67. Obvestilo o varstvu hmelja - 11.07.2023 15:00 - Zaključeno


VREMENSKE RAZMERE TER RAST IN RAZVOJ HMELJA (M. Rak Cizej, F. Poličnik)

V zadnjih 14 dneh smo na različnih agrometeoroloških postajah, ki so nameščene na območju hmeljarske pridelave, zabeležili različno količino padavin in sicer od 30 mm pa vse do 70 mm (slika 1). Poleg neenakomerne razporeditve padavin, smo bili priča tudi višjim temperaturam zraka, ki so omogočale rast in razvoj hmelja, ki je pri večini sort prešel v generativno fazo razvoja – fazo cvetenja.

Slika 1: Količina padavin (mm) na različnih lokacijah od 26. junija do vključno 10. julija 2023 (vir: Adcon Telemetry)

Na širšem območju Savinjske doline je na opazovanih lokacijah hmelj pri zgodnjih sortah (SG, STY Gold) v polnem cvetu (BBCH 65-66), sorta AU ima v povprečju odprtih 40 % cvetov (BBCH 64), pri CEL opažamo 30 % odprtih cvetov (BBCH 63). Podoben fenološki razvoj hmelja je na severovzhodnem delu Slovenije (na območju Ptuja, Ormoža).

Na severnem delu Slovenije (Radlje ob Dravi) je razvoj hmelja malo zadaj in sicer je SG pričel cveteti (BBCH 61-63), pri AU so brsti socvetij povečani in še v večini premerov ne cveti (BBCH 55), CEL je dosegla vrh opore, se razrašča in so že vidni brsti socvetij (BBCH 51), pri BOB pa so socvetja že povečana in so tik pred začetkom cvetenja (BBCH 55).

HMELJEVA PERONOSPORA (M. Rak Cizej, F. Poličnik, S. Radišek)

Na vseh lokacijah, kjer z lovilci spor spremljamo ulove spor hmeljeve peronospore, so le-te prisotne, vendar so trenutno pod pragom gospodarske škode, ki v tem obdobju znaša 10 spor v štirih zaporednih dneh (slika 2). Prav tako zaradi visokih temperatur in pomanjkanja padavin niso izpolnjeni pogoji za okužbo s hmeljevo peronosporo. Kljub temu pa v skladu z integriranim varstvom hmelja svetujemo uporabo enega izmed fungicidov za t.i. 1. škropljenje v cvet. Svetujemo vam, da uporabite enega izmed bakrovih pripravkov in sicer Badge WG (7,14 kg/ha), Cuprablau Z 35 WP (5,0 kg/ha). V ekološki pridelavi je poleg bakrovih pripravkov dovoljena uporaba fungicida Polyversum (Pythium oligandrum) v odmerku 0,25 kg/ha. Seveda morate biti previdni, da imate na hmelju fungicidno oblogo pred morebiti napovedanimi padavinami, ki so lahko lokalno različno razporejene. V primeru večjih količin padavin (> 30-40 mm padavin), je potrebno ponovno nanesti fungicidno oblogo. Faza cvetenja je namreč najbolj občutljiva faza za okužbo s hmeljevo peronosporo. Uporabo fungicida Folpan 80 WDG vam v tem času, ko hmelj že cveti, odsvetujemo, da ne boste presegli maksimalne količine ostankov za a.s. folpet za ameriški trg. Če na listih hmelja v svojih nasadih opazite pege, ki so posledica okužbe od hmeljeve peronospore, uporabite enega izmed fungicidov na osnovi a.s. azoksistrobin (Mirador 250 SC ali Ortiva ali Zaftra AZT 250 SC) v odmerku 1,6 l/ha.

Pri uporabi fungicidov morate upoštevati varnostne pasove oziroma odmike od voda 1. in 2. reda (reke, potoki), ki pri Mirador-ju, Ortivi in Zaftri znaša 20 m, pri Cuprabla-u 30 m, pri Badge-u 40 m.

[image]

[image]

[image]

[image]

[image]

Slika 2: Ulovi spor hmeljeve peronospore v štirih zaporednih dneh na različnih lokacijah v letu 2023

HMELJEVA PEPELOVKA (M. Rak Cizej, F. Poličnik, S. Radišek)

Pojav hmeljeve pepelovke v nasadih hmelja še nismo zaznali. Opozarjamo vas, da ste pozorni na simptome hmeljeve pepelovke predvsem na občutljivih sortah hmelja (Celeia, Dana, STY Cardinal, STY Eureka), kjer vam priporočamo preventivno uporabo žveplenih pripravkov (Cosan, Kumulus DF, Microthiol SC, Pepelin, Vindex 80 WG) v nižjem odmerku.

Na razpolago imate tudi pripravka na podlagi kalijev hidrogen karbonata (Karbicure-5 kg/ha in Vitisan- 12 kg/ha) ali a.s. metrafenon (Vivando), katerega uporabite v odmerku 0,66 l/ha. Glede na predvidene visoke temperature je potrebno škropljenje opraviti pozno zvečer ali zgodaj zjutraj.

Vsi žvepleni pripravki, kot tudi pripravka na osnovi kalijev hidrogen karbonata (Karbicure in Vitisan), imajo dovoljenje tudi v ekološki pridelavi.

HMELJEVA LISTNA UŠ (M. Rak Cizej, F. Poličnik)

Uši v hmeljiščih, kjer ste uporabili sistemičen insekticid, niso prisotne. Ker letos prelet krilatih uši ni bil intenziven, do sedaj z ušmi ni bilo težav. Vseeno vas opozarjamo, če še morda niste uporabili sistemičnega insekticida, da to nemudoma storite, namreč v času cvetenja hmelja je učinkovitost sistemičnih insekticidov slabša.

Posebno pozornost morate nameniti prvoletnim nasadom še posebej v primeru, ko še niste uporabili insekticidov, kajti v zadnjem tednu smo zasledili povečan delež le-teh. V primeru, da boste za zatiranje uši v prvoletnih nasadih imeli kakšne težave, se za dodaten nasvet obrnite na IHPS, Oddelek za varstvo rastlin.

HMELJEVA PRŠICA (M. Rak Cizej, F. Poličnik)

V hmeljiščih, kjer je bil uporabljen Movento SC 100, ki je sistemičen insekticid z akaricidnim delovanjem, trenutno pršice ne najdemo. Na ostalih nasadih, kjer ste uporabili Teppeki in v prvoletnih nasadih, pa pri rednih pregledih posebno pozornost namenite tudi hmeljevi pršici. Mestoma je pršico mogoče najti, vendar je trenutno njena populacija zelo mala. Ko najdete na enem listu v povprečju 1-3 pršice, je priporočljivo uporabiti akaricide, ki so na seznamu dovoljenih pripravkov za letošnje leto (Nissorun 10 WP, Nissorun 250 SC, Vertimec PRO). Pri uporabi akaricidov vam poleg svetujemo uporabo močil (npr. Siltac, ipd.). Za uporabo akaricidov Kanemite SC in Milbeknock se morate predhodno dogovoriti s svojim kupcem hmelja, sicer njuno uporabo odsvetujemo.

Opozorilo: Akaricidu Vertimec PRO je 15. maja 2023 potekla veljavnost registracije. Vertimec PRO boste lahko na tržišču kupili še do konca septembra letošnjega leta, njegova uporaba pa bo mogoča vse do 30. septembra 2024.

KORUZNA VEŠČA (M. Rak Cizej, F. Poličnik)

Let metuljev koruzne vešče 1. generacije je zaključen, ta trenutek se let metuljev 2. generacije še ni pričel, pričakujemo jo v naslednjih dneh. Tako ta trenutek uporaba pripravkov na osnovi Bacillus thuringiensis ni upravičena. Uporabo pripravkov Agree WG in Lepinox plus boste v skladu s programom za Biotično varstvo rastlin (BVR) predvidoma uporabili konec julija. Če pripravkov na osnovi B. thuringiensis do sedaj še niste uporabili, in ste vključeni v intervencijo za BVR, jih boste uporabili 2-krat za zatiranje 2. generacije koruzne vešče.

HMELJEV BOLHAČ (M. Rak Cizej, F. Poličnik)

V tem tednu smo v nekaterih nasadih hmelja našli prve hrošče poletnega pojava hmeljevega bolhača. Njegova populacija je še zelo mala, bo pa v naslednjih dneh populacija narastla, predvsem zaradi predvidenega toplejšega obdobja.

HUDA VIROIDNA ZAKRNELOST HMELJA IN VERTICILIJSKA UVELOST HMELJA (S. Radišek)

Opozarjamo vas na redno izvajanje fitosanitarnih higienskih ukrepov v nasadih, kjer imate potrjeno okužbo s hudo viroidno zakrnelostjo hmelja in verticiljsko uvelostjo hmelja. Podrobnejše informacije o teh dveh boleznih lahko preberete v prejšnji - 8. št. Hmeljarskih informacij.


Datum objave obvestila: 11.07.2023 15:00
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Rak Cizej Magda
Pripravila: Magda Rak Cizej
Seznam registriranih FFS