41. OBVESTILO O VARSTVU JABLAN IN HRUŠK - 19.05.2022 09:02 - Zaključeno


Fenološki razvoj

Na območju Celjske in Koroške regije so jablane povprečno na opazovane lokacije in sorte v fenološki fazi BBCH 71 -72, ko so plodiči veliki nad 10 mm in dosegajo premer do 20 mm, pri posameznih sortah (Idared, Carjevič…) pa že presegajo premer 20 mm. V fenološki fazi BBCH 72 so tudi hruške.

Jabolčni zavijač

Nadpovprečno visoke temperature v drugi dekadi maja ustvarjajo ugodne razmere za razvoj jabolčnega zavijača. Ulovi metuljčkov na feromonskih vabah so številčnejši in na posameznih lokacijah presegajo prag škodljivosti (7 do 10 metuljčkov na vabo/teden). V drugi dekadi maja tudi večerne temperature zraka vse dni zapored presegajo 15 °C, kar ustvarja pogoje za parjenje in odlaganje jajčec jabolčnega zavijača.

Zato je v prihodnjih petih dneh - med 20. in 25. majem primeren čas za uporabo pripravkov, ki delujejo samo na jajčeca jabolčnega zavijača. Uporabite lahko pripravek Insegar 25 WG (0,6 kg/ha), ki hkrati zatira tudi izlegajoče – gibljive ličinke ameriškega kaparja. Za zmanjšanje številčnosti populacije jabolčnega zavijača, kakor tudi ličink ameriškega kaparja, lahko v tem času prav tako uporabite pripravek Harpun (1L/ha), ki deluje smo ovicidno.

Tisti, ki boste prvo škropljenje proti jabolčnemu zavijaču opravili s pripravkom Coragen ali Voliam (odmerk: 18 mL/hL, pri tem najvišji dovoljen odmerek pri enem škropljenju jablan ne sme presegati 270 mL pripravka/ha), to storite med 25. in 31. majem. Prav tako lahko v tem roku zatiranja za zmanjševanje populacije jabolčnega zavijača uporabite pripravek Exirel (odmerek: 50-60 mL/hL oz. največ 0,9 L/ha). Oba pripravka delujeta tako na jajčeca kot izlegajoče ličinke -gosenice.

V nasadih, kjer je jabolčni zavijač v preteklem letu povzročil veliko škode priporočamo za slabljenje populacije tudi redno dodajanje polovičnega odmerka granuloznega virusa Madex max ali Carpovirusine.

Rdeča sadna pršica in uši

Pri pregledu listov na prisotnost rdeče sadne pršice prevladujejo jajčeca prve poletne generacije. O razvoju populacije in optimalnih rokih zatiranja vas bomo obveščali.

Redno pregledujte nasade na prisotnost krvave ter mokaste in zelene jablanove uši, kajti vremenske razmer so zelo ugodne za njihov razvoj. Ob preseganju praga škodljivosti opravite škropljenje z enim od registriranih pripravkov za njihovo obvladovanje (glej obvestilo 10.5.2022)

Škrlup in pepelasta plesen jablan

Ob zadnjih obilnejših padavinah 13. maja so bili na vseh opazovanih sadjarskih lokacijah izpolnjeni pogoji za zmerno okužbo z jablanovim škrlupom. V naravi smo zabeležili močan izbruh askospor.

Nadaljujte s preventivnim pristopom škropljenja in uporabo enega od kontaktnih oz. površinskih fungicidov na osnovi a.s. ditianon kot so Delan 700 WG (0,75 kg/ha), Alcoban (0,75kg/ha)ali Delan Pro (2,5 L/ha); ali a.s. metiram Polyram DF (2 kg/ha); ali a.s. kaptan kot so: Captan 80 WG (2kg/ha) Merpan 80 WDG (1,88 kg/ha), Orthocide 80 WG (2 kg/ha), Merplus (2 L/ha), Scab 80 WG (1,9 kg/ha), Scab 480 SC (3,13 L/ha); ali a.s. dodin Syllit 400 SC (1,9 L/ha).

Opozorilo: Sredstva Syllit 400 SC se ne sme mešati z močljivimi žvepli, bordojsko brozgo, s sredstvi, ki vsebujejo aktivne snovi kaptan, fenoksikarb, cink ali baker, apno, s sredstvi alkalne pH reakcije ter foliarnimi gnojili na osnovi morskih alg, cinka ali bakra. O možnostih mešanja z drugimi fitofarmacevtskimi sredstvi se je treba posvetovati z imetnikom registracije oziroma zastopnikom.

Uporaba sistemičnih IBE pripravkov na osnovi aktivne snovi difenkonazol kot so: Score 250 EC (0,2 L/ha), Difcor 250 EC (0,2 L/ha) ali Difenzone (0,2 L/ha- od BBCH 71) ali tetrakonazol Domark 100 EC (0,4 l/ha) v kombinaciji s kontaktnimi fungicidi je smiselna samo v primeru več dni trajajočega deževnega obdobja, da bi od zadnjega škropljenja minili več kot trije dnevi in bi padlo več kot 20 mm dežja.

V ekološki pridelavi se lahko uporabi pripravek Curatio žvepleno apnena brozga, ki deluje tudi na jablanovo pepelovko in ima dovoljenje za nujne primere, smejo uporabiti samo poklicni pridelovalci, ki so registrirani za ekološko pridelavo.

Vremenske razmere so zelo ugodne za razvoj pepelaste plesni, ki jo v večjem obsegu zasledimo tudi v nekaterih nasadih. Tam, kjer opažate močnejši pojav jablanove pepelovke svetujemo dodajanje pripravkov kot so: Luna experience (0,25 L/m višine krošnje, do največjega dovoljenega odmerka 0,75 L/ha), Sercadis (0,25 L/ha) ali Sercadis plus (0,72 L/ha). Pripravka Sercadis in Sercadis plus ima delovanje tudi na jablanov škrlup. Za zatiranje jablanove pepelovke lahko uporabite tudi pripravek Topas 100 EC (0,5 L/ha). Prav tako je v tem obdobju zelo na mestu uporaba sicer registriranih pripravkov na osnovi strobilurinov kot so: Stroby WG (0,2 kg/ha), Zato 50 WG (0,15 kg/ha) ali Tercel (2,5 kg/ha), ki pa žal niso prisotni na trgu.

V ostalih nasadih za zmanjšanje infekcijskega potenciala dodajate enega od pripravkov na osnovi močljivega žvepla kot so: Azumo WG, Cosan, Pepelin, Kumulus DF, Microthiol specilal, Microthiol disperss Thiovit jet, Vindex 80 WG, ali Vertipin v odmerku 3 kg/ha oz. 3L/ha.

Enaka strategija škropljenja proti škrlupu in pepelasti plesni velja tudi za hruške.

Hrušev ožig

Bodite pozorni na simptome morebitnih cvetnih okužb bakterije hruševega ožiga. Začnite redno pregledovanje nasadov jablan in hrušk, še posebej na območjih, kjer so bile v preteklih letih potrjene okužbe s hruševim ožigom in kjer jablane podcvetajo daljše časovno obdobje. Opravite tudi preglede travniških sadovnjakov. Preglede opravljajte v času, ko je listje suho. Simptome opazite predvsem na poganjkih, ki venejo in se sušijo (pastirska palica), spremlja jih lahko tudi bakterijski izcedek, ki je na začetku mlečno rumene barve, nato postane oranžen. Poleg nasadov pregledujte tudi okolico, kjer se nahajajo okrasne in samonikle rastline, ki so gostiteljice hruševega ožiga (glog, panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica…). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu (03 71 21 600).


Datum objave obvestila: 19.05.2022 09:02
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: SILVO Zveplan
Pripravil: Silvo Zveplan
Seznam registriranih FFS