61. VARSTVO HMELJA - 09.07.2020 12:29 - Zaključeno


RAST IN RAZVOJ HMELJA

 

Hmelj je pričel cveteti. Pri Savinjskem goldingu beležimo razvojno fazo BBCH 65 kar pomeni, da je že prešel v polno cvetenje (Polno cvetenje, odprtih je 50% cvetov) Aurore so v povprečju v razvojni fazi BBCH 63 približno 30% cvetov je odprtih in Celeie v razvojni fazi BBCH 62 (Približno 20% cvetov je odprtih).

 

VARSTVO HMELJA

 

Hmeljeva peRONOSPORA

Iz grafov ulova spor je razvidno, da so le te v zadnjem obdobju nekoliko upadle kljub temu pa so na vseh lokacijah prisotne. Velja opozorilo, da hmelj prehaja v razvojno fazo polnega cvetenja. Glede na zelo ugodne vremenske razmere v zadnjem obdobju, pogoste padavine, kakor tudi na osnovi ulova spor in ob dejstvu, da je cvetenje najbolj občutljiva faza za okužbe s hmeljevo peronosporo (kritična meja je sedaj 10 ulovljenih spor v štirih zaporednih dneh) je potrebno hmeljišča takoj ko bo mogoče zaščititi.V tem času bi dali prednost pripravkoma na osnovi a.s. azoksistrobin kot sta Ortiva ali Zaftra AZT 250 SC, ki ju uporabite v odmerku 1,6 l/ha. V kolikor v nasadih nimate težav z hmeljevo peronosporo lahko uporabite tudi enega od kontaktnih fungicidov Badge v odmerku 7,14 kg/ha, Cuprablau Z 35 WP v odmerku 5,5 kg/ha ali Folpn 80 WDG v odmerku 4,68 kg/ha. V nasadih hmelja v katerih že opazite bolezenska znamenja vam svetujemo uporabo pripravka Alliete Flash, ki ga v tem času uporabite v odmerku med 5,5 in 6 kg/ha, ali pripravek Revus v odmerku 1,6 l/ha, vendar je potrebno poudariti, da lahko omenjeni pripravek uporabite samo 2 krat letno. Pri škropljenju hmeljišč morate upoštevati odmike od voda, ki zanašajo pri Ortivi in Zaftri AZT 250 SC 20 m (1 in 2 red), Folpanu 80 WDG 30 m (1 in 2 red), Cuprablau Z 35 WP 30 m (1 in 2 red), Badge 40 m (1 in 2 red), Revusu 15 m (1 in 2 red), pri pripravku Alliete Flash 15 m 1 red in 5 m vode 2 reda. Ponovno vas naj opozorimo, da je potrebno škropljenje ponovit v kolikor vam večja količina padavin (40 mm) izpere fungicidni nanos.

 

Hmeljeva pepelovka

Prav tako kot za hmeljevo peronosporo so tudi za hmeljevo pepelovko trenutno ugodni pogoji za razvoj le te. V letošnjem letu smo v določenih nasadih občutljivih sort že zaznali pojav hmeljeve pepelovke. Bolezen se v naših razmerah običajno prične pojavljati v času polnega cvetenja in je nevarna predvsem v nasadih občutljivih sort kot so Magnum, Dana, Celeia ter Bobek. Svetujemo vam, da v vseh nasadih preventivno uporabite enega od pripravkov namenjenih zatiranju hmeljeve pepelovke. Na voljo imate pripravke na osnovi žvepla, ki jih uporabite v odmerku 6 kg/ha, na voljo sta tudi pripravka Vivando, ki ga uporabite v odmerku 0, 66 l/ha vendar je njegova uporaba omejena 2 krat letno ali pa Vitisan, ki ga uporabite v odmerku 12 kg/ha.

 

 

Hmeljeva listna uš

Pri pregledih hmeljišč ugotavljamo, da ste hmeljevo listno uš uspešno zatrli, trenutno je v hmeljiščih ne opazimo.

 

Hmeljeva pršica

Če ste za zatiranje hmeljeve listne uši uporabili sistemični insekticid Movento CS 100 v odmerku 1,5 l/ha, ki ima delovanje tudi na pršico, pršice v takšnih hmeljiščih večina ne opazimo v večjem številu. V teh hmeljiščih trenutno ni potrebno uporabiti akaricida. Morate pa biti previdni v naprej, da redno pregledujete hmeljišča in ugotavljate populacijo pršice in sicer na različnih višinah hmelja. V tem času je večina najdemo na višini od 3-5 metrov. Pri prvoletnih nasadih in bolj osvetljenih hmeljiščih, pa tudi niže.

V hmeljiščih, kjer niste uporabili Moventa za zatiranje hmeljeve listne uši in imate prisotno pršico, vam svetujemo uporabo enega izmed dovoljenih akaricidov: Vertimec Pro, Nissorun 10 WP, Kanemite SC. V tem času bi dali prednost pripravku Kanemite SC. Akaricid Kanemite SC, ki vsebuje aktivno snovjo acekvinocil, v tem času uporabite v odmerku 3,0 l/ha. Kanemite SC ima odlično delovanje na ličinke in nimfe, dobro deluje na odrasle pršice, ima pa tudi stransko delovanje na jajčeca. Kanemite ima kontaktno in želodčno delovanje z dolgotrajnim učinkom. Kanemite SC deluje pri nižjih temperaturah. Pripravek Kanemite SC je zelo občutljiv na visoke temperature, zato ga ne puščate na vročem oz. soncu, še posebej ne v avtomobilu. Kanemite SC se lahko meša z insekticidi in fungicidi, razen z a.s. al-fosetil (Aliette). Uporaba Kanemite SC je dovoljena 1-krat letno.

 

Dovoljenje za uporabo v hmelju ima tudi a.s. milbemektin, ki jo vsebujeta pripravka Milbeknock in Koromite. Opozorimo vas naj, da a.s. milbemektin še vedno nima znanih izvoznih toleranc za Ameriko, zato je njuna uporaba omejena. Pred uporabo akaricida Milbeknock ali Koromite se morate obvezno posvetovati s svojim kupcem hmelja!

 

 

Koruzna vešča

Let metuljev koruzne vešče 1. generacije se je letos pričel v prvi dekadi maja (5. maj). Letošnja populacija koruzne vešče 1. Generacije na svetlobni vabi, tako v Žalcu kot na Rojah pri Žalcu, je v primerjavi z lanskim letom precej nižja, kar je verjetno posledica mrzlih, deževnih dni, katere večina spremlja tudi veter, ki onemogoča let metuljem. V večini hmeljišč nismo zasledili poškodb od gosenic koruzne vešče prve generacije. Tako v tem času ne priporočamo uporabo pripravkov za zatiranje koruzne vešče 1. generacije, saj se le ta počasi zaključuje. Če pa imate kakšno hmeljišče/območje, kjer so iz prejšnjih let bile težave s koruzno veščo, natančno preglejte hmeljišča, in če najdete kakšne sveže izvrtine, bi lahko uporabili pripravek Agree WG (1 kg/ha), ki vsebuje a.s. Bacillus thuringhiensis var. aizawai ali Lepinox plus (1 kg/ha), ki vsebuje a.s. Bacillus thuringhiensis var. kurstaki. V primeru kakšnih dilem, se obrnite na Inštitut.

 


Datum objave obvestila: 09.07.2020 12:29
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: LESKOŠEK Gregor
Pripravili: Gregor Leskošek, Magda Rak Cizej, Sebastjan Radišek
Seznam registriranih FFS