prvi dekadi septembra. Priporočamo vam Revus (1,6 l/ha), ki ima 14 dnevno karenco. Revus lahko na isti površini uporabite 2-krat letno.

Uporabo bakrovih pripravkov vam v tem času odsvetujemo, saj statistično značilno povečujejo indeks staranja (HSI), še posebej pri sorti Celeia, Bobek.

V ekološki pridelavi je poleg bakrovih pripravkov dovoljena uporaba fungicida Polyversum (Pythium oligandrum) v odmerku 0,25 kg/ha.

Pri nanosu fungicidov vam svetujemo, da v tem času porabite zadostno količino vode, ki naj bo v tem času, odvisno od sorte in habitusa rastline, med 1300 in 1500 l/ha.

HMELJEVA PEPELOVKA (M. Rak Cizej, F. Poličnik, S. Radišek)

Trenutno je velika nevarnost za okužbo in nadaljnjo širitev hmeljeve pepelovke. Zato vam priporočamo ponoven nanos fungicidne obloge za zatiranje hmeljeve pepelovke tudi v hmeljiščih, kjer ne boste uporabili fungicida za zatiranje hmeljeve peronospore. Svetujemo vam uporabo pripravkov na podlagi kalijev hidrogen karbonata (Karbicure-5 kg/ha in Vitisan- 12 kg/ha) ali Vivando (0,66 l/ha). V tem času vam odsvetujemo uporabo pripravkov na osnovi žvepla. Za dobro učinkovitost navedenih sredstev je pomembna tudi zadostna poraba vode, rastline morajo biti dobro omočene.

Uporaba Vivanda je na isti površini dovoljena 2-krat letno in ima karenco 3 dni; Vitisan in Karbicure lahko uporabite 5-krat letno; oba pripravka pa imata zelo kratko karenco in sicer le 1 dan.

Na pepelovko bodite še posebno pozorni pri občutljivih sortah ko so: Celeia, Dana, STY Cardinal, STY Eureka, Bobek.

HMELJEVA PRŠICA (M. Rak Cizej, F. Poličnik)

Preglejte svoja hmeljišča in ugotovite, če imate prisotno pršico, ki se bo v teh toplih dneh ob zadosti količini vlage hitro razmnožila. Ker je pri večini sort hmelja uporaba akaricidov zaradi predolge karence skoraj nemogoča, vam svetujemo uporabo npr. močila Siltac (v 0,12-0,15 % konc.), ki ima delno tudi insekticidno in akaricidno delovanje.

KORUZNA VEŠČA (M. Rak Cizej, F. Poličnik)

Let metuljev koruzne vešče druge generacije še vedno traja. Populacija koruzne vešče je velika, kljub hladnim nočem na svetlobni vabi na Rojah pri Žalcu ulovimo preko 30 metuljev/noč. Glede na vremenske razmere je umrljivost jajčec in izleglih gosenic majhna, zato je velika nevarnost poškodb na hmelju. Svetujemo vam, da kjer še niste uporabili pripravkov za zatiranje koruzne vešče, da uporabite Agree WG (1 kg/ha) ali Lepinox plus (1 kg/ha). Pozorni bodite, da število navedenih pripravkov ne uporabite več kot 3-krat letno. Oba pripravka sta dovoljena tudi v ekološki pridelavi. Še posebej opozarjamo vse, ki ste vključeni v Intervencijo Biotično varstvo rastlin (BVR), da izvajate varstvo pred koruzno veščo v skladu s programom za BVR.

[image]

Slika 1: Let metuljev koruzne vešče 2. generacije na svetlobni vabi v Žalcu (zeleni stolpci) in Rojah pri Žalcu (rdeči stolpci) v letu 2023 v primerjavi z letom na Rojah pri Žalcu v letu 2022 (sivi stolpci)


Datum objave obvestila: 18.08.2023 17:35
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Rak Cizej Magda
Pripravila: Magda Rak Cizej
Seznam registriranih FFS