70. Napoved za drugo zatiranje in začetek spreljanja ameriškega škržatka - 10.07.2023 15:38 - Zaključeno


Tri tedne po 1. tretiranju je običajno čas za drugo uporabo insekticida za zatiranje ameriškega škržatka – prenašalca zlate trsne rumenice. V vinogradih za pridelavo grozdja v varovalnem pasu razmejenega območja za zadrževanje je število obveznih tretiranj določeno glede na stanje okužb in je določeno po občinah. Natančni podatki o številu tretiranj po občinah so objavljeni v seznamih, ki so del Načrta ukrepov za zlato trsno rumenico in so dostopni na spletni povezavi.

Pri drugem tretiranju dajemo prednost pripravku Sivanto prime, če ga nismo uporabili že pri prvem tretiranju. Če je bil pri prvem tretiranju uporabljen insekticid Mospilan 20 SG ali Sivanto prime, za drugo tretiranje priporočamo uporabo pripravka Movento SC 100 ali Decis 2,5 ali Decis 100 EC ali Mavrik 240 EW.

V primerih, ko je treba opraviti še 3. tretiranje imajo prednost kontaktni pripravki: Biotip floral, Flora verde ali Decis 100 EC ali Mavrik 240 EW. Uporabimo lahko tudi pripravek Sivanto prime. Pri tem je treba upoštevati, da se lahko Sivanto prime uporabi samo 1 x v sezoni. Če so vremenske razmere ustrezne – če je zračna vlaga visoka, npr. takoj po dežju, lahko uporabimo tudi pripravek Movento SC 100, ki ga lahko uporabimo 2 x v rastni sezoni.

V ekološki pridelavi so na celotnem razmejenem območju obvezna najmanj 3 tretiranja s sredstvi na osnovi piretrina, ki jim je priporočljivo dodati ustrezno močilo oz. adjuvant.

Vinogradnike tudi obveščamo, da se v vinogradih že pojavljajo odrasli osebki ameriškega škržatka, zato je sedaj skrajni čas, da izobesite rumene lepljive plošče (RLP) za njegovo spremljanje. V vinogradih za pridelavo grozdja je spremljanje ameriškega škržatka priporočljivo, saj tako lahko sami preverimo učinkovitost opravljenih ukrepov zatiranja. V vinogradih za pridelavo grozdja v določenih občinah, ki so navedene v prilogi 2 Načrta ukrepov, je glede na stanje ulova odraslih škržatkov možno zmanjšati število tretiranj, če vinogradnih sam spremlja ulov ameriškega škržatka. V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah na območju celotne Slovenije pa je spremljanje ameriškega škržatka obvezno. Na splošno pa je za poznavanja stanja v vinogradih za pridelavo grozdja priporočljivo, da vinogradniki spremljajo ulov ameriškega škržatka tudi izven razmejenih območij.

Način spremljanja ameriškega škržatka z RLP: V sredino vinograda, matični vinograd, trsnico ali matičnjak izobesimo najmanj 3 RLP. Če je površina večja od 2 ha, število plošč ustrezno povečamo (6 RLP na 2-5 ha oz. 9 RLP v vinogradih večjih od 5 ha). Plošče izobesimo v senčni del trte na žico ali trto, ker se škržatki najraje zadržujejo v senci. V trsnici izobesimo plošče na količke, ki jih postavimo na grebenih. RLP pregledujemo 1 x tedensko in jih menjamo na 14 dni. Ulov redno beležimo. V vinogradih za pridelavo grozdja spremljamo ulov do konca avgusta, v matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah pa do sredine septembra.


Datum objave obvestila: 10.07.2023 15:38
Obvestilo prognostičnega centra: Napovedi za vso Slovenijo/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: ŽIGON Primož
Pripravil: Primož Žigon
Seznam registriranih FFS