43. VARSTVO KROMPIRJA - 30.05.2022 10:35 - Zaključeno


Padavine v minulih dneh so dobro namočile tla in spodbudile rast krompirja, obilna vlaga pa vpliva ugodno tudi na razvoj krompirjeve plesni. Priporočamo, da posevke krompirja preventivno zavarujete pred okužbami. V sedanjih razmerah bujne rasti priporočamo predvsem rabo fungicidov s sistemičnim ali delnim sistemičnim oz. translaminarnim delovanjem kot je Infinito (karenca 7 dni) ali Proxanil 450 CS (karenca 14 dni) ali pripravki z dimetomorfom (Banjo forte, Orvego s karenco 7 dni) ali mandipropamidom (Revus, Revus top - karenca 3 dni, Carial flex - karenca 7 dni) ali tudi cimoksanilom (Rival duo – karenca 14 dni, Reboot s karenco 7 dni, ipd.) ali nov fungicid Zorvec endavia (karenca 7 dni) ali fungicid Ranman top (karenca 7 dni), ki je manj podvržen izpiranju. V ekološki pridelavi uporabite katerega od registriranih bakrovih pripravkov. V nasadih zgodnjega krompirja se o rabi fungicidov odločajte glede na čas izkopa in stanje v nasadu oz. bližnji okolici.

Na njivah s krompirjem spremljajte tudi razvoj koloradskega hrošča. Za zatiranje ličink lahko uporabite katerega od pripravkov kot so: Asset five (4), Azatin EC, Raptol koncentrat (vsi s karenco 3 dni) ali Neemazal–T/S s karenco 4 dni ali Laser 240 SC s karenco 7 dni ali pripravke Alverde, Benevia, Coragen, Laser plus, Mospilan 20 SG ali Voliam (vsi s karenco 14 dni).

Pred uporabo preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila! Zaradi varstva čebel škropljenje z insekticidi opravite zgodaj zjutraj in pozno zvečer, ko so čebele v panjih.


Datum objave obvestila: 30.05.2022 10:35
Obvestilo prognostičnega centra: Osrednja Slovenija/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: ZEMLJIČ Meta
Pripravila: Meta Zemljič
Seznam registriranih FFS