63. VARSTVO JABLAN IN HRUŠK - 18.06.2021 11:19 - Zaključeno


Jablana postopno zaključuje s sekundarnim odpadanjem plodičev (73 – 74 po lestvici BBCH). Hruška ima premer plodičev okoli 40 mm (74 po lestvici BBCH).

V nasadih brez okužb jablanovega škrlupa priporočamo nadaljevanje preventivnega varstva v razmiku 10 do 14 dni, razen v primeru neviht z intenzivnimi nalivi, ki hitro izperejo fungicidno oblogo. Ko pade 25 ali več litrov dežja na m2, je potrebno nanos hitro obnoviti. V poštev pridejo: MERPAN 80 WDG (1,88 kg/ha; datum veljavnosti 31.07.2021), SCAB 80 WG (1,9 kg/ha; datum veljavnosti 31.07.2021), SCAB 480 SC (3,13 l/ha; datum veljavnosti 31.07.2021), ORTHOCIDE 80 WG (2 kg/ha), MERPLUS (2 l /ha), DELAN PRO (2,5 l/ha), DELAN 700 WG (0,75 kg/ha), ALCOBAN (0,75 kg/ha), SYLLIT 400 SC (1,9 l/ha), oz. SYLLIT 544 SC (1,4 l/ha), AVTAR 75 NT (2 kg/ha), DITHANE DG NEOTEC (2 kg/ha), DITHANE M-45 (2 kg/ha), MANFIL PLUS 75 WG (2 kg/ha), MANFIL 75 WG (2 kg/ha), MANKOZ 75 WG (2 kg/ha), PINOZEB M-45 (2 kg/ha), PENNCOZEB 75 DG (2,5 kg/ha), POLYRAM DF (2 kg/ha). V primeru opaženih okužb, je potrebno nemudoma ukrepati s kombinacijo prej navedenih dotikalnih pripravkov s: SCORE 250 EC (0,2 l/ha), DIFCOR 250 EC (0,2 l/ha), MAVITA 250 EC (0,2 l/ha), DIFENZONE (0,2 l/ha), DUAXO KONCENTRAT (3,3 l/ha), DOMARK 100 EC (0,4 l/ha) ali CHORUS 50 WG (0,45 kg/ha), MYTHOS (1,5 l/ha), PYRUS 400 SC (1 l/ha), SCALA (1,125 l/ha), BATALION 450 SC (0,7 – 1,0 l/ha), oz. FABAN (1,2 l/ha; uporabi se lahko brez dodanega dotikalnega sredstva), ki imajo zdravilno delovanje za nazaj. Razmiki med tretiranji so takrat krajši. Za varstvo pred škrlupom lahko uporabite tudi CURATIO – ŽVEPLENO APNENA BROZGA (6 l/ha na meter višine krošnje), z dovoljenjem za nujne primere v zvezi z varstvom rastlin, ki deluje tudi na sajavost in mušjo pegavost plodov in je primerna tudi za ekološko pridelavo.

V primeru neurja s točo svetujemo varstvo s pripravki na osnovi aktivne snovi kaptan (merpan, merplus, orthocide, scab).

Poganjke okužene z jablanovo pepelovko izrezujte in ročno odstranjujte iz nasada. Razvoj močnejših okužb obvladujte s: SERCADIS (0,25 l/ha) ali SERCADIS PLUS (0,72 l/ha), LUNA EXPERIENCE (0,75 l/ha), STROBY WG (0,2 kg/ha), ZATO 50 WG (100-150 g/ha), TERCEL (2,5 kg/ha). Sicer pride v poštev dodajanje tudi sredstev na osnovi žvepla (v trenutnem odmerjanju 6 kg, oz. l/ha).

Pozorni bodite na hrušev ožig. Po pozebi je bilo v nasadih prisotno pocvitanje, ki bi lahko omogočalo širjenje bakterije Erwinia amylovora s poznimi cvetnimi okužbami. Izražanje bolezenskih znamenj (https://www.gov.si/teme/hrusev-ozig-erwinia-amylovora/) bi bilo pričakovati zlasti na območju zahoda Dolenjske (Žužemberk, Trebnje,…) v sadovnjakih jablane, hruške ali kutine, oz. tudi okrasnih gostiteljskih rastlinah (fotinija, šmarna hrušica, japonska kutina, glog, nešplja, panešplja, ognjeni trn, skorš, jerebika,..). V primer suma na okužbo, obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali najbližjo Službo za varstvo rastlin (http://agromet.mko.gov.si/index.asp?ID=Varstvo/default.asp).

Za zatiranje jabolčnega zavijača priporočamo pripravek CORAGEN (18 ml/hl), EXIREL (največ 0,9 l/ha), ali MADEX MAX (50 ml/ha na 1 m višine krošnje), oz. CARPOVIRUSINE (1 l/ha). Slednja dva sta uporabna tudi v ekološki pridelavi. Kjer opažate prerazmnožitve listnih uši, je smiselno za drugo tretiranje proti zavijaču uporabiti pripravek MOSPILAN 20 SG (v 0,04 % konc., oz. 4 g na 10l L vode), ki deluje tudi na listne uši. Ponovno tretiranje proti zavijačem je predvideno v obdobju 14 dni. Takrat lahko izberete tudi DELEGATE 250 WG (0,3 kg/ha) ali LASER PLUS (0,3 l/ha)

Svetujemo spremljanje navadne in rdeče sadne pršice. Dviganje temperatur pomembno vpliva na hitrost njihovega razvoja, kar se bo v naslednjih dneh odražalo v naraščanju gostote populacij.

Spremljajte razvoj krvave uši in v kolikor je bil dosežen prag škodljivosti (12 kolonij na 100 poganjkov oz. 5 do 8 % napadenih vej), uporabite pripravek PIRIMOR 50 WG (0,75 kg/ha). V primeru močnega napada je smiselno tretiranje z njim ponoviti po 14 dneh. Poskrbite za dobro omočenost (vsaj 800 l vode na ha); svetujemo tudi uporabo močil ter drugih dodatkov, ki pomagajo pri razporejanju sredstev.

Pri tem pozorno preberite navodila in upoštevajte vse ukrepe za varovanje okolja.

 

Varstvo ekoloških nasadov

V nasadih z ekološkim načinom pridelave bodite pozorni na razvoj listnih pegavosti. Te se kažejo z rumenenjem in prezgodnjim odpadanjem listja. Pri integrirani pridelavi je varstvo pred slednjimi načrtovano že z uporabo sredstev proti jablanovemu škrlupu in pepelovki. Za varstvo v ekoloških nasadih je predvidena raba pripravkov na osnovi kislih glin in žvepla. Svetujemo sredstvo za krepitev rastlin MYCO-SIN (12-15 kg/ha) kateremu potencirate delovanje z dodajanjem ŽVEPLOVIH PRIPRAVKOV (4-8 kg/ha). Za zagotavljanje zdravega listja jih izmenjujete z VITISAN (2,5 kg/ha na meter višine krošnje; omejuje še razvoj mušje pegavosti, sajavosti plodov, škrlupa in pepelastih plesni). Dodatno učinkuje tudi CURATIO – ŽVEPLENO APNENA BROZGA, ki ima dovoljenje za nujne primere v zvezi z varstvom rastlin in ima vpliv na sajavost in mušjo pegavost plodov.

Tudi v ekoloških nasadih se lahko pojavlja hrušev ožig, zato pozorno spremljajte vsa sumljiva bolezenska znamenja.

Pridelovalce opozarjamo na trenutno najbolj aktualne nalete bukovega rilčkarja skakača, plahega hroščka, ki meri 2 mm in z izjedanjem ter zavrtavanjem plodičev povzroča občutne škode. Svetujemo pristop z odvračanjem s pomočjo kaolinskih glin: KUTISAN, MALUSAN,… V primeru hitrega naraščanja poškodb, na hroščka stransko učinkujejo pripravki na osnovi a.s. piretrin, ki jih uporabite zaradi prerazmnožitev listnih uši. Tak pripravek je ASSET FIVE (0,96 l v 1500 l vode na ha; nevaren za čebele; nanos obvezno opravite v večernem času), z dovoljenjem za nujne primere v zvezi z varstvom rastlin.

V nasadih s pogostimi poškodbami plodov s strani jabolčnega zavijača le te omejujte s pripravki na osnovi virusa granuloze Cp: MADEX MAX (50 ml/ha na 1 m višine krošnje; nanos zaradi večje učinkovitosti opravite v večernem času; priporočena je ponovitev nanosa po 8 sončnih dneh / 2 pretežno oblačna dneva = 1 sončen dan), ki ga uporabite samostojno ali dopolnilno v polovičnem odmerku. Podoben način delovanja ima CARPOVIRUSINE (1 l/ha). V obdobju prihajajočega tedna bo možna tudi raba pripravka LASER PLUS (0,3 l/ha pri porabi vode 500 l na višinski meter krošnje na ha; deluje na zgodnje stopnje gosenic (ob zaužitju in dotiku)) na osnovi a.s. spinosad.

Na parcelah, kjer ste v preteklih letih beležili na pridelku poškodbe breskovega zavijača, koruzne vešče ali drugih zavijačev, priporočamo pozorno opazovanje in po potrebi uporabo pripravkov na osnovi Bacillus thuringhiensis: LEPINOX PLUS (1 kg/ha), AGREE WG (1 kg/ha) ali DELFIN WG (0,75 kg/ha). V trenutnem obdobju zaznavamo zlasti intenzivne nalete samic koruzne vešče.

Širjenje kolonij krvave uši in drugih listnih uši preprečujete z rabo kalijevega, kokosovega mila COCANA, ki je predviden kot močilo ob nanosu MOČLJIVEGA ŽVEPLA. Ne meša se z MYCO-SIN, pripravki na osnovi virusov granuloze ali Bacillus thuringhiensis.

V primeru rabe sredstev, ki so čebelam nevarna, pokosite cvetočo podrast in jih uporabite v večernem času, ko čebele ne letajo. Pri uporabi fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite navodila in upoštevajte ukrepe za varovanje okolja.


Datum objave obvestila: 18.06.2021 11:19
Obvestilo prognostičnega centra: Jugovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto
Objavil/a: BAJEC Domen
Pripravil: Domen Bajec
Seznam registriranih FFS