70. VARSTVO JABLAN IN HRUŠK - 06.08.2021 11:38 - Zaključeno


Fenološki razvoj

Plodovi jabolk v povprečju na opazovane sorte dosegajo 80 % do 90 % končne velikosti (BBCH 78 -79).

Jablanov škrlup in ostale skladiščne bolezni

Na opazovanih sadjarskih lokacijah smo od 1. do 5. avgusta zabeležili od 42 do 51 mm dežja. Padavine z nalivi so spirale fungicidno oblogo, zato poskrbite za njen ponovni nanos pred naslednjimi padavinami in kontinuirano zaščito plodov.

V nasadih poznih sort še vedno lahko opravite škropljenje proti škrlupu z enim od pripravkov na osnovi aktivne snovi kaptan: Merpan 80 WDG (1,88 kg/ha), Orthocide 80 WG (2 kg/ha) ali Merplus (2L/ha). V kolikor še imete na zalogi je v tem času je prav tako smiselna uporaba pripravka na osnovi a.s. trifoksistrobina, ki delujejo tudi na pozni-skladiščni škrlup in ostale skladiščne bolezni kot je: Zato 50 WG (100 – 150 g/ha) ali kombinacije a.s. merpan in trifoksistrobin kot je Zato plus (1,9 kg/ha). Prav tako lahko uporabite pripravek Lun care (3kg/ha), vendar upoštevajte opozorilo, da uporaba sredstva LUNA CARE ni dovoljena na sorti jablan zlati delišes in vseh njenih varietetah.

Za zaključna škropljenja jablan in hrušk priporočamo uporabo pripravkov, ki zmanjšujejo okužbe skladiščnih bolezni in poznega – skladiščnega škrlupa kot so: Geoxe (0,45 kg/ha), Pomax (1,6 L/ha), Luna experience (0,75 L/ha) ali v kolikor ga imate na zalogi Bellis (0,8 kg/ha). Našteti pripravki

imajo krajšo karenčno dobo (Luna experience: 14 dni, Bellis: 7 dni, Pomax: 5 dni, Geoxe, Switch 62,5 WG: 3 dni).

Za zmanjšanje okužb skladiščnih bolezni lahko uporabite tudi Switch 62,5 WG (1 kg/ha) ali pripravek na osnovi bakterije Bacillus amyloliquefaciens var. plantarum, sev D747 Amylo-X (1,5 – 2,5 kg/ha), kjer karenca ni potrebna ali pripravek na osnovi kalijevega hidrogen karbonata Vitisan (2,5 kg/ha), ki ima 1 dan karence. Slednja dva pripravka imata dovoljenje za uporabo tudi v ekološki pridelavi.

V tem času opravite zaključna škropljenje zgodnjih sort (Summered, Gala, Elstar).

Pri ostalih sortah ne hitite z zaključnimi škropljenji in jih ob upoštevanju karenčne dobe prilagodite obiralnemu oknu posamezne sorte. Enaka strategija škropljenja proti škrlupu velja tudi za hruške.

Jabolčni zavijač

V ekstenzivnih – neškropljenih nasadih jablan so na opazovanih lokacijah ulovi metuljčkov jabolčnega zavijača na feromonskih vabah kontinuirani, a pod pragom škodljivosti. V intenzivnih nasadih jablan, kjer so do zdaj proti jabolčnemu zavijaču škropili v napovedanih rokih, so ulovi malo številčni ali pa se metuljčki sploh ne lovijo. Nadaljujte z vizualnimi pregledi nasadov. Pregled naj obsega 1000 plodov posamezne sorte (prag škodljivosti za drugi rod pa 1% črvivih plodov). V primeru preseganja praga škodljivosti, konec prve dekade oz. v sredinih avgusta opravite še eno škropljenje s pripravkoma Affirm (4kg/ha), Affirm opti (2kg/ha) ali Delegate 250 WG (0,3 kg/ha), ki imata najkrajšo karenco (7 dni). Uporabite lahko tudi pripravek Laser plus (0,3 L/ha), ki ima dovoljenje tudi za uporabo v ekološki pridelavi in ima prav tako karenco 7 dni. Slednja dva pripravka lahko uporabite le 1x v rastni dobi.

PRI UPORABI SREDSTEV NEVARNIH ZA ČEBELE IZVAJAJTE ŠKROPLJENJE IZKLJUČNO POZNO ZVEČER, PONOČI ALI ZGODAJ VZJUTRAJ, KO SO ČEBELE V PANJIH TER POSKRBITE, DA BO PODRAST POMULČENA! PRED UPORABO SREDSTEV PREBERITE NAVODILA ZA UPORABO IN DOSLEDNO UPOŠTEVAJTE TUDI OSTALA OPOZORILA GLEDE VARSTVA OKOLJA.

Bodite dosledni pri upoštevanju karenčne dobe glede na tehnološki rok obiranja posamezne sorte jabolk!

Preglednica: Pripravki in karenčne dobe

Fitofarmacevtsko sredstvo

FUNGICIDI

KARENCA (št. dni)

Vitisan

1

Geoxe, Switch 62,5 WG

3

Pomax

5

Bellis

7

Luna experience

14

Zato 50 WG

21

Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Luna care

28

Zato plus

35

INSEKTICIDI

 

Affirm, Affirm opti, Delegate 250 WG, Laser plus

7

Hrušev ožig

Redno pregledujte nasade jablan in hrušk ter travniške sadovnjake na prisotnost bakterije Erwinia amylovora, povzročiteljice hruševega ožiga. Poleg nasadov pregledujte tudi okolico, kjer se nahajajo okrasne in samonikle rastline, ki so gostiteljice hruševega ožiga (glog, panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica…). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu (03 71 21 600).

Toča

V primeru toče takoj opravite škropljenje s pripravki, ki vsebujejo aktivno snov kaptan kot so: Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG ali Merplus.


Datum objave obvestila: 06.08.2021 11:38
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS