128. Varstvo jablan in hrušk - 16.07.2007 13:30 - Poslano


V suhem in vročem vremenu ni nevarnosti za okužbe jablan in hrušk s škrlupom, zato lahko v neokuženih nasadih škropljenje drevja odložite do prvih obilnejših padavin. V nasadih, že okuženih s škrlupom, pa še naprej skrbite za stalno oblogo plodov z dotikalnim fungicidom. Za škropljenje uporabite dotikalni fungicid kot je ANTRACOL, ANTRACOL WG 70, DITHANE M-A5, DITHANE DG, NEOTEC, CAPTANE 45 WP, MERPAN 50 WP, MERPAN 80 WDG, PENNCOZEB 75 DG, PENNCOZEB 80 WG, KOR DG, POLYRAM DF, THIRAM 80 WG, ZIRAM 76 WG, ATTRADE-DITIANON 750 SC, DELAN 700 WG in podoben. Razmaki med škropljenji ne bodo daljši od dveh tednov. Proti jablanovi pepelovki škropivu dodajte žveplov pripravek.

Sedanje sušne razmere zelo ustrezajo razvoju jabolčnega zavijača, rdeče sadne in navadne pršice ter kaparjem. Sadjarjem svetujemo redno pregledovanje nasadov in pravočasno zatiranje škodljivcev. Proti jabolčnemu zavijaču škropljenje ponovite po desetih do štirinajstih dnevih. Priporočamo rabo klasičnega insekticida kot je CALYPSO SC 480, BASUDIN 600 EW, DIAZOL EW 50, DIAZINON 20, ZOLONE LIQUIDE, PYRINEX ali STEWARD in dodajanje

virusnega pripravka MADEX v odmerku 50 ml / ha za fiziološko oslabitev gosenic. Če bo obdobje vročega vremena trajalo dalj časa je potrebno razmake med škropljenji skrajšati, ker je razkroj insekticidov v takih razmerah hitrejši. Pršice po potrebi lokalno zatirajte s pripravkom kot je npr. ENVIDOR, VERTIMEC 1,8 EC, DEMITAN, ORTUS 5 SC in podoben. Vsa škropljenja opravite v večernih urah.

Pri ekološki pridelavi sadja lahko za zatiranje jabolčnega zavijača uporabljate virusni pripravek Madex. Pripravek je potrebno uporabiti ob začetku izleganja lićink, njegovo delovanje se pod vplivom sončnih žarkov hitro izgubi, zato škropite v večernih urah in dovolj pogosto obnavljajte škropilno oblogo. Na razvoj pršic in drugih insektov deluje zaviralno tudi raba žveplovih pripravkov, vendar se pri rabi ob visokih temperaturah lahko pojavljajo ožigi. V takih razmerah je bolj primerno posipanje žvepla v prahu po tleh, v količini 25 kg/ha oz. v skladu z navodili proizvajalca.

Hrušev ožig

V suhem in toplem vremenu ni nevarnosti za širjenje bakterije hruševega ožiga, vendar še naprej priporočamo redno pregledovanje gostiteljskih rastlin in izrezovanje okuženih delov. Upoštevajte vsa fitosanitarna priporočila! Ob odkritju sumljivih bolezenskih znamenj v doslej neokuženih območjih je potrebno obvestiti Fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin. Več informacij o bolezni najdete na spletnih straneh Fitosanitarne uprave Republike Slovenije.


Datum objave obvestila: 16.07.2007 13:30
Obvestilo prognostičnega centra: Napovedi za vso Slovenijo/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: ZEMLJIČ Marjeta in ŠKERLAVAJ Vojko
Pripravila: Marjeta Zemljič in Vojko Škerlevaj
Seznam registriranih FFS