37. VARASTVO VINSKE TRTE - 07.05.2020 10:44 - Zaključeno


Fenološki razvoj vinske trte

Na območju vinorodnega pod okoliša Šmarje – Virštanj, Slovenskih Konjic in Spodnje Savinjske doline je vinska trta v povprečju na opazovane lokacije in sorte v fenološki fazi BBCH 15, ko je razprtih 5 listov. Sorte, ki so hitrejše v razvoju kot so Modra frankinja, Rumeni muškat, Modri in Beli pinot so v fazi razvoja BBCH 16 (6 razprtih listov). Na izpostavljenih legah pa hitreje razvijajoče sorte kot je Chardonnay že dosegajo fenološko fazo BBCH 16 – 17 (6 do 7 razprtih listov).

Peronospora in oidij vinske trte

Do sedaj pogoji za prvo primarno okužbo na opazovanih lokacijah vinorodnega pod okoliša Šmarje – Virštanj, Slovenskih Konjic in Spodnje Savinjske doline še niso bili izpolnjeni. A model za napoved peronospore vinske trte je na opazovanih vinogradniških lokacijah že napovedal, da so spore ob ugodnih pogojih sposobne kaliti. To pomeni, da lahko glede na vremensko napoved in fenološko fazo vinske trte ob naslednjih obilnejših padavinah (nad 10 mm) pričakujemo izpolnjene pogoje za prvo primarno okužbo s peronosporo vinske trte.

Glede hiter razvoj listne mase in velikost mladic svetujemo, da pred prvimi obilnejšimi padavinami opravite škropljenje proti peronospori z enim od kontaktnih fungicidov kot so:

Delan pro (3 L/ha); Polyram DF (2,4 kg/ha); ali s pripravki na osnovi aktivne snovi folpet kot so: Folpan 80 WDG (1,25 kg/ha), Follow 80 WG (1,25 kg/ha); ali uporabite pripravke, ki poleg folpteta vsebujejo a. s. ciazofamid kot so: Daimyo F, Vincya F, Videryo F v odmerku 2,5 L/ha; ali uporabite pripravek, na osnovi a.s. ciazofamid kot je Mildicut (2 L/ha); ali opravite škropljenje s pripravki na osnovi a. s. mankozeb kot so: Avtar 75 NT, Dithane DG Neotec, Dithane M-45, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Manfil Plus 75 WG, Mankoz 75 WG, Penncozeb 75 DG ali Pinozeb M – 45 v odmerku 2 kg/ha. Uporabite lahko tudi pripravek, ki poleg mankozeba vsebuje a.s. zoksamid kot je Electis 75 WG (1,5 - 1,8 kg/ha).

Za zatiranje oidija vinske trte dodajte pripravke na osnovi močljivega žvepla kot so:

Cosan, Kumulus DF, Microthiol special, Pepelin, Thiovit Jet ali Vindex 80 WG - v odmerku 3 do 8 kg/ha ali Biotip Sulfo 800 SC, Pol- Sulphur 80 WG, WP, Pol- Sulphur 800 SC, Symbiotica fito – granulirano žveplo, Symbiotica fito – tekoče žveplo - v odmerku 4L/ha. Ob pojavu okužbe lahko uporabite tudi Cosinus, Cosavet DF ali Močljivo žveplo Karsia DF v odmerku do 8 kg/ha.

V vinogradih, kjer je v lanskem letu prišlo do močnejših okužb z oidijem, priporočamo namesto naštetih pripravkov uporabo pripravka Universalis ( 2 L/ha), ki deluje tako na oidij kot peronosporo. Proti oidiju vinske trte lahko uporabite tudi pripravek Karathane Gold 350 EC (0,5 L/ha) ali Kussabi 300 SC (0,15 L/ha) ali Talendo (0,25 L/ha), ki ga dodate že naštetim kontaktnim fungicidom za zatiranje peronospore.

V primeru toče opravite škropljenje s kontaktnim fungicidom na osnovi aktive snovi folpet kot so: Folpan 80 WDG ali Follow 80 WG.


Datum objave obvestila: 07.05.2020 10:44
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS