34. VARSTVO SADNEGA DREVJA - 11.05.2018 12:41 - Zaključeno


Fenološki razvoj jablan in hrušk

Na območju Celjske regije so jablane v povprečju na opazovane lokacije in sorte v fenološki fazi razvoja plodičev BBCH 71 (plodiči večji od 10 mm ) in pri posameznih sortah (Idared, Jonagold, Breaburn) prehajajo v fazo BBCH 72 (plodiči večji od 20 mm). Hruške so v fenološki fazi BBCH 72. Na območju Koroške pa so jablane in hruške v fenološki fazi konca cvetenja BBCH 69.

Škrlup in pepelasta plesen

Na sadjarskih lokacijah Celjske in Koroške regije je ob zadnjih padavinah med 4. in 5. majem padlo od 20 mm (Kasaze) do 44 mm (Slovenske Konjice). Takrat so bili na vseh lokacijah izpolnjeni pogoji za močno okužbo. Tudi v naravi smo v tem času zabeležili izbruh askospor (1860 spor/5 stekelc).

Vremenoslovci napovedujejo do sredine naslednjega tedna nestanovitno in nekoliko hladnejše vreme s pogostimi padavinami. V drugi polovici tedna pa spet več sonca in topleje.

Nadaljujte s preventivnim pristopom škropljenja proti škrlupu in uporabite enega od kontaktnih fungicidov kot so: Delan 700 WG (0,75 kg/ha), Delan Pro (2,5 L/ha) ali fungicidov iz skupine ditiokarbamatov: Dithane DG Neotic (2 kg /ha), Dithane M-45 (2 kg/ha), Manfil 75 WG (2 kg/ha), Manfil 80 WP (2 kga/ha), Mankoz 75 WG (2kga/ha), Penncozeb 75 DG (2,5 kg/ha), Pinozeb M – 45 (2 kg/ha) ali z aktivno snovjo metiram Polyram DF (2 kg/ha).

V primeru ploh in neviht dajte pri izbiri fungicidov prednost pripravku Delan 700 WG ali Delan Pro, ki ima daljše kurativno delovanj. Pri uporabi vseh navedenih pripravkov pa upoštevajte maksimalno število dovoljenih škropljenj v eni rastni dobi !

V obdobju stabilnega vremena je smiselno predvsem v nasadih, kjer imate težave s pepelasto plesnijo opraviti škropljenje proti pepelasti plesni in škrlupu s kombinacijo pripravkov kot so: Stroby WG (0,2 kg/ha), Zato 50 WG (0,15 kg/ha), Flint (0,15 kg/ha) ali Sercadis (0,25 L/ha) in kontaktnega fungicida. Uporaba naštetih strobilurinskih pripravkov (Stroby WG, Zato 50 WG, Flint) je priporočljiva tudi v nasadih, kjer imate težave z alternarijsko pegavostjo.

Proti pepelasti plesni lahko uporabite tudi pripravek Luna experience (0,75 L/ha) Topas 100 EC ali Topaze v odmerku 0,5 L/ha.

Uporaba sistemičnih pripravkov na osnovi aktivne snovi difenkonazol kot so: Score 250 EC (0,2 L/ha), Difcor 250 EC (0,2 L/ha), Difenzone (0,2 L/ha), Mavita 250 EC (0,2 L/ha) ali Duaxo koncentat (1,1 L na višinski meter krošnje /ha, najvišji dovoljen odmerek 3,3 L/ha) in tetrakonazol Domark 100 EC ( 0,4 L/ha) v kombinaciji s kontaktnim fungicidom je smiselna v primeru ekstremni razmer, če bi od zadnjega škropljenja minili štirje (96 ur) dnevi in bi bilo listje skupaj mokro več kot dva dni ter bi padlo več kot 20 mm dežja.

Enaka strategija škropljenja proti škrlupu velja tudi za hruške.

Jabolčni zavijač

Ulovi metuljčkov jabolčnega zavijača na feromonskih vabah, ki so po 30. aprilu začeli naraščati so ves čas kontinuirani. Na opazovanih lokacijah smo prav tako v tem času večkrat zabeležili večerne temperature nad 15 °C, kar ustvarja pogoje za parjenje in odlaganje jajčec. Zato bo od konca tega tedna 13. do 17. maja, optimalen čas za uporabo pripravkov Insegar 25 WG (0,6 kg/ha) ali Harpun (1L/ha), ki delujeta tudi na jajčeca jabolčnega zavijača.

Od konca prihodnega tedna 20. do predvidoma 27. majem pa bo v nasadih na območju Celjske in Koroške regije tudi čas za uporabo pripravka Coragen. Pripravek uporabite v odmerku 18 mL/hL, pri tem najvišji dovoljen odmerek pri enem škropljenju jablan ne sme presegati 270 mL pripravka/ha.

V nasadih, kjer imate težave s sadnim listnim duplinarjem, boste s pripravkom Coragen sočasno opravili tudi škropljenje proti izlegajočim ličinkam tega škodljivca. Škropljenje usmerite v prvi del napovednega roka zatiranja.

Pripravek deluje prav tako na breskovega in češpljevega zavijača, zavijače lupine sadje in breskovega molja.

Na lokacijah Celjske regije, se sadjarji pri odločitvah za škropljenje proti jabolčnem zavijaču držite zgodnejših datumov napovedanih rokih škropljenja medtem, ko koroški sadjarji in tisti, ki imate nasade na nekoliko bolj zatišnih legah (Črnova, Braslovče, Ponikva), škropljene približajte zadnjim napovedanim rokom škropljenja.

V nasadih, kjer vam je jabolčni zavijač v preteklem letu povzročil veliko škode je priporočljivo tudi redno dodajanje polovičnega odmerka granuloznega virusa Madex max ali Carpovirusine.

V primeru toče takoj opravite škropljenje s pripravki, ki vsebujejo aktivno snov kaptan kot so: Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Scab 80 WG ali Scab 480 SC.

 

Hrušev ožig

V letošnje letu so bili v času cvetenju jablan in hrušk izpolnjeni pogoji za okužbe s hruševim ožigom. Zato opozarjamo, da sredi maj še posebej na območjih, kjer so bile v preteklih letih potrjene okužbe s hruševim ožigom, začnete redno pregledovanje nasadov jablan in hrušk. Opravite tudi preglede travniških sadovnjakov. Preglede opravljajte v času, ko je listje suho. Simptome opazite predvsem na poganjkih, ki venejo in se sušijo (pastirska palica), spremlja jih lahko tudi bakterijski izcedek, ki je na začetku mlečno rumene barve, nato postane oranžen. Poleg nasadov pregledujte tudi okolico, kjer se nahajajo okrasne in samonikle rastline, ki so gostiteljice hruševega ožiga (glog, panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica…). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu (03 71 21 600).


Datum objave obvestila: 11.05.2018 12:41
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS