50. VARSTVO PEČKARJEV - 14.06.2022 08:28 - Zaključeno


 

Obdobje primarnih okužb z jablanovim škrlupom je na večini opazovanih lokacij končano. Kljub tem je potrebno še naprej izvajati redno, preventivno varstvo sadnega drevja. V nasadih, kjer na listju ne opažate peg škrlupa, lahko povečate razmik med škropljenji na 10-14 dni oziroma ga prilagodite padavinam. Posebno pozornost namenite varstvu pečkarjev v nasadih s prisotnimi pegami škrlupa na listju. V času do obiranja so plodiči dovzetni za sekundarne okužbe, katerih vir so pege na listju. V takih nasadih nadaljujte s škropljenji v dosedanjih časovnih intervalih. Prednost dajte pripravkom z aktivno snovjo kaptan (Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Scab 80 WG oz. 480 SC). Dovoljena so tudi sredstva na osnovi metirama (Polyram DF), ditianona (Delan Pro, Alcoban) ali dodina (Syllit 400 SC). V primeru, da škropljenja ne boste uspeli opraviti pravočasno in bo ob izpolnjenih pogojih za okužbe, drevje dalj časa nezavarovano, svetujemo škropljenje s sistemičnimi pripravki kot so Difcor 250 EC, Difenzone, Duaxo koncentrat, Domark 100 EC, Mavita 250 EC, Score 250 EC ali Revyona, ki jim dodajte enega od kontaktnih fungicidov. V ekoloških nasadih za varstvo pred škrlupom in pepelovko opravite škropljenje z žvepleno apneno brozgo (Curatio).

Pri varstvu nasadov pred jablanovo pepelovko je poleg uporabe pripravkov na osnovi močljivega žvepla, nujno ročno odstranjevanje plesnivih poganjkov iz nasada. Kjer imate več težav z obvladovanjem omenjene bolezni, pa svetujemo uporabo pripravkov s sistemičnim delovanjem kot so Luna experience, Stroby WG, Zato, Zato plus, Tercel, Topas 100 EC, Topaze, Sercadis ali Sercadis plus (slednja dva delujeta tudi proti jablanovem škrlupu).

V primeru pojava neurij s točo dajte pri izbiri sredstev prednost pripravkom z a.s. kaptan.

Sadjarje opozarjamo, da je še naprej potrebno spremljati ulove metuljev jabolčnega zavijača na feromonske vabe. V kolikor je bil prag škodljivosti (5-7 metuljev/teden) presežen, je priporočljivo opraviti škropljenje z insekticidi kot so: Imidan 50 WG, Delegate ali Laser plus. Če imate v nasadih težave tudi z listnimi ušmi dajte prednost pripravku Mospilan 20 SG. V sadovnjakih, kjer naleta metuljev ne spremljate s feromonskimi vabami, je ponoven nanos insekticida priporočljivo opraviti po 14 dneh od prejšnjega škropljenja. Nasadi, kjer ste imeli v preteklem letu velike težave s škodljivcem je priporočljivo dodajanje polovičnega odmerka virusa granuloze (Madex max, Carpovirusine), ki povzroča fiziološko oslabitev gosenic. Virusni pripravki so občutljivi na sončno svetlobo zato jih nanašajte v večernem času oz. oblačnem vremenu. V ekoloških nasadih lahko poleg zgornjih dveh virusnih pripravkih uporabite tudi insekticid Laser plus, ki učinkovito zatira tudi gosenice drugih zavijačev. V ta namen so na voljo tudi pripravki Agree, Lepinox plus in Delfin WG.

Sadjarje opozarjamo naj bodo kljub neugodnim pogojem za razvoj bolezni, pozorni na morebitne znake okužb s hruševim ožigom. Tveganje predstavljajo predvsem nasadi, ki so dolgo pocvitali. V tem času prepoznamo okužbe po venečih, rjavečih in ukrivljenih poganjkih (oblika pastirske palice). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali območno enoto javne službe za varstvo rastlin.


Datum objave obvestila: 14.06.2022 08:28
Obvestilo prognostičnega centra: Osrednja Slovenija/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: SNOJ David
Pripravil: David Snoj
Seznam registriranih FFS