6. VARSTVO KOŠČIČASTIH SADNIH VRST - 10.03.2021 10:41 - Zaključeno


Breskev razpira brste, luske so razprte in ima opazne svetlo zelene dele brsta (53 po lestvici BBCH). Marelice so v polnem cvetenju (65 po lestvici BBCH). Češnje nabrekajo cvetne brste, ki so še zaprti in imajo cvetlo rjave luske (51-53 po lestvici BBCH)

Pridelovalcem svetujemo, da v nasadih breskev za varstvo pred breskovo kodravostjo opravite nanos fungicida pred padavinami. Priporočamo pripravek SYLLIT 400 SC (2,25 l (ha/ha), oz. SYLLIT 544 SC (1,65 l/ha).

V nasadih marelic svetujemo ob napovedanih padavinah, ob zaključevanju cvetenja, še drugo tretiranje proti cvetni moniliji. Uporabite lahko: AMYLO-X (1,5 – 2,5 kg/ha), CHORUS 50 WG (0,5 kg/ha), DUAXO KONCENTRAT (15 ml/5 l vode, oz. največ 3,3 l/ha)), MAVITA 250 EC (0,45 l/ha), PROLECTUS (1 kg/ha), SCORE 250 EC (0,45 l/ha), SWITCH 62,5 WG (1 kg/ha), SIGNUM (0,75 kg/ha), SERENADE ASO (8 l/ha), TOPSIN-M (1 kg/ha) ali ZENBY (0,9 l/ha). Nanos priporočamo v večernem času, ko se ozračje umiri in ne letajo čebele.

V nasadih češenj, višenj in sliv priporočamo zaščito pred listno luknjičavostjo koščičarjev s pripravki kot so: BADGE WG (3,5 kg/ha; tudi proti češpljevi metličavosti, oz. rožičavosti češpelj), CUPRABLAU Z 35 WG (1,6 – 2 kg/ha; tudi proti češnjevi listni pegavosti in raznim ožigom), CUPRABLAU Z 35 WP (2 kg/ha), CHAMPION 50 WG (2 – 3 kg/ha; tudi proti raznim ožigom in češpljevi metličavosti, oz. rožičavosti češpelj).

Pregrevanje debel in izpostavljanje pozebi ter glivičnim okužbam lahko oslabite z beljenjem debel z apnenim beležem, oz. kaolinskimi glinami, ki bodo z odbojem močnejših sončnih žarkov brstenje upočasnili.

Pri pridelavi koščičastega sadja bodite v nasadih pozorni na nalet vrtnih zavrtačev, hroščkov iz skupine podlubnikov. Hroščki z zavrtanjem v deblo in poganjke izčrpajo sadike in starejša obolela drevesa, ki zato kmalu propadejo. Njihovo številčnost lahko zmanjšujete s pomočjo alkoholnih pasti (rdeče barvne plošče REBELL ROSSO ali jih sestavite sami iz rumenih lepljivih plošč, pod katere namestite 0,5 l plastenko z 2 dcl alkohola).

Za kvalitetnejši nanos poskrbite, da se aplikacija izvaja v mirnem vremenu. Priporočamo, da jo opravite v večernem času, ko ni možnosti vpliva na čebele (navedena sredstva sicer niso nevarna za čebele). Pri uporabi fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite navodila in upoštevajte ukrepe za varovanje okolja.


Datum objave obvestila: 10.03.2021 10:41
Obvestilo prognostičnega centra: Jugovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto
Objavil/a: BAJEC Domen
Pripravil: Domen Bajec
Seznam registriranih FFS