31. VARSTVO JABLAN IN HRUŠK - 20.05.2021 08:39 - Zaključeno


Fenološki razvoj

Na območju Celjske regije so jablane povprečno na opazovane lokacije in sorte v fenološki fazi BBCH 71, ko so imajo plodiči premer nad 10 in do 20 mm, hruške pa v fenološki fazi BBCH 72, plodiči večji od 20 mm.

Na območju Koroške jablane prehajajo v fenološko fazo (BBCH 69-71), hruške so v fazi razvoja podičev BBCH 71.

Škrlup in pepelasta plesen jablan

V času med 12. in 20. majem je na sadjarskih lokacijah Celjske in Koroške regije padla zelo velika količina dežja; od 61,8 mm (Slovenske Konjice) do 88,5 mm (Kasaze). Glavnina padavin (57,6 mm – 78,2 mm) je padla v zadnjih treh dneh (17. - 19.maj). Na opazovanjih sadjarskih lokacijah so bili v obdobju 12.-19.maj štirikrat izpolnjeni pogoji za okužbo s škrlupom (dve oz. tri močne in dve oz. ena zmerna okužba); od tega so bili v obdobju 17. -19. maj pogoji za okužbo izpolnjeni kar dva-krat. Ob izpolnjenih pogojih za okužbe smo tudi v naravi beležili kontinuirane in sorazmerno številčne izbruhe askospor.

Vremenoslovci še vedno napovedujejo nadaljevanje nestanovitnega vremena. V kolikor vam bodo vremenske razmere dovoljevale nadaljujte s preventivnim pristopom škropljenja in uporabo pripravkov na osnovi a.s. ditianon kot so: Delan Pro (2,5 L/ha), Alcoban (0,75kg/ha) ali Delan 700 WG (0,75 kg/ha).

V primeru, da bo listje skupaj mokro več kot dva dni in bo padlo več kot 20 mm dežja, pa svetujemo uporabo sistemičnih IBE pripravkov na osnovi aktivne snovi difenkonazol kot so: Score 250 EC (0,2 L/ha), Difcor 250 EC (0,2 L/ha), Mavita 250 EC (0,2 L/ha), Difenzone (0,2 L/ha- od BBCH 71) ali tetrakonazol Domark 100 EC (0,4 l/ha - od BBCH 69) v kombinaciji s kontaktnimi fungicidi. Poleg pripravkov na osnovi a.s. ditianon lahko kot kontaktno komponento dodate tudi pripravke iz skupine ditiokarbamatov kot so: Avtar 75 NT (2 kg/ha), Dithane DG Neotic (2 kg /ha), Dithane M-45 (2 kg/ha), Manfil plus 75 WG (2 kg/ha), Mankoz 75 WG (2 kg/ha), Penncozeb 75 DG (2,5 kg/ha), Pinozeb M – 45 (2 kg/ha) ali pripravek z aktivno snovjo metiram Polyram DF (2 kg/ha).

Ob ustalitvi vremena pa v nasadih, ki so močno okuženi s pepelasto pesnijo svetujem tudi dodajanje pripravkov kot sta: Luna experience (0,75 L/ha) ali Sercadis (0,25 L/ha). Sercadis ima delovanje tudi na škrlup. Prav tako je smiselna uporaba sicer registriranih pripravkov na osnovi strobilurinov kot so: Stroby WG (0,2 kg/ha), Flint (0,15 kg/ha), Zato 50 WG (0,15 kg/ha) ali Tercel (2,5 kg/ha), ki pa žal niso prisotni na trgu.

Rdeča sadna pršica

Pri pregledu listov na prisotnost rdeče sadne pršice trenutno najdemo odložena jajčeca prve poletne generacije in odrasle samce. V primeru preseganju praga škodljivosti (več kot 5 pršic/list) bo optimalen čas za škropljenje, ko bo izleženih večina ličink prve poletne generacije, o čemer vas bomo obvestili.

Jabolčni zavijač

Na vseh opazovanih sadjarskih lokacijah Celjske regije smo v obdobju med 12. in 17. majem beležili kontinuirane in zelo številčne ulove jabolčnega zavijača. Do sedaj so bili na vseh lokacijah pogoji za parjenje izpolnjeni samo med 9. in 11. majem. Deževno in hladno vreme trenutne ne ustvarja pogojev za parjenje in odlaganje jajčec. Ob otopliti vremena pričakujemo nadaljevanje razvoja, leta metuljčkov in parjenja. O dinamiki razvoja in strategiji zatiranja vas bomo sproti obveščali.

Hrušev ožig

Bodite pozorni na simptome morebitnih cvetnih okužb bakterije hruševega ožiga. Začnite redno pregledovanje nasadov jablan in hrušk, še posebej na območjih, kjer so bile v preteklih letih potrjene okužbe s hruševim ožigom in kjer so jablane podcvetale daljše časovno obdobje. Opravite tudi preglede travniških sadovnjakov. Preglede opravljajte v času, ko je listje suho. Simptome opazite predvsem na poganjkih, ki venejo in se sušijo (pastirska palica), spremlja jih lahko tudi bakterijski izcedek, ki je na začetku mlečno rumene barve, nato postane oranžen. Poleg nasadov pregledujte tudi okolico, kjer se nahajajo okrasne in samonikle rastline, ki so gostiteljice hruševega ožiga (glog, panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica…). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu (03 71 21 600).

 


Datum objave obvestila: 20.05.2021 08:39
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS