29. Varstvo hmelja - 29.04.2022 15:20 - Zaključeno


VREMENSKE RAZMERE TER RAST IN RAZVOJ HMELJA (M. Rak Cizej)

Glede na dolgoletno povprečje so bili vsi trije zimski meseci nadpovprečno topli, na drugi strani pa nadpovprečno suhi, saj bilo 2,5-krat manj padavin kot znaša dolgoletno povprečje. Po rezi hmelja, konec marca in v aprilu, pa smo bili priča velikim nihanjem temperature med dnevom in nočjo. V aprilu smo imeli izredno hladna jutra, prav tako je bila povprečna temperatura zraka pod dolgoletnim povprečjem. Vse to je vplivalo na rast in razvoj hmelja. V aprilu smo imeli nekaj deževnih dni. V zadnjem tednu je na območju Savinjske doline padlo med 20 in 30 l dežja, vendar smo še vedno v primanjkljaju glede količine padavin za to obdobje. Večina poznih sort hmelja, rezanih v 1. dekadi aprila, so v fazi 1 do 2 razgrnjenih parov listov (BBCH 11-12). Aurore na lahkih-peščenih tleh so v fazi BBCH 13-15 (razviti 3 do 5 parov listov), v povprečju dosegajo višino 30-40 cm in so nekatera že primerna za navijanje.

PRIMARNA OKUŽBA HMELJEVE PERONOSPORE (M. Rak Cizej)

V večini hmeljišč, na vseh sortah hmelja, tudi na manj občutljivih, opažamo presežen delež 3 % kuštravih poganjkov v nasadih. Glede na počasnejšo rast in razvoj hmelja ter ugodnimi vremenskimi razmerami za razvoj peronospore, vas opozarjamo, da hmelj ustrezno zavarujete. V kolikor nameravate uporabiti fungicid Profiler, ga nemudoma uporabite (do konca aprila) in sicer v fazi razvoja hmelja po BBCH 13-15. Prav tako je pri poznih sortah hmelja, ki so v fazi razvoja BBCH 11-12, še mogoča uporaba fungicida Fonganil gold V kolikor v hmeljiščih za zatiranje primarne okužbe hmeljeve peronospore ne boste uporabili omenjenih pripravkov, vam takoj po navijanju hmelja priporočamo uporabo Aliette flash v 0,25 % konc., katerega ponovno uporabite po 7 do 10 dneh. V tem času zadošča poraba vode 300 l/ha.

Podrobna navodila glede pripravkov in njihovih odmerkov za zatiranje primarne okužbe hmeljeve peronospore najdete v prejšnji-4. št. Hmeljarskih informacij.

HMELJEV BOLHAČ (M. Rak Cizej)

Prve, posamične hrošče hmeljevega bolhača smo letos zasledili 11. aprila. Njihov pojav je v teh dneh, ko temperatura zraka čez dan doseže preko 15 oC, številčni. Na listih posamičnih poganjkov je že mogoče opaziti njihove poškodbe. Ker je rast hmelja v tem času malo upočasnjena, je potrebno posebno pozornost nameniti, še posebej v prvoletnih nasadih, kjer hmelj nima veliko listne mase. Največ lahko naredite, da hmelju omogočite hitrejšo rast in razvoj z uporabo npr. foliarnih gnojil. Med drugim naj izpostavimo gnojilo Algo-Plasmin, ki je naravni proizvod iz vitaliziranih rdečih alg in morskih sedimentov, ki vsebuje kalcij in magnezij. Pospešuje rast, razvoj korenin in presnovne procese rastlin. Uporaba je dovoljena tudi v ekološki pridelavi. V poskusu smo ugotovili, da poleg pospeševanja rasti zavira prehranjevanje hmeljevega bolhača na listih hmelja. Algo-Plasmin uporabite v 0,3 - 0,4 % koncentraciji (30 – 40 g/10 L vode) in sicer ga je priporočljivo uporabiti v razmikih 7-10 dni ali prej, če nanos na rastlinah spere močan dež (več kot 10 l/m2). V tem času vam za zatiranje hmeljevega bolhača še ne priporočamo uporabe a.s. lambda-cihalotrin (Karate 5 SC ali Karis 10 SC). Kot alternativna metoda obvladovanja hmeljevega bolhača je primeren tudi pripravek CutiSan, ki vsebuje fino mleti kaolin, ki hmeljevemu bolhaču preprečuje prehranjevanje. CutiSan v tem času uporabite v odmerku 15 kg/ha, pri prvoletnih nasadih je odmerek lahko nalo nižji, ker ni veliko listne mase. Bolj pomembno je, da škropljenje ponovite v 7 dnevnih razmikih, oziroma po močnejšem dežju. Lahko pa uporabite tudi pripravek Invelop, ki vsebuje talk (smukec), ki po nanosu na rastlinah tvori fizično oviro, ki ščiti rastline pred prehranjevanjem hmeljevega bolhača. Uporablja se preventivno še posebej v tem času, ko je kritično za poškodbe od hmeljevega bolhača, saj poleg fizične prepreke, tudi izsuši (dehidrira) škodljive žuželke. Invelop prav tako uporabite v odmerku 15 kg/ha. Količina vode v tem času je 300 l/ha. CutiSan in Invelop sta dovoljena v ekološki pridelavi.

SEZNAM FFS REGISTRIRANIH V HMELJU IN FIŽOLU V LETU 2022

V preglednici 1 in 2 so navedena fitofarmacevtska sredstva katera lahko uporabljate v hmeljiščih, kjer sočasno gojite hmelj in fižol, namreč navedena sredstva imajo uradno dovoljenje tako za hmelj, kot tudi za fižol. Pri njihovi uporabi pa morate dosledno upoštevati odmerke, kajti v nekaterih primerih se razlikujejo od odmerkov dovoljenih v hmelju!

Preglednica 1: Registrirana fitofarmacevtska sredstva v letu 2022, katere je mogoče uporabiti ob sočasnem gojenju hmelja in fižola

Rastlina

Bolezen/škodljivec

Pripravek

(aktivna snov)

Odmerek

Karenca (rastlina)

Maks. št. uporab v rastni dobi

HMELJ/

FIŽOL

hmeljeva peronospora-sekundarna okužba/

 

grahova plesen

Cuprablau Z 35 WP

(Cu – oksiklorid)

1,5 kg/ha

14 dni (hmelj) 3 dni (fižol)

2-krat

HMELJ/

FIŽOL

hmeljeva peronospora-sekundarna okužba/

 

bela gniloba,

fižolov ožig-vdrta fižolova pegavost, fižolova rja

Mirador 250 SC

(azoksistrobin)

1,0 l/ha

Ortiva

(azoksistrobin)

1,0 l/ha

Zaftra AZT 250 SC

(azoksistrobin)

1,0 l/ha

28 dni (hmelj)

7 dni (fižol)

2-krat

HMELJ/

FIŽOL

hmeljeva listna uš,

hmeljev bolhač,

koruzna vešča/

 

listne uši

Karate Zeon 5 CS

(lambda-cihalotrin)

0,15 l/ha

21 dni (hmelj)

7 dni (fižol)

2-krat

 

Če boste v istem hmeljišču sočasno gojili hmelj in fižol smete uporabiti herbicid Stomp Aqua (2,9 l/ha), ker ga večina uporabljate v pasovih, uporabite samo 1/3 odmerka (0,96 l/ha). Stomp Aqua je potrebno uporabiti PRED VZNIKOM FIŽOLA.

Preglednica 2: Uporaba herbicida Stomp aqua v hmeljiščih, kjer se sočasno goji prvoletni hmelj in fižol

Pripravek

Aktivna

snov

Odmerek

Karenca

(dni)

Maksimalno število škropljenj v

rastni dobi

Stomp Aqua

pendimetalin

2,9 l/ha*

zagotovljena s časom uporabe

1-krat

*Škropimo le v pasovih, zato je potrebno odmerke/ha preračunati na dejansko poškropljeno površino!


Datum objave obvestila: 29.04.2022 15:20
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Rak Cizej Magda
Pripravila: Magda Rak Cizej
Seznam registriranih FFS