62. OBVESTILO O VARSTVU ČEBULE PRED ČEBULNO PLESNIJO - 20.06.2022 11:16 - Zaključeno


 

Na območju severovzhodne Slovenije se je zaradi padavin in pogostih lokalnih neviht povečala nevarnost okužb s čebulno plesnijo, zato priporočamo, da posevke pregledate in zavarujete pred okužbami z naslednjimi fungicidi:

 

aktivna snov

pripravek

odmerek

karenca

Registriran na:

opombe

baker v obliki bakrovega hidroksida

Champion 50 WG – za manjše uporabe

2 kg/ha

3 dni

Čebula, česen, šalotka na prostem.

S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ 4 krat v eni rastni dobi, v fenološki fazi od vidnega 4 lista do faze, ko je 10% listov upognjenih (BBCH 14-47). Tretira se v časovnih intervalih 7- 14 dni.

baker v obliki bakrovega hidroksida

 

Champ formula 2 FLO – za manjše uporabe

2,8 l/ha

3 dni

V čebuli, česnu in šalotki, gojenih na prostem. S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ 4 krat v eni rastni dobi, v fenološki fazi od vidnega 4 lista do faze, ko je 10% listov upognjenih (BBCH 14-47). Tretira se v časovnih intervalih 7- 14 dni.

baker v obliki bakrovega oksiklorida

Cuprablau Z 35 WG

-za manjše uporabe

1,5 kg/ha (15 g na 100 m2 )

3 dni

V čebuli, česnu, šalotki in spomladanski čebuli. S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ enkrat v eni rastni sezoni, ob pojavu pogojev za okužbo.

baker v obliki bakrovega oksiklorida

Cuprablau Z 35 WP

-za manjše uporabe

1,8 kg/ha

3 dni

Čebula, česen, šalotka na prostem. S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ štirikrat v eni rastni sezoni v 7 do 10 dnevnih razmikih.

baker v obliki trivalentnega bakrovega sulfat

Cuproxat

-za manjše uporabe

5,3 L/ha

3 dni

V čebuli, česnu in šalotki na prostem, v razvojni fazi od vidnega 4 lista do faze, ko je 10% listov upognjenih (BBCH 14 do 47), v 7-14 dnevnih intervalih največ 4 krat v rastni sezoni.

azoksistrobin

Ortiva

Mirador 250 SC

Zaftra AZT 250 SC

1 L/ha

7 dni za spomladansko čebulo,

14 dni za česen, šalotko drobnjak čebula

21 dni za por

V česnu, poru, šalotki, drobnjaku, čebuli in spomladanski čebuli. Tretira se od razvojne faze, ko je razvit 4. pravi list, do razvojne faze, ko je upognjenih 50 % listov v česnu, šalotki, drobnjaku, čebuli, spomladanski čebuli (BBCH 14-48) ter od razvojne faze, ko je razvit 6. pravi list, do razvojne faze, ko je upognjenih 50 % listov v poru (BBCH 16-48). S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ dvakrat v eni rastni sezoni, razen v spomladanski čebuli in šalotki največ trikrat v eni rastni sezoni. Razmik med tretiranji mora biti najmanj 7 dni pri tretiranju česna, šalotke, drobnjaka in čebule, 10 dni pri tretiranju spomladanske čebule ter 12 dni pri tretiranju pora.

azoksistrobin

Zoxis 250 SC

1 L/ha

7 dni za spomladansko čebulo, 14 dni za čebulo in šalotko

V čebuli, spomladanski čebuli in šalotki se tretira od razvojne faze, ko je razvit 4. pravi list, do razvojne faze, ko je upognjenih 50 % listov (BBCH 14-48). S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ dvakrat v eni rastni sezoni. Razmik med tretiranji mora biti najmanj 7 dni.

azoksistrobin

Chamane

1 L/ha

14 dni

V čebuli za zmanjševanje okužb. Dovoljeni sta največ dve tretiranji v eni rastni dobi v intervalu 7 do 10 dni.

fluazinam

Banjo

0,5 L/ha

28 dni

V čebuli in šalotki, gojeni na prostem, za delno zmanjševanje okužb sive plesni čebulnih listov (Botryotinia squamosa) in za zmanjševanje okužb čebulne plesni (Peronospora destructor)

bentiavalikarb izopropil + oksatiapipronil +

Zorvec endavia

0,5 L/ha

28 dni

V čebuli, česnu in šalotki

 

 

Pred uporabo posameznih pripravkov je potrebno prebrati in upoštevati navodila za uporabo, zaradi nevarnosti posameznih pripravkov za čebele in predpisanih razdalj od voda I. in II. reda. V primeru uporabe sredstev, nevarnih za čebele, je potrebno cvetočo podrast pokositi in škropljenje opraviti v večernem ali nočnem času, ko so čebele v panjih.

JAVNA SLUŽBA ZA VARSTVO RASTLIN


Datum objave obvestila: 20.06.2022 11:16
Obvestilo prognostičnega centra: Severovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Maribor
Objavil/a: MIKLAVC Jože
Pripravil: Jože Miklavc
Seznam registriranih FFS