25. VARSTVO VINSKE TRTE - 19.04.2023 11:17 - Zaključeno


    1. Fenološki razvoj vinske trte

Na območju vinorodnega pod okoliša Šmarje – Virštanj, Slovenskih Konjic in Spodnje Savinjske doline je vinska trta v povprečju na opazovane lokacije in sorte v fenološki fazi od stadija volne (BBCH 05) do odpiranja brsta – konice zelenih poganjkov jasno vidne (BBCH 08).

    1. Grozdni sukači

Začetek leta grozdnih sukačev se začne, ko so v obdobju desetih dni povprečne dnevne temperature višje od 10 °C. Glede na vremensko napoved postopno višjih temperatur zraka lahko v naslednjem tednu pričakujemo pojav prvih metuljčkov. Zato za spremljanje ulovov križastega in pasastega sukača izobesite feromonske vabe. V kolikor se boste pri zatiranju grozdnih sukačev odločili za metodo zbeganja–konfuzijo v naslednjem tednu oziroma ob ulovu prvih metuljčkov na feromonske vabe, izobesite dispenzorje ISONET L PLUS.

    1. Trsna kodravost ali akarinoza in erinoza, črna pegavost vinske trte, GPVG virus, rdeča sadna pršica in gabrova pršica

V kolikor še niste, je zdaj zadnji čas, da v vinogradih, kjer ste imeli v preteklem letu težave z akarinozo ali erinozo, opravite škropljenje s pripravki na osnovi molčljivega žvepla.

Optimalen čas škropljenja s pripravki na osnovi žvepla je v fenološki fazi od stadija volne do odpiranja brsta – konice zelenih poganjkov jasno vidne (BBCH 05-08).

Škropljenje opravite pri dovolj visoki temperaturi zraka, saj pripravki na osnovi žvepla učinkovito delujejo pri dnevni temperaturi zraka nad 15 °C. Uporabite lahko naslednje pripravke: Cosan, Pepelin, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol disperss, Thiovit Jet, Vindex 80 WG ali Sulfar v najvišjem dovoljenem odmerku 8 kg/ha ali Vertipin v najvišjem dovoljenem odmerku 7,5 L/ha.

Pripravki na osnovi žvepla prav tako zmanjšujejo okužbe črne pegavosti vinske trte in posredno delujejo tudi na oidij vinske trte.

Škropljenje s pripravki na osnovi žvepla priporočamo opraviti tudi v vseh tistih vinogradih, kjer ste v preteklih letih zasledili pojav Grapevine Pinot gris virusa – GPGV virusa, saj je pršica šiškarica (Colomerus vitis) dokazana kot prenašalka tega virusa. Bolezenska znamenja so podobna napadu akarinoze in jih v našem vinorodnem okolišu opažamo predvsem na sortah Modri pinot, Sivi pinot ter Traminec.

Za zatiranje akarinoze in erinoze se lahko odločite tudi kasneje, v fenološki fazi D - E (BBCH 11-13) oziroma, ko so mladice dolge 2 do 5 cm. Škropljenje opravite s pripravkom Vertimec pro (1L/ha), ki vpliva tudi na zmanjševanje številčnosti populacije rdeče sadne pršice pršice (Panonycus ulmi) in gabrove pršice (Eotetranychus carpini). Za zmanjševanje populacije slednih dveh pršic lahko uporabite tudi pripravke Nissorun 10 WP.


Datum objave obvestila: 19.04.2023 11:17
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS