72. Varstvo hmelja - 11.08.2016 11:58 - Zaključeno


Hmeljeva peronospora

Iz ulova spor je razvidno (slika 1), da so le te prisotne na vseh lokacijah nad kritično mejo. Od zadnje napovedi škropljenja je na različnih lokacijah v Savinjski dolini ter na širšem pridelovalnem območju padlo med 47 in 100 mm dežja, ki so izprali fungicidi nanos. Prav tako pa je na širšem območju savinjske doline hmelj v povprečju pri sorti Savinjski golding prešel v fazo BBCH 84 -86 kar pomeni, da so storžki v fazi dozorevanja, kompaktnih je med 40 in 60 % storžkov, Aurora je v fazi BBCH 78 – 79 kjer se razvoj storžkov zaključuje, pri Celeiah pa se intenzivno razvijajo storžki BBCH 73 – 75.Svetujemo vam, da takoj ko bo mogoče opravite škropljenje proti hmeljevi peronospori. V kolikor v nasadih nimate težav s hmeljevo peronosporo vam za zaključna škropljenja svetujemo uporabo pripravka, Delan 700 WG v odmerku 1,2 kg /ha. Drugače lahko škropljenje opravite tudi z enim od bakrovih pripravkov, ki ga uporabite v skladu z navodili iz letošnjega seznama dovoljenih FFS za varstvo hmelja uporaba določenih bakrovih pripravkov je omejena na 2 oz. 3 kratno uporabo letno na voljo pa imate tudi pripravek Ortiva, ki ga uporabite v odmerku 1,6 l/ha vendar vas opozarjamo na karenco, ki znaša za omenjeni pripravek 28 dni in pride v poštev samo za pozne sorte, ki jih boste obirali po 10 septembru. Vsi ostali pripravki za varstvo hmelja proti hmeljevi peronospori imajo karenco 14 dni. Ponovno pa vas opozarjamo, da povsod tam kjer na listih opazite pege uporabite enega od pripravkov iz skupine Aliette v odmereku v 6,25 kg/ha ali pa pripravek Revus v odmerku 1,6 l/ha. Uporaba pripravka Revus je dovoljena samo 2 - krat letno.

 

Hmeljeva pepelovka

 

Pri pepelovki velja še naprej opozorilo predhodnih hmeljarskih informacij. Bolezen se v naših razmerah običajno prične pojavljati v času polnega cvetenja in je nevarna predvsem v nasadih občutljivih sort kot so Magnum, Dana, Celeia ter Bobek. V ugodnih pogojih , ki so letos pa lahko prizadene tudi ostale sorte. Pri škropljenju tako preventivno uporabite enega žveplovih pripravkov v polnem odmerku 7,5 kg/ha. V letošnjem letu imate na voljo tudi nov pripravek Vitisan, ki prav tako preventivno deluje na hmeljevo prepelovko. Uporablja se ga v odmerku 12 kg/ha njegova prednost pa je karenčna doba, ki znaša 1dan. V kolikor pa imate v nasadih že prisotno pepelovko pa poleg pripravkov na osnov žvepla uporabite tudi Systhane 20 EW v odmerku 1,5l/ha. Omenjeni pripravek lahko uporabite največ 2- krat letno. Opozorimo vas naj tudi na karence, ki znašajo za žveplove pripravke 8 dni za Systhane 20 EW pa 14 dni.

 

Hmeljeva pršica

 

Hmeljeva pršica trenutno v večini hmeljišč ni množično prisotna, priporočamo vam, da za ugotavljanje njene prisotnosti namenite več časa, da ugotovite dejansko prisotnost. V primerjavi z zadnjimi nekaj leti, ko smo jo zlahka našli, jo moramo letos v večini hmeljišč zelo iskati, da jo najdete. Vzemite si čas za natančen pregled na vseh višinah, predvsem v zgornjem delu hmelja, od 4-6 metrov, kjer je mestoma zlahka najdemo. V tem času je potrebno poleg primarnih, pregledovati tudi sekundarne liste in lističe ob kobulah hmelja. V primeru, da na listih najdete v povprečju po več kot 1 pršico je potrebno uporabiti akaricid v skladu s seznamom dovoljenih akaricidov. V mislih morate imeti, da boste nekatere nasade hmelja obirali šele čez en mesec, do takrat se lahko v hmeljiščih pršica prerazmnoži in če je ne bomo pravočasno zatrli, povzroči gospodarsko škodo. Sedaj je skrajni čas za uporabo akaricidov. V tem času bi dali prednost akaricidoma, ki imata krajšo karenco Acramite 480 SC (14 dni) in Kanemite SC (21 dni). Njuno uporabo, z odmerki in karenčno dobo navajamo v spodnji preglednici.

 

Pripravek

Aktivna

snov

Koncentracija/

odmerek

Karenca

(dni)

Število škropljenj v

rastni dobi

Varnostni pas tlorisne širine od meje brega voda 1. in 2. reda (m)

Šobe klasične

Šobe Agrotop TD

Acramite 480 SC

bifenazat

1,0 l/ha

14

1-krat

30

15 (5)

Kanemite SC

acekvinocil

3,6 l/ha

21

1-krat

40

 

 

Naj vas opozorimo, da je potrebno akaricid Acramite 480 SC uporabiti v nočnem času (maksimalno 4 ha/noč). Pri njegovi uporabi je potrebno zagotoviti dobro omočenost vseh zelenih delov, zmulčiti cvetočo podrast okrog hmeljišča, upoštevati varnostni pas do voda 1. reda, ki je 30 metrov in 2. reda, kjer je pas 15 metrov. Po aplikaciji z Acramit-om lahko vstopite v nasad, ko so rastline suhe. Kot pri vseh FFS, je potrebno uporabiti osebno varovalno opremo, rokavice, maske, dolgi rokavi, idr. Acramite 480 SC je kontakten, selektiven akaricid s hitrim delovanjem (pršica se preneha prehranjevati že v cca. 3 urah). Končen efekt, pogin pršice, lahko pričakujete v 3- 4 dneh. Acramite 480 SC deluje na vse mobilne stadije pršice, delno ima tudi ovicidno delovanje (zatira jajčeca). Acramite 480 SC nima negativnega delovanja na predatorske pršice, kar je v skladu s smernicami integriranega varstva.

Akaricid Kanemite SC ima podobno delovanje kot Acramite 480 SC, predvsem na vse gibljive stadije pršice in delno tudi na jajčeca.

 

Koruzna vešča – 2. generacija

 

Let metuljev koruzne vešče 2. generacije se je letos pričel v začetku julija, kar je za teden prej kot v lanskem letu. V juliju je bil let v primerjavi z lanskim letom manj številčen, pa vendar smo imeli do druge dekade julija na lokaciji Žalec maks. ulov 30 metuljev na noč. V primerjavi z lanskim letom se je intenziteta ulova prevesila v konec julija in začetek avgusta, ko smo ulovili na lokaciji Žalec tudi do 100 metuljev na noč. Populacija koruzne vešče je na svetlobni vabi na Rojah pri Žalcu za 1,5-krat višja v primerjavi z lokacijo Žalec. Prav tako pa opažamo več mikrolokacij, kjer so množično prisotne poškodbe koruzne vešče 1. generacije in kjer se pričakuje množičen pojav tudi druge generacije.

V določenih hmeljiščih že najdemo posamezne izvrtine od gosenic 2. generacije in sicer na steblih, v naslednjih dneh bodo sledile tudi poškodbe na storžkih in stranskih panogah hmelja. Let metuljev koruzne vešče 2. generacije običajno traja vse do sredine septembra. Ob trenutni populaciji koruzne vešče in vremenskih razmerah so izpolnjeni vsi pogoji za njen nemoten razvoj in posledično lahko ob neukrepanju na širšem območju Savinske doline pričakujemo tudi poškodbe na hmelju. Svetujemo vam, da glede na vaše izkušnje in predvsem, če imate v hmeljiščih poškodbe od prve generacije, ob uporabi fungicidov dodate enega od spodaj navedenih pripravkov za zatiranje koruzne vešče. Za zatiranje gosenic imate na razpolago kontaktni insekticid Karate Zeon 5 CS z želodčnim delovanjem, katere uporabite v primeru, da imate v hmeljiščih poleg gosenic koruzne vešče, prisotne tudi hmeljeve bolhače. V nasprotnem primeru, če nimate v hmeljišču prisotne bolhače, lahko uporabite pripravek Lepinox plus, ki ima želodčno delovanje na gosenice koruzne vešče. Pripravek Lepinox plus ni temperaturno občutljiv na morebitno prehitro izhlapevanje kot Karate. Lepinox plus nima karence oziroma čakalne dobe in ga smete uporabiti 3-krat letno na isti površini.

 

Preglednica: Registrirani insekticidi za zatiranje koruzne vešče na hmelju v letu 2016

Pripravek

Aktivna

snov

Koncentracija/

odmerek

Karenca

(dni)

Število škropljenj v

rastni dobi

Varnostni pas tlorisne širine od meje brega voda 1. in 2. reda (m)

Šobe klasične

Šobe Agrotop TD

Karate Zeon 5 CS

lambda-cihalotrin

0,25 l/ha

21

2-krat

40

20

Lepinox plus*

Bacillus Thuringhiensis var. Kurstaki

1,0 kg

ni potrebna

3-krat

 

 

*ne deluje na hrošče hmeljevega bolhača

 

 

Hmeljev bolhač - poletna generacija

 

V drugem tednu julija smo v posameznih nasadih hmelja opazili prve hrošče hmeljevega bolhača poletne generacije. Opažamo, da je vsako leto prisoten na površinah, kjer ga običajno nismo našli. Bolhač je v tem času prisoten na mladih listih in že oblikovanih storžkih, na višini cca. 4-5 m, predvsem na sorti Celeia. Njegova populacija bo v avgustu še narašča. Na zgodnjih sortah hmelja kot so Savinjski Golding, STY Gold in Aurora njegovo prisotnost ne opazimo na listih, temveč je trenutno skrit v storžkih hmelja s katerim se prehranjuje. Preglejte hmeljišča in kjer boste našli veliko hmeljevega bolhača, uporabite insekticid Karate Zeon 5 CS.

Opozorimo vas naj, da je uporaba insekticida Karate Zeon, ki ima 21 dni karenco in ga je na istem zemljišču dovoljeno uporabiti le 2-krat letno. Omenjenega insekticida ne smete uporabljati v vročem in vetrovnem vremenu! Ker je sredstvo nevarno za čebele, je pred njegovo uporabo potrebno zmulčiti cvetočo podrast okrog hmeljišč! Pazite, da Karate Zeon uporabite 40 metrov proč od vodnih površin, le v primeru uporabe šob z zmanjšanim zanašanjem, se varnostni pas zmanjša na 20 metrov.


Datum objave obvestila: 11.08.2016 11:58
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: LESKOŠEK Gregor
Pripravili: Gregor Leskošek, Magda Rak Cizej, Sebastjan Radišek
Seznam registriranih FFS