2. Varstvo pečkarjev - 21.03.2022 13:18 - Zaključeno


Pomanjkanje padavin ter topli dnevi z negativnimi nočnimi temperaturami močno vplivajo na fenološki razvoj pečkarjev. Glede na mikrolokacije in sorte prihaja do velikih razlik v razvoju. Tako prehajajo zgodnje sorte na toplih legah že v fazo odpiranja brstov (BBCH 53), med tem ko pozne sorte na hladnih legah komaj začenjajo napenjati brste. V času brstenja običajno zatiramo oz. zmanjšujemo infekcijski potencial različnih glivičnih in bakterijskih bolezni (škrlup, hrušev ožig, jablanov rak,..) z bakrovimi pripravki. Suho vreme je neugodno za razvoj bolezni in vršenje novih okužb. Sadjarjem svetujemo naj spremljajo vremensko napoved in opravijo spomladanska škropljenja tik pred napovedanimi padavinami. Bodite pozorni, da so v času škropljenja nočne temperature nad lediščem in dnevne nad 8°C. Za varstvo pečkatih vrst sadja so registrirani naslednji pripravki: Nordox 75 WG, Badge WG, Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP, Cuprablau Z 50 WP, Kocide 200.

Topli dnevi v tem tednu so ugodni za zatiranje zimskih stadijev različnih sesajočih insektov (rdeča sadna pršica, ameriški kapar, listne uši, bolšice). Škropljenje je potrebno opraviti v času brstenja, ko so nočne temperature nad lediščem. Na voljo sta oljna pripravka Ovitex in Frutapon.

V nasadih že opažamo poškodbe cvetnih brstov, ki jih povzroča jablanov cvetožer. V letih z dolgim obdobjem brstenja in cvetenja lahko jablanov cvetožer povzroči veliko škode, predvsem v nasadih, ki ležijo v bližini gozdov in imajo malo cvetnega nastavka. Prag škodljivosti je presežen, ko je poškodovanih preko 15 % brstov z malo in 30 % v nasadih z veliko cvetnega nastavka. Pridelovalci pregledujte nasade in ob preseženem pragu škodljivosti ukrepajte. Na voljo sta insekticidna pripravka Imidan 50 WG ter Asset Five, ki je tudi v letošnjem letu pridobil izjemno dovoljenje. Insekticid Imidan je nevaren čebelam, zato je potrebno opraviti škorpljenje njamnj 14 dni pred cvetenjem.

V času brstenja hrušk je priporočljivo opraviti nanos pripravkov na osnovi kaolinskih glin. Kaolinske gline imajo odvračalni učinek predvsem na hruševo bolšico in preprečujejo odlaganje jajčec. Nanos je potrebno večkrat obnoviti, predvsem v primeru padavin, ko dež spere zaščitno oblogo na brstih. Uporabite lahko pripravka Malusan in Cutisan, ki sta v osnovi namenjena za zaščito pred različnimi stresnimi dejavniki v času razvoja plodov.


Datum objave obvestila: 21.03.2022 13:18
Obvestilo prognostičnega centra: Osrednja Slovenija/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: David Snoj, Primož Žigon, Meta Zemljič
Pripravili: David Snoj, Primož Žigon. Uredila: Meta Zemljič
Seznam registriranih FFS