3. Seznam dovoljenih FFS za hmelj - 18.03.2022 08:14 - Zaključeno


Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije je pripravil Seznam dovoljenih fitofarmacevtskih sredstev (FFS) za varstvo hmelja v Sloveniji za leto 2022. Na seznam so vključena vsa FFS, ki so dovoljena za uporabo na hmelju v Sloveniji in imajo znane mejne vrednosti ostankov FFS na hmelju za Evropo, ZDA in Japonsko. Pri uporabi posameznega FFS dosledno upoštevajte navodila za uporabo, kjer je poleg odmerka, maksimalnega števila škropljen letno, navedena tudi karenca ter varnostni pasovi od voda 1. in 2. reda. Če je le mogoče, glede na način delovanja posamezne aktivne snovi, ki je navedena pri posameznem sredstvu v tretjem stolpcu vsake tabele (razvrstitev po FRAC/IRAC), izberite drugo aktivno snov/sredstvo kot ste jo uporabili v lanskem letu. Namreč na ta način zmanjšujemo hitrost pojava odpornosti/rezistence škodljivih organizmov na posamezno aktivno snov.

Za posamezna FFS, ki imajo večji varnostni pas kot 20 m, lahko varnostno razdaljo, v skladu z odločbo o registraciji posameznega FFS, ustrezno zmanjšate in sicer: z uporabo šob Agrotop TD, ki zmanjšajo zanos (drift) v 90 % deležu, uporabite pravilno tehniko nanašanja FFS ob robovih parcel, kjer uporabite enostransko zračno zaporo ventilatorja ter upoštevate klimatske razmere v času škropljenja.

Prav tako je potrebno dosledno upoštevati Pravilnik o pravilni uporabi fitofarmacevtskih sredstev (Ur. l. RS, št. 71/14 in 28/18) in Pravilnik o integriranem varstvu rastlin pred škodljivimi organizmi (Ur. l. RS, št. 43/14). Priporočamo vam, da se pred začetkom uporabe FFS v hmelju natančno dogovoriti s svojim kupcem hmelja o morebitnih dodatnih omejitvah.

V letošnjem letu se Seznam dovoljenih FFS za varstvo hmelja v Sloveniji ne razlikuje bistveno od leta 2021. Na novo smo pridobili kontaktni insekticid Exirel (ciantraniliprol), fungicid Karbicure (kalijev hifrogen karbonat). Soočamo pa se z mnogimi omejitvami posameznih aktivnih snovi, ker nimajo znanih izvoznih toleranc oziroma maksimalne količine ostankov (MRL) za določene svetovne trge, kamor izvažamo hmelj. V letošnjem letu naj izpostavimo akaricid Kanemite SC (acequinocil), katere uporaba je prepovedana, če se hmelj izvaža na Kitajsko. Prav tako ima veliko omejite oziroma prepoved uporabe fungicid Folpan 80 WDG (folpet), če se hmelj izvaža v Korejo. Za omenjen fungicid pa je MRL za Ameriko nižji (120 ppm) kot za Evropo (400 ppm), na kar je potrebno biti pozoren pri času uporabe.

 

Aktivna snov milbemektin še vedno nima znanih izvoznih toleranc za ameriško tržišče, zato je uporaba akaricidov Milbeknock omejena (o morebitni uporabi a.s. milbemektin se predhodno dogovorite z vašim kupcem hmelja).

V letošnjem letu pričakujemo razširitev registracije za neselektivni kontaktni herbicid Beloukha, ki vsebuje pelargonsko kislino. Na hmelju bo namenjen za uničevanje odvečnih, spodnjih poganjkov hmelja.

 


Datum objave obvestila: 18.03.2022 08:14
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Rak Cizej Magda, GL, SR
Pripravili: Gregor Leskošek, Magda Rak Cizej, Sebastjan Radišek
Seznam registriranih FFS