36. VARSTVO JABLAN IN HRUŠK - 02.06.2021 15:02 - Zaključeno


Fenološki razvoj

Na območju Celjske regije so jablane povprečno na opazovane lokacije in sorte v fenološki fazi BBCH 72, ko so imajo plodiči premer nad 20 mm; pri sortah Idraed, Jonagold dosegajo tudi premere nad 30 mm in so v fenološki fazi intenzivnega sekundarnega odpadanja plodičev BBCH 73. Sorta Fuji pa je v fenološki fazi BBCH 71-72. Hruške so v fenološki fazi BBCH 73.

Škrlup in pepelasta plesen jablan

V zadnji dekadi maja je na sadjarskih lokacijah Celjske in Koroške regije padlo od 44 mm (Ponikva) do 65 mm (Slovenske Konjice) dežja. V tem obdobju so bili na opazovanih lokacijah dvakrat oz. trikrat izpolnjeni pogoji za okužbe ( 23. – 26.5. – močna; 28.5. – lahka; 29. – 30.5. – zmerna oz. močna okužba). Ob izpolnjenih pogojih za okužbe smo še vedno beležili izbruhe askospor, a so ti številčno padli. Ob zadnjič izpolnjenih pogojih za okužbo (29. – 30.5.) smo na lovilcu spor zabeležili (400 spor)., metem ko na objektnih stekelcih le še 66 spor. Zato menimo, da se obdobje nevarnosti primarnih okužb s škrlupom zaključuje. Tudi v nasadih, kjer lanskoletnega listja niso pometali, je to zdaj končno razpadlo.

Še vedno pazite na razmike med škropljenji in jih prilagodite količini padavin. V primeru, ko pade več kot 25 mm dežja predvidevamo, da je fungicidna obloga sprana in je potrebno škropljenje pred naslednjimi padavinami ponoviti. V nasadih, kjer škrlupa ne najdete lahko razmike med škropljenji podaljšate na 10 do 14 dni.

Zaščita plodov s kontaktnimi fungicidi je zelo pomembna še posebno tam, kjer so na listih pege in je nevarnost sekundarnih okužb velika. V nasadih, kjer so na listih pege posrbite, da bodo plodovi stalno zaščiteni s fungicidno oblogo in nadaljujte s preventivno zaščito plodov.

Zdaj dajte prednost kontaktnim fungicidom na osnovi aktivne snovi kaptan kot so: Merpan 80 WDG (1,88 kg/ha), Orthocide 80 WG (2 kg/ha) ali Merplus (2L/ha).

Prav tako lahko še vedno opravite škropljenje z enim od kontaktnih pripravkov iz skupine ditiokarbamatov kot so: Avtar 75 NT (2 kg/ha), Dithane DG Neotic (2 kg /ha), Dithane M-45 (2 kg/ha), Manfil plus 75 WG (2 kg/ha), Mankoz 75 WG (2 kg/ha), Penncozeb 75 DG (2,5 kg/ha), Pinozeb M – 45 (2 kg/ha) ali s pripravkom z aktivno snovjo metiram Polyram DF (2 kg/ha).

Za zmanjšanje infekcijskega potenciala jablanove pepelovke dodajate enega od pripravkov na osnovi močljivega žvepla kot so: Azumo WG, Cosan, Pepelin, Kumulus DF, Microthiol specilal, Microthiol disperss, Thiovit jet, Vindex 80 WG, Biotip Sulfo 800 SC, Pol sulphur 800 SC ali Symbiotica Fito –tekoče žveplo ali Vertipin, v odmerku 3 kg/ha oz. 3L/ha.

Enaka strategija škropljenja proti škrlupu in pepelasti plesni velja tudi za hruške.

V nasadih, ki so močno okuženi s pepelasto pesnijo svetujem tudi dodajanje pripravkov kot sta: Luna experience (0,75 L/ha) ali Sercadis (0,25 L/ha). Slednji ima delovanje tudi na škrlup. Prav tako je smiselna uporaba sicer registriranih pripravkov na osnovi strobilurinov kot so: Stroby WG (0,2 kg/ha), Flint (0,15 kg/ha), Zato 50 WG (0,15 kg/ha) ali Tercel (2,5 kg/ha), ki pa žal niso prisotni na trgu. Prav tako lahko uporabite pripravka na osnovi a.s. penkonazola kot sta Topas 100 EC ali Topaze v odmerku 0,5 L/ha.

Uporaba pripravka Luna experience in pripravkov na osnovi strobilurinov je priporočljiva tudi v nasadih, kjer ste v preteklem letu imeli težave z alternarijsko pegavostjo.

Jabolčni zavijač

Na opazovanih sadjarskih lokacijah Celjske in Koroške regije so ulovi metuljčkov na feromonskih vabah so kontinuirani. Vremenoslovci ob koncu tedna napovedujejo sončno in postopno še toplejše vreme Ob dvigu temperatur pričakujemo tudi višje večerne temperature ter ustvarjaje pogoje za parjenje in posledično odlaganja jajčec. Na območju Celjske regije, glede na vremensko napoved predvidevamo, da bo primeren čas uporabe pripravkov, ki delujejo samo na jajčeca jabolčnega zavijača ob koncu tedna oz. v začetku naslednjega tedna; med 6. do 9. junijem. Uporabite lahko pripravek Insegar 25 WG (0,6 kg/ha), ki hkrati zatira tudi izlegajoče – gibljive ličinke ameriškega kaparja, katere se v nasadih že izlegajo. Za zmanjšanje številčnosti populacije jabolčnega zavijača, kakor tudi ličink ameriškega kaparja, lahko v tem času prav tako uporabite pripravek Harpun (1L/ha), ki deluje smo ovicidno.

Opozorilo: Harpun se lahko na istem zemljišču uporabi pri zatiranju jabolčnega zavijača največ dvakrat v eni rastni dobi, v intervalu 14 dni, če se sredstvo ni uporabljalo pred cvetenjem jablane.

Tisti, ki ste se za prvo škropljenje proti jabolčnemu zavijaču odločili za pripravek Coragen ali Exirel, ki delujeta tako na jajčeca kot izlegajoče ličinke s škropljenjem počakajte. Čas uporabe navedenih pripravkov bo odvisen od temperatur v prihodnjih sedmih dneh. Glede na vremensko napoved predvidevamo, da bo na območju Celjske in Koroške regije optimalen rok njune uporabe od druge polovice naslednjega tedna dalje (po 9. maju), o čemer vas bomo še obvestili.

V nasadih, kjer je jabolčni zavijač v preteklem letu povzročil veliko škode priporočamo za slabljenje populacije tudi redno dodajanje polovičnega odmerka granuloznega virusa Madex max ali Carpovirusine.

Rdeča sadna pršica

Začelo se je intenzivnejše izleganje ličink prve poletne generacije. Ob napovedi še višjih temperatur zraka lahko pričakujemo zelo hiter razvoj. Zato bodite pozorni in pregledujte nasade. V primeru preseganja praga škodljivosti (več kot 5 pršic/list), opravite škropljenje z enim od pripravkov kot so: Shirudo - staro ime Masai (0,5 kg/ha); Milbeknock, Knemite SC ali Koromite (0,625 L/ha pri porabi vode 500 L/ha na 1 m višine krošnje); Envidor SC 240 (0,6 L/ha), Vertimec pro (1,125L7ha) ali Nissorun 10 WP (0,33 kg/ha na višinski meter krošnje, pri čemer skupni odmerek sredstva pri enem tretiranju ne sme preseči 1 kg/ha).

PRI UPORABI SREDSTEV NEVARNIH ZA ČEBELE IZVAJAJTE ŠKROPLJENJE IZKLJUČNO POZNO ZVEČER, PONOČI ALI ZGODAJ VZJUTRAJ, KO SO ČEBELE V PANJIH TER POSKRBITE, DA BO PODRAST POMULČENA! PRED UPORABO SREDSTEV PREBERITE NAVODILA ZA UPORABO IN DOSLEDNO UPOŠTEVAJTE TUDI OSTALA OPOZORILA GLEDE VARSTVA OKOLJA.

Toča

Listne uš in krvava uš

Redno spremljajte populacijo listnih uši in krvave uši. Pri pregledih nasadov trenutno opazimo začetek pojava predvsem zelene, mestoma pa tudi mokaste jablanove uši. V nasadih, kjer so po cvetenju jablan opravili eno škropljenje proti krvavi uši s Pirimor 50 WG, je populacija le te in tudi ostalih listnih uši pod pragom škodljivosti.

V primeru toče takoj opravite škropljenje s pripravki, ki vsebujejo aktivno snov kaptan kot so: Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG ali Merplus.

Hrušev ožig

Bodite pozorni na simptome morebitnih cvetnih okužb bakterije hruševega ožiga. Redno pregledujte nasade jablan in hrušk, še posebej na območjih, kjer so bile v preteklih letih potrjene okužbe s hruševim ožigom in kjer so jablane podcvetale daljše časovno obdobje. Opravite tudi preglede travniških sadovnjakov. Preglede opravljajte v času, ko je listje suho. Simptome opazite predvsem na poganjkih, ki venejo in se sušijo (pastirska palica), spremlja jih lahko tudi bakterijski izcedek, ki je na začetku mlečno rumene barve, nato postane oranžen. Poleg nasadov pregledujte tudi okolico, kjer se nahajajo okrasne in samonikle rastline, ki so gostiteljice hruševega ožiga (glog, panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica…). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu (03 71 21 600).


Datum objave obvestila: 02.06.2021 15:02
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS