61. ZATIRANJE AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA - 26.06.2023 11:51 - Zaključeno


Na območju Štajerske - vinorodnega pod okoliša Šmarje – Virštanj, Slovenskih Konjic in Spodnje Savinjske doline je vinska trta v povprečju na opazovane lokacije in sorte v fenološki fazi od BBCH 68 (80 % odpadlih cvetnih kapic) do BBCH 69 (konec cvetenja). V vinogradih najdemo največ ličink L2 razvojnega stadija, 26.6. smo našli tudi prve nimfe L3 razvojnega stadija.

Obveščamo vas, da je v vinogradih, kjer je vinska trta zaključila cvetenje, čas za prvo škropljenje proti ličinkam ameriškega škržatka.

Škropljenje opravite v času med 27. junijem in 7. julijem. Škropljenje opravite takrat, ko je zaključeno cvetenje vseh sort v vinogradu.

Opozarjamo, da je za preprečevanje širjenja zlate trsne rumenice (FD) poleg odstranjevanja okuženih trt ključnega pomena pravočasno in dosledno zatiranje ameriškega škržatka – prenašalca FD.

V skladu s Pravilnikom o ukrepih za preprečevanje širjenja in zatiranja zlate trsne rumenice je zatiranje ameriškega škržatka obvezno za vse imetnike trte in sicer:

  • v vinogradih za pridelavo grozdja ter na brajdah in ohišnicah v celotnem razmejenem območju (v okuženih območjih, varovalnih pasovih in žariščih okužbe) zlate trsne rumenice, ki zajema vse tri vinorodne dežele ter

  • v matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah na celotnem območju Slovenije.

Število obveznih tretiranj v vinogradih za pridelavo grozdja je v razmejenih območjih pri integriranem varstvu določeno po občinah.

Razmejeno območje (varovalni pas vključno z žarišči okužbe) Štajerske, v okviru delovanja Javna služba zdravstvenega varstva Celjske in Koroške regije, obsega naslednje občine: Zreče, Slovenske Konjice, Vojnik, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Rogaška Slatina, Rogatec, Podčetrtek, Kozje in Bistrica ob Sotli. Število obveznih tretiranj v navedenih občinah je navedeno v preglednici 1.

Preglednica 1: Število obveznih tretiranj ameriškega škržatka v varovalnem pasu vključno z žarišči okužbe

Občine

Število obveznih tretiranj letno

Zreče, Slovenske Konjice, Vojnik, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Rogaška Slatina, Rogatec, Podčetrtek, Kozje

2 tretiranji

Bistrica ob Sotli

3 tretiranja; če imetnik sam spremlja ulov odraslih škržatkov z rumenimi lepljivimi ploščami v skladu z načrtom ukrepov in so po 2. tretiranju ulovljeni manj kot 4 škržatki na eno ploščo na teden, 3. tretiranja ni treba opraviti.

Pri prvem tretiranju priporočamo uporabo pripravkov Mospilan 20 SG (0,375 kg/ha) – uporaba 1 krat letno ali Sivanto prime (0,5 L/ha) – uporaba 1 krat letno ali Movento SC 100 (0,7 L/ha) – uporaba 2 krat letno. Ti pripravki imajo sistemičen - rezidualni način delovanja in učinkovito zatirajo ameriškega škržatka za obdobje cca.3 tedne. Zaradi antirezistenčne strategije priporočamo pri prvem tretiranju uporabo pripravka Mospilan 20 SG ali Sivanto prime.

V ekološki pridelavi razmejenega območja so obvezna najmanj tri tretiranja. V ekološki pridelavi imata dovoljenje za uporabo pripravka na osnovi a.s. piretrin Flora verde (1,6 L/ha) in Biotip floral (1,6 L/ha) – uporaba 3 krat letno. Pripravki na osnovi aktivne snovi piretrin imajo kontakten način delovanja in posledično kratko delovanje. Zato se tretiranja opravijo v presledkih, ki niso daljši od 7 dni. Zaradi boljše učinkovitosti zatiranja je priporočljivo, da se pri uporabi sredstev na osnovi piretrina škropilni brozgi doda ustrezno močilo oz. adjuvant.

V brajdah in ohišnicah razmejenega območja je obvezno vsaj eno tretiranje v rastni dobi, ki se opravi po končanem cvetenju vinske trte. Priporoča se uporaba pripravkov Flora verde in Biotip floral, ki jih je mogoče kupiti v prodajalnah FFS brez potrdila za izvajalce ukrepov varstva rastlin. Obenem je priporočljivo, da v začetku julija na brajdi izobesimo rumene lepljive plošče.

V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah je povsod po Sloveniji, tako v razmejenih območjih kot izven njih, obvezno opraviti najmanj tri tretiranja proti ameriškemu škržatku. Obvezno je tudi spremljanje ulovov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami od začetka julija. Če je na rumeno lepljivo ploščo po tretjem tretiranju ulovljen vsaj en škržatek, je potrebno opraviti še četrto tretiranje.

Pri prvem in drugem tretiranju dajemo prednost pripravkoma Mospilan 20 SG ali Sivanto prime, ki sta sistemična insekticida z rezidualnim delovanjem. Pri tem je treba upoštevati, da se lahko pripravka uporabita le enkrat v isti rastni sezoni. Zatiranje lahko opravimo tudi s pripravkom Movento SC 100, s katerim obenem zatiramo tudi trtno uš. V matičnih vinogradih je treba paziti na karenčno dobo.

Ulov odraslih osebkov ameriškega škržatka na rumene lepljive plošče začnemo spremljati po opravljenem prvem tretiranju. O načinu in optimalnem času izobešanja rumenih lepljivih plošč vas bomo obvestili.

 

Izven razmejenih območij zatiranje ameriškega škržatka v vinogradih za pridelavo grozdja ni obvezno, je pa priporočljivo opraviti vsaj eno tretiranje, če je ameriški škržatek v njih navzoč, oz. če je populacija velika. V vinogradih je priporočljivo spremljati ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami.

OPOZORILO: Vsa sredstva, ki jih uporabljamo za zatiranje ameriškega škržatka, so nevarna za čebele. Zato je pomembno, da se tretiranje opravi takrat, ko je trta že povsem zaključila cvetenje. Škropljenje opravite v poznih večernih ali zgodnjih jutranjih urah (dve uri po sončnem zahodu do dve uri pred sončnim vzhodom), ko so čebele v panjih in ne letijo. Pred škropljenjem odstranite cvetočo podrast. Vsa fitofarmacevtska sredstva je potrebno uporabljati v skladu z navodili za uporabo in navedbami na etiketi ter upoštevati Pravilnik o pravilni uporabi fitofarmacevtskih.

Preglednica 2: Fitofarmacevtska sredstva za zatiranje ameriškega škržatka na razmejenih območjih zlate trsne rumenice

Pripravek

Aktivna snov

Odmerek/ha

Št.dovoljenih tretiranj /rsatno dobo

Karenca

(št. dni)

Mospilan 20 SG1

acetamiprid

0,375 kg/ha

eno

42

Sivanto prime

flupiradifuron

0,5 l/ha

eno

14

Movento SC 100 MU

spirotetramat

0,7 l/ha

dve

142

karenca ni potrebna3

Decis 2,5 EC4

deltametrin

0,5 l/ha

eno5

dve6

142

karenca ni potrebna3

Decis 100 ECMU

deltametrin

75 ml/ha

Eno7

7

Mavrik 240 EW8

tau-fluvalilnat

0,2 /ha

dve

21

Flora verde MU

piretrin

1,6 l/ha

tri

3

Biotip floral MU

piretrin

1,6 l/ha

tri

3

1 sredstvo ima v letu 2023 dovoljenje za nujne primere za zatiranje ameriškega škržatka v vinogradih za pridelavo vinskega in namiznega grozdja, v matičnih vinogradih, trsnicah in matičnjakih in sicer od 3. 5. 2023 do 2. 9. 2023

2 karenca za vinsko in namizno grozdje (vključno z matičnimi vinogradi)

3 karenca za trsnice in matičnjake

4 s pripravkoma Decis 2,5 EC in se zaradi zaščite čebel in drugih žuželk opraševalcev lahko tretira le po cvetenju (od BBCH 71 do 75), Poznejše tretiranje se ne dovoli zaradi tveganja za neciljne organizme, aplikacija se opravi v nočnem času dve uri po sončnem zahodu in največ dve uri pred sončnim vzhodom.

5 v vinogradih za pridelavo grozdja in matičnih vinogradih

6 v matičnjakih in trsnicah

7 Decis 100 EC se lahko uporabi v fenofazah po BBCH od 15 do 89.

8 Na trti za pridelavo vinskega in jedilnega grozdja, vključno z matičnimi vinogradi, matičnjaki in trsnicami

MU – manjša uporaba; učinkovitost in fitotoksičnost sredstva pri uporabi na vinski trti ni bila preverjena, zato odgovornost v zvezi z uporabo (učinkovitost in fitotoksičnost) sredstva na vinski trti prevzame uporabnik.

 

Aplikacija FFS

Cvetoča podrast v vinogradih mora biti v času tretiranja z insekticidi, zaradi varovanja čebel in drugih opraševalcev, pokošena oziroma mora biti na drug način preprečeno, da bi jo FFS doseglo. Aplikacija mora biti izvedena na način, da se prepreči zanašanje škropilne brozge na sosednje parcele.

Za doseganje večje učinkovitosti delovanja insekticidov priporočamo njihovo uporabo v večernih oziroma nočnih urah. Rastline v času aplikacije ne smejo biti v stresu (npr. vročinski stres), sicer se učinkovitost sredstva lahko zmanjša.

Insekticidov na osnovi a.s. piretrin (Flora verde in Biotip floral) se ne sme uporabljati v vročini in na neposredni sončni svetlobi. Priporoča se uporabo v večernih urah in pri nižjih temperaturah zraka. Ob njihovi uporabi rastline temeljito omočimo tudi na spodnji strani listov, kjer se običajno nahaja ameriški škržatek. Pripravki iz skupine piretroidov za dobro delovanje potrebujejo ustrezen pH in sicer pod 6,5.

Da dosežemo dobro omočenje rastlin in povečamo učinkovitost insekticidov, priporočamo povečano porabo vode (vsaj 400 l vode/ha) in uporabo močil. Učinkovitost sredstev za zatiranje ameriškega škržatka je zelo odvisna od učinkovitega nanosa, zato je priporočljiva uporaba klasičnih pršilnikov.

Za pripravek Movento SC 100 priporočamo samostojno uporabo. Mešanje z drugimi fitofarmacevtskimi sredstvi se odsvetuje zaradi možne zmanjšane učinkovitosti tega sredstva.

Podrobnejše informacije o zlati trsni rumenici in zatiranju ameriškega škržatka so vam na voljo na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin:

https://www.gov.si/teme/zlata-trsna-rumenica/


Datum objave obvestila: 26.06.2023 11:51
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS