52. VARSTVO HMELJA - 15.06.2018 09:55 - Zaključeno


Hmeljeva peronospora

Iz ulova spor je razvidno, da so le te v zadnjem obdobju na vseh lokacijah z izjemo Založ nad kritično mejo. Glede na zelo ugodne vremenske razmere v zadnjem obdobju kakor tudi na osnovi ulova spor in ob dejstvu, da pri vseh sortah že najdemo cvetove je potencial te bolezni visok.Svetujemo vam, da pri škropljenju proti ušem preventivno dodate enega od kontaktnih fungicidov. V tem času bi dali prednost pripravku Folpan 80 WDG v odmerku 2,8 kg/ha. V kolikor imate nasade občutljivih sort ter na listih že opazite pege, svetujemo uporabo enega od pripravkov iz skupine Alliete, ki ga v tem času uporabite v odmerku med 4 in 5 kg/ha, odvisno od bujnosti nasada ali pa pripravek Revus v odmerku 1 l/ha, ki pa ga lahko uporabite samo 2 krat letno. Pri škropljenju hmeljišč morate upoštevati odmike od voda, ki zanašajo pri Folpanu 80 WDG 30 m (1 in 2 red), Revusu 15 m (1 in 2 red), pri pripravkih iz skupine Alliete 15 m 1 red in 5 m vode 2 reda. S škropljenem hmeljišč ne smete odlašati prav tako je potrebno škropljenje ponovit v kolikor vam večja količina padavin (40 mm) izpere fungicidni nanos.

 

Hmeljeva pepelovka

V letošnjem letu smo v določenih nasadih občutljivih sort že zaznali pojav hmeljeve pepelovke. Prisotnost je prav tako kot lansko leto zelo zgodnja, saj se bolezen v naših razmerah običajno prične pojavljati v času polnega cvetenja in je nevarna predvsem v nasadih občutljivih sort kot so Magnum, Dana, Celeia ter Bobek. Svetujemo vam, da na omenjenih občutljivih sortah pričnete s preventivno uporabo pripravkov namenjenih zatiranju hmeljeve pepelovke. Na voljo imate pripravke na osnovi žvepla, ki jih uporabite v polovičnem odmerku, na voljo sta tudi pripravka Vivando, ki ga uporabite v odmerku 0, 44 l/ha vendar je njegova uporaba omejena 2 krat letno ali pa Vitisan, ki ga uporabite v polovičnem odmerku 6 kg/ha.

 

Hmeljeva listna uš

Obveščamo vas, da je prelet krilatih uši na hmelj končan. Dolžina preleta v letošnjem letu je bila 40 dni, kar je manj kot znaša dolgoletno povprečje, ki je 45 dni. Intenziteta preleta v primerjavi z lanskim letom ni bila velika, pa vendar so uši v hmeljiščih mestoma že presegle prag gospodarske škode, ko mestoma na listu najdemo več kot 200 uši ali je na vsakem listu na različnih višinah hmelja prisotnih tudi do 50 uši. V kolikor še za zatiranje uši niste uporabili sistemičnih insekticidov, je sedaj skrajni čas. Hmelj je pri večini sort dosegel vrh opore, je pa še vedno v polni vegetativni fazi razvoja rasti.V letošnjem letu imate za zatiranje hmeljeve listne uši na razpolago insekticid na osnovi a.s. imidakloprid Kohinor SL 200 v odmerku 0,6 l/ha, Chess 50 WG (a.s. pimetrozin) v odmerku 0,8 kg/ha ter Teppeki (a.s. flonikamid) v odmerku 0,18 kg/ha. Letos je pridobil pripravek Movento SC 100 redno registracijo, gre za sistemičen insekticid, ki ima delovanje tudi na hmeljevo pršico. Sistemičen insekticid in akaricid Movento SC 100 trenutno uporabite v odmerku 1,5 l/ha še posebej, če želite sočasni učinek tudi za pršico. Po aplikaciji z Moventom SC 100 bodo na listih še prisotne uši/pršice, ki pa se prenehajo prehranjevati, dokončen učinek delovanja omenjenega sredstva bo viden v 5-7 dni po aplikaciji. Pri uporabi sredstev dosledno upoštevajte navodila za uporabo.

OPOZORILO: Glede na tehnične lastnosti Moventa SC 100 proizvajalec svetuje, da ga uporabite samostojno, namreč nekateri pripravki lahko delovanje oziroma pretok Moventa upočasnijo. Zato vam svetujemo, da če je le mogoče, Movento SC 100 uporabite samostojno, v skrajnem primeru pa poleg porabite zgolj en fungicid (npr. za zatiranje hmeljeve peronospore). Odsvetujemo vam dodajanje ostalih pripravkov npr. za hmeljevo pepelovko, koruzno veščo ali morebiti foliarnih gnojil.

 

Priporočamo vam, da v letošnjem letu uporabite insekticid z drugo aktivno snovjo kot ste jo uporabili v lanskem letu, da kolobarite med sredstvi in s tem preprečili prehiter nastanek odpornosti oziroma rezistence. Opozorimo vas naj, da pred uporabo insekticidov okrog hmeljišča zmulčite oziroma pokosite cvetočo podrast v skladu z navodili za uporabo, ki so navedena na vsakem FFS.

 

Hmeljeva pršica

Hmeljevo pršico smo v nekaterih hmeljiščih našli že konec maja. Trenutno je populacija pršice v večini hmeljišč nizka, mestoma tudi ni prisotna. Zato vam svetujemo, da v hmeljiščih ob rednih pregledih spremljate njen nadaljnji razvoj, da boste lahko pravočasno ukrepali. Če boste za zatiranje hmeljeve listne uši uporabili Movento CS 100 v odmerku 1,5 l/ha, ima delovanje tudi na pršico. V primeru, da ne boste uporabili Moventa, in v svojih nasadih niste našli pršico, oziroma je le-ta prisotna na manjšem številu listov, uporaba akaricidov v večini hmeljišč v tem času še ni potrebna.

 

V letošnjem letu imate za zatiranje hmeljeve pršice na razpolago že znane akaricide: Kanemite SC, Nissorun 10 WP in Vertimec Pro.

 

Dovoljenje za uporabo v hmelju ima tudi a.s. milbemektin, ki jo vsebujeta pripravka Milbeknock in Koromite. Opozorimo vas naj, da a.s. milbemektin nima znanih izvoznih toleranc za Ameriko, zato je njuna uporaba omejena. Pred uporabo akaricida Milbeknock ali Koromite se morate obvezno posvetovati s svojim kupcem hmelja!

 

Ponovno naj vas obvestimo, da akaricid Acramite 480 SC letos nima izrednega dovoljenja za uporabo v hmelju, tako tudi ni dovoljena uporaba zalog iz lanskega leta.

 

O vseh dilemah in nejasnostih glede pršice se lahko obrnite na Inštitut, na Oddelek za varstvo rastlin, kamor lahko vsak dan do 8. ure zjutraj prinesete v pregled liste hmelja, ki jih boste nabrali v svojih hmeljiščih. Listi naj predstavljajo povprečen vzorec, nabran na različnih mestih v hmeljišču in na različnih višinah hmelja (spodaj, v sredini in zgoraj).

 

Koruzna vešča

Let metuljev 1. generacije še vedno traja, populacija v zadnjem tednu ne presega 5 metuljev/noč. V teh dneh smo našli že prve gosenice, ki so zavrtane na različnih višinah hmelja. Kot smo vas že obvestili v prejšnji številki Hmeljarskih informacij je sedaj čas za uporabo insekticidov in sicer v tem času uporabite pripravek Agree WG (1 kg/ha) ali Lepinox plus (1 kg/ha).

Uporabo omenjenih pripravkov priporočamo še posebej v nasadih, ki ležijo na območju, kjer ste običajno imeli težave z veščo (bližina nepospravljnih ostankov koruze, koruznikov, idr,.), še posebej v hmeljiščih na širšem Žalskem območju in območju Roj pri Žalcu, seveda pa smo gosenice našli tudi izven omenjenega območja.

 

 


Datum objave obvestila: 15.06.2018 09:55
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: LESKOŠEK Gregor
Pripravili: Gregor Leskošek, Magda Rak Cizej, Sebastjan Radišek
Seznam registriranih FFS