53. VARSTVO ČEŠENJ IN VIŠENJ - 05.06.2023 15:18 - Zaključeno


Zoreče plodove napada tudi plodova vinska mušica, ki odlaga jajčeca v plodove, škodo pa povzročajo ličinke, ki se prehranjujejo v notranjosti plodov in jih spreminjajo v kašasto gmoto. Posledice prehranjevanja ličink so tudi pogostejše okužbe z navadno sadno gnilobo. Trenutne vremenske razmere so zelo ugodne za razvoj škodljivca. Pridelovalcem svetujemo, da v nasadih češenj in višenj postavijo prehranske vabe s pomočjo katerih lahko spremljajo pojav škodljivca. Prehranske vabe lahko izdelate sami, tako da v 0,5 L plastenko na zgornjem delu zavrtate 4 do 5 luknjic, katerih premer naj ne bo večji od 5 mm in zgornji del plastenke pobarvate z rdečo barvo, ki privablja mušico. V plastenko nalijete 1 dl raztopino jabolčnega kisa in rdečega vina (razmerje 3:1) in dodate čajno žličko sladkorja (1 žličko na liter raztopine). Plastenko zaprite in jo obesite v krošnjo na višino 1,5 m od tal. V času dozorevanja plodov redno pregledujte vabe. Za zatiranje škodljivca so registrirana naslednja sredstva: Exirel, Laser plus in Asset five. Več informacij je dostopnih na spodnji povezavi:

https://www.ivr.si/app/uploads/2023/01/Priporocila-za-zatiranje-PVM-KONCNA.pdf

Ob pogostih padavinah v času zorenja obstaja nevarnost okužb plodov z navadno sadno gnilobo. Za varstvo lahko uporabite enega izmed registriranih pripravkov kot so Luna experience, Prolectus, Libreto, Signum, Switch 62,5 WG, Revyona ali Teldor 500 SC. Ekološki sadjarji imate na voljo pripravke na osnovi mikroorganizmov kot so Amylo-X, Serenade ASO ali Taegro.

Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in karenčne dobe ter jih upoštevajte. Ob uporabi insekticidov odstranite cvetočo podrast in škropljenje opravite zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so čebele v panjih!


Datum objave obvestila: 05.06.2023 15:18
Obvestilo prognostičnega centra: Napovedi za vso Slovenijo/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: SNOJ David
Pripravil: David Snoj
Seznam registriranih FFS