46. VARSTVO JABLAN IN HRUŠK - 07.06.2018 11:21 - Zaključeno


Na območju Celjske in Koroške regije so jablane v povprečju na opazovane lokacije in sorte v fenološki fazi BBCH 73 – 74. Hruške so v fenološki fazi BBCH 74.

Škrlup in pepelasta plesen

V obdobju med 24. majem in 6. junijem so bili na opazovanih sadjarskih lokacijah Celjske in Koroške regije pogoji za okužbe s škrlupom pogosto izpolnjeni. Na vseh lokacijah smo 24. 5. zabeležili močno in 27. 5. lahko okužbo. V obdobju med 29. 5. in 6.6. pa so bili pogoji za zmerno ali lahko okužbo izpolnjeni še trikrat. Ob izpolnjenih pogojih za okužbe smo do 30. maja na lovilcu spor še beležili manjše izbruhe (do 500 spor). Od 1. do 7 junija, ko je na sadjarskih lokacija padlo od 16 mm (Kasaze) do 43,6 mm (Ponikva), pa na lovilcu spor zabeležimo le še zelo malo število spor (od 20 do 50 spor), medtem ko na objektnih stekelcih spor več ne najdemo. Zato menimo, da ni več nevarnosti za primarne okužbe s škrlupom.

Sadjarji, ki ste do sedaj uspešno obvladali okužbe s škrlupom, razmike med škropljenji podaljšajte na 10 do 14 dni. V primeru napovedi dolgotrajnih in obilnih padavin opravite škropljenje pred dežjem. Predvsem pa razmike med škropljenji prilagodite količini padavin. V primeru, ko pade več kot 25 mm dežja predvidevamo, da je fungicidna obloga sprana in je potrebno škropljenje pred naslednjimi padavinami ponoviti.

Zaščita plodov s kontaktnimi fungicidi je zelo pomembna še posebno tam, kjer so na listih pege in je nevarnost sekundarnih okužb velika. V nasadih, kjer so na listih pege posrbite, da bodo plodovi stalno zaščiteni s fungicidno oblogo in nadaljujte s preventivno zaščito plodov.

Nadaljujte z uporabo kontaktno delujočih fungicidov na osnovi aktivne snovi kaptan: Merpan 80 WDG (1,88 kg/ha), Orthocide 80 WG (2 kg/ha), Scab 80 WG (1,9 kg/ha) ali Scab 480 SC (3,13 L/ha). Uporabite lahko tudi pripravke na osnovi aktivne snovi mankozeb kot so Dithane DG Neotic (2 kg /ha), Dithane M-45 (2 kg/ha), Manfil 75 WG (2 kg/ha), Manfil 80 WP (2 kg/ha), Mankoz 75 WG (2kga/ha), Penncozeb 75 DG (2,5 kg/ha), Pinozeb M – 45 (2 kg/ha) ali pripravek z aktivno snovjo metiram Polyram DF (2 kg/ha).

Pri uporabi vseh navedenih pripravkov upoštevajte maksimalno število dovoljenih škropljenj v eni rastni dobi !

Za zmanjšanje infekcijskega potenciala jablanove pepelovke dodajte enega od naslednjih pripravkov: Cosan, Pepelin, Kumulus DF, Microthiol specilal, Thiovit jet ali Vindex 80 WG, v odmerku 3 kg/ha. Uporabite lahko tudi pripravka Pol sulphur 800 SC ali Symbiotica Fito, v odmerku 4 kg/ha. Pazite na temperature zraka, če te presegajo 30 °C se izogibajte dodajanju vseh pripravkov na osnovi močljivega žvepla.

V nasadih, kjer imate težave z obvladovanjem pepelaste plesni je smiselno škropljenje proti pepelasti plesni in škrlupu s kombinacijo pripravkov kot so: Stroby WG (0,2 kg/ha), Zato 50 WG (0,15 kg/ha), Flint (0,15 kg/ha) ali Sercadis (0,25 L/ha) in kontaktnega fungicida.

Proti pepelasti plesni lahko uporabite tudi pripravek Luna experience (0,75 L/ha) Topas 100 EC ali Topaze v odmerku 0,5 L/ha.

Jabolčni in breskov zavijač

Toplo vreme ugodno vpliva na let, parjenje in odlaganje jajčec jabolčnega zavijača. Ulovi metuljčkov na feromonskih vabah so v neškropljenih-travniških nasadih kontinuirani na večina lokacijah nad pragom škodljivosti (8 – 12 metuljčkov/teden/vabo). V intenzivnih nasadih jablan, kjer so prvo škropljenje proti jabolčnem zavijaču opravili v priporočenih rokih zatiranja so ulovi trenutno pod pragom škodljivosti. Tudi ulovi breskovega zavijača so v nasadih jablan kot breskev trenutno maloštevilni.

V primeru, da ste prvo škropljenje proti jabolčnem zavijaču opravili v napovedanem roku s pripravki Insegar 25 WG, Harpun ali Coragen, od konca tega tedna do sredine naslednjega tedna, med 8. in 13. junijem opravite drugo škropljenje in ponovno uporabite pripravek Coragen v odmerku 18 mL/hL, pri tem najvišji dovoljen odmerek ne sme presegati 270 mL pripravka/ha ali pa uporabite pripravke kot so: Runner 240 SC (0,45 L/ha), Mimic (1 L/ha) ali Imidan 50 WG (1 kg/ha).

V nasadih, kjer so v večjem obsegu prisotne uši pa namesto naštetih pripravkov za drugo škropljenje proti jabolčnem zavijaču uporabite pripravke kot so: Mospilan SG, 20 SG (0,4 kg/ha), Moksycan 20 SG (0,4 kg/ha) ali Calypso SC 480 (0,3 L/ha).

Tisti, ki ste prvo škropljenje proti jabolčnem zavijaču opravili med 26. majem in 1. junijem s pripravki Runner 240 SC, Mimic, Mospilan 20 SG, Mospilan SG, Moksycan 20 SG ali Calypso SC 480, opravite drugo škropljenje po 15. juniju.

Vsi našteti pripravki delujejo tudi proti breskovemu zavijaču, ki se v nasadih jablan redno pojavlja.

V nasadih, kjer je jabolčni zavijač v preteklih letih povzročil veliko škode je priporočljivo za slabitev populacije redno dodajanje polovičnega odmerka granuloznega virusa Madex max ali Carpovirusine.

V primeru toče takoj opravite škropljenje s pripravki, ki vsebujejo aktivno snov kaptan kot so: Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Scab 80 WG ali Scab 480 SC.

Hrušev ožig

V letošnje letu so bili v času cvetenja jablan in hrušk izpolnjeni pogoji za okužbe s hruševim ožigov in na posameznih okuženih območjih po Sloveniji se je bolezen ponovno pojavila. Zato opozarjamo na redno pregledovanje nasadov jablan in hrušk. Pregledujte tudi travniške sadovnjake. Preglede opravljajte v času, ko je listje suho. Simptome opazite predvsem na poganjkih, ki venejo in se sušijo (pastirska palica), spremlja jih lahko tudi bakterijski izcedek, ki je na začetku mlečno rumene barve, nato postane oranžen. Poleg nasadov pregledujte tudi okolico, kjer se nahajajo okrasne in samonikle rastline, ki so gostiteljice hruševega ožiga (glog, panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica…). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu (03 71 21 600).

PRI UPORABI SREDSTEV NEVARNIH ZA ČEBELE IZVAJAJTE ŠKROPLJENJE IZKLJUČNO POZNO ZVEČER, PONOČI ALI ZGODAJ VZJUTRAJ, KO SO ČEBELE V PANJIH TER POSKRBITE, DA BO PODRAST POMULČENA!


Datum objave obvestila: 07.06.2018 11:21
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS