79. OBVESTILO O ZATIRANJU OREHOVE MUHE - 10.07.2023 14:04 - Zaključeno


<span style="font-family:'Times New Roman';font-size:12pt;"> </span>

Pridelovalce orehov obveščamo, da smo v spremljanih nasadih orehov v tem tednu že ujeli prve osebke orehove muhe. Priporočamo, da redno kontrolirate (vsaj 2 krat tedensko do začetka prvega ulova ) rumene lepljive plošče. V posameznem nasadu oreha se izobesita po dve plošči in sicer prva na višino 2 m, druga na višino 5 do 6 m, oziroma čim višje v krošnjo. Obe vabi naj bosta obešeni na senčno stran krošnje, po možnosti v bližino plodov. Vabi naj ne bosta obešeni na istem drevesu, ampak naj bo oddaljenost med njima vsaj 30 m. Do prvega ulova orehove muhe se kontrola plošč vrši dvakrat tedensko, nato enkrat tedensko. Lepljive plošče menjavamo oz. čistimo po potrebi oz. na tri tedne

 

V nasadih oreha, kjer je bila v preteklem letu ugotovljena velika škoda od orehove muhe, priporočamo škropljenje najpozneje do 4-6 dni po prvem ulovu orehove muhe na rumene lepljive plošče.

 

Za zatiranje je mogoče uporabiti Laser 240 SC v odmerku 0,15 l/ha ali Laser plus v odmerku 0,075 L/ha pri porabi vode do 3 L na drevo v polni rodnosti. Škropilni brozgi je potrebno dodati atraktant npr. Nutrel (beljakovinska vaba za muhe) v 1,5% koncentraciji (1,5 L/100 L vode). Tretira se le eno tretjino drevesne krošnje (spodnji del krošnje na severni ali vzhodni strani), za škropljenje pa se naj uporabijo šobe, ki oblikujejo nekoliko večje kapljice.

 

V primeru, da se na rumene lepljive plošče po tretiranju še vedno lovijo orehove muhe, se tretiranje ponovi še enkrat ali dvakrat v presledkih enega do dveh tednov. Tretiranje je potrebno ponoviti tudi v primeru močnega izpiranja (če pade več kot 10 mm dežja), ko se rastline posušijo, vreme pa vsaj deloma ustali. Pripravek Laser 240 SC ali Laser Plus se lahko na istem zemljišču oba skupaj uporabita največ tri krat v eni rastni sezoni !!!

 

Ulov orehove muhe na rumene lepljive plošče spremljate do začetka septembra. Pri poznih sortah (Franquette, Fernor, Fernette), ki zorijo šele proti sredini oktobra, zgodnje-septembrska muha pogosto povzroča več škode kot tista, ki izleta iz tal konec julija. Zato priporočamo, da te sorte prvič poškropite 10-14 dni po prvem ulovu orehove muhe na rumene plošče, tako da bo tretje škropljenje lahko opravljeno prve dni septembra.

 

Mogoče je tudi uporabiti »DECIS TRAP OREHOVA MUHA«, ki je insekticidna past (vaba) in je zaprt sistem. Sestavljena je iz dvodelne plastične posode, pri kateri je zgornji del (pokrov) na notranji strani impregniran z aktivno snovjo deltametrin. V spodnji posodi so majhne odprtine, ki omogočajo dostop orehovi muhi; v njej je nameščena porozna vrečka, ki vsebuje prehransko privabilo za orehovo muho, in hkrati služi kot lovilna posoda za škodljivca. Past je že pripravljena za neposredno uporabo. Posamezno past se vzame iz ovojne vrečke in se jo obesi na drevo. V nasad orehov se enakomerno porazdeli od 50 do 100 pasti na ha, odvisno od stopnje napada orehove muhe. Pasti se namesti na južno stran krošnje na višino 1,40 - 2 m od tal. Pasti učinkovito delujejo do 150 dni. Za posamezna drevesa zadostuje 1 past na drevo. Pasti se namesti ob pojavu metuljčkov orehove muhe, od začetka razvoja plodov do njihove zrelosti.

 

Imetnike posameznih dreves, posajenih na vrtu oz. v strnjenem naseljih, kjer uporaba sredstev za varstvo rastlin ni primerna oz. zaradi velikosti dreves oreha škropljenje predstavlja preveliko tveganje, da bi prišlo do zanašanja sredstva za varstvo rastlin na sosednje parcele obveščamo, da je mogoče s pomočjo prekrivanja tal pod krošnjo oreha s kopreno (npr. vrteks…) zmanjšati škodo, ki jo povzroča orehova muha. Namen položitve koprene je preprečitev izleta odraslih osebkov orehove muhe in nadaljnjega odlaganja jajčec v zeleno lupino. S tem ukrepom ni popolnoma preprečen pojav poškodb od orehove muhe, predvsem zaradi prileta oplojenih samic iz sosednjih dreves oz. z večjih razdalj. Koprena naj bo na tleh od sredine julija dalje pa vse do konca septembra.

JAVNA SLUŽBA ZA VARSTVO RASTLIN


Datum objave obvestila: 10.07.2023 14:04
Obvestilo prognostičnega centra: Severovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Maribor
Objavil/a: MIKLAVC Jože
Pripravil: Jože Miklavc
Seznam registriranih FFS