7. VARSTVO JABLAN IN HRUŠK - 10.03.2021 10:47 - Zaključeno


Brsti se pri jablani in zlasti hruški postopno odpirajo. Beležimo konec nabrekanja in odpiranje brstov (53 po lestvici BBCH).

Pridelovalcem sporočamo, da so smo pri spremljanju razvoja zimskih trosišč jablanovega škrlupa dozorele zimske spore zabeležili v zadnji dekadi meseca februarja. V naravi pa okoljske razmere še niso omogočile njihovih izbruhov. Skladno z razvojem nasadov priporočamo preventivno varstvo s pripravki na osnovi bakra. Uporabite lahko: CUPRABLAU Z 35 WP (3,0 kg/ha), CUPRABLAU Z 35 WG (3,0 kg/ha), CUPRABLAU Z 50 WP (2,0 kg/ha), CUPRABLAU Z ULTRA WP (2,5 kg/ha), KOCIDE 2000 (2,0 kg/ha). Tretiranje s pripravki na osnovi bakra je priporočljivo zlasti zaradi širšega fungicidnega in baktericidnega delovanja proti številnim povzročiteljem bolezni lesa jablane (jablanov rak, gniloba koreninskega vratu,…) in hruške, ki nastopajo ob zimski rezi ter drugih fizičnih poškodbah in hruševemu ožigu [npr. BADGE WG (2,9 kg/ha) ali NORDOX 75 WG (1,6 kg/ha; tudi proti jablanovemu raku)].

V nasadih, ki se nahajajo v bližini gozda, oz. so redno prizadeti zaradi napada hroščkov jablanovega cvetožera, priporočamo redno spremljanje njihovega naleta. Prisotnost ugotavljate z otresanjem vej nad svetlo podlago in pregledovanjem brstov na vbode. Ko bo presežen prag škodljivosti (15 % [v nasadih z manjšim cvetnim nastavkom] do 30 % navrtanih brstov), pride v poštev varstvo nasadov s pripravkom IMIDAN 50 WG (1 kg/ha; nevaren za čebele; uporaba najkasneje 14 pred cvetenjem) ali ASSET FIVE (0,96 l v 1500 l vode na ha; ima dovoljenje za nujne primere v zvezi z varstvom rastlin), ki pride v poštev tudi v ekološki pridelavi. Oba pripravka boljše delujeta pri temperaturah nad 10 °C.

V tem obdobju je v nasadih, kjer je ugotovljena visoka stopnja odloženih zimskih jajčec listnih uši in rdeče sadne pršice, priporočena raba oljnih pripravkov kot sta: OVITEX (20 l/ha; velika poraba vode) ali FRUTAPON (30 l/ha; velika poraba vode).

Še vedno priporočamo tudi zaščitni pristop z metodo odvračanja sesajočih žuželk (predvsem hruševih bolšic) z nanosom kaolinskih glin. Ob povečani porabi vode (700-1000 l/ha) lahko uporabite npr. CUTISAN ali MALUSAN (odmerek 30 kg/ha), fino mleti kaolin brez primesi, sicer namenjen zmanjšanju mrežavosti plodov jablan in hrušk. Nanos je smiselno do konca brstenja večkrat ponoviti. Število ponovitev je odvisno od trajanja odlaganja jajčec hruševih bolšic in intenzivnosti izpiranja ob padavinah. Pristop je možno uporabiti v integrirani in ekološki pridelavi sadja.

V nasadih jablan bodite pozorni še na nalet vrtnih zavrtačev, hroščkov iz skupine podlubnikov, kateri so aktivni z vsakim toplejšim dnem. Hroščki z zavrtavanjem v deblo in poganjke izčrpajo sadike in starejša obolela drevesa, ki zato kmalu propadejo. Njihovo številčnost lahko zmanjšujete s pomočjo alkoholnih pasti (rdeče barvne plošče REBELL ROSSO ali jih sestavite sami iz rumenih lepljivih plošč, pod katere namestite 0,5 l plastenko z 2 dcl alkohola).

Pri tem pozorno preberite navodila in upoštevajte vse ukrepe za varovanje okolja.


Datum objave obvestila: 10.03.2021 10:47
Obvestilo prognostičnega centra: Jugovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto
Objavil/a: BAJEC Domen
Pripravil: Domen Bajec
Seznam registriranih FFS