57. VARSTVO VINSKE TRTE - 13.07.2016 11:53 - Zaključeno


Fenološki razvoj vinske trte

Na območju vinorodnega pod okoliša Šmarje – Virštanj in ožjega okoliša Slovenske Konjice vinska trta v povprečju na opazovane lokacije prehaja v fenološko fazo BBCH 77 (začetek dotikanja jagod). Na izpostavljenih legah pa sorta Chardonnay že prehaja v fazo, ko se večina jagod med seboj dotika, BBCH 79. V razvoju najbolj zaostajata sorti Laški rizling in Šipon, ki sta še v fenološki fazi BBCH 75.

Grozdni sukači in ameriški škržatek

Na območju vinorodnega pod okoliša Šmarje – Virštanj in ožjega okoliša Konjice beležimo v zadnjem tednu številčne ulove metuljčkov križastih grozdnih sukačev medtem, ko so ulovi pasastih grozdnih sukačev večinoma maloštevilni. Zato svetujemo, da med 14. in 18. julijem, opravite škropljenje proti grozdnim sukačem z enim od kontaktnih insekticidov kot sta Reldan 22 EC (1L/ha) ali Pyrinex 25 CS (1L/ha). Proti grozdnim sukačem je registriran tudi pripravek Pyrinex M22 (1L/ha).

Omenjeni kontaktni insekticidi delujejo tudi na ameriškega škržatka in v navedenih odmerkih omejujejo njegovo številčnost. Ameriški škržatek se trenutno nahaja v fazah ličink L3, L4 in L5 razvojnega stadija. Odraslih osebkov ameriškega škržatka na rumenih lepljivih ploščah še nismo zabeležili. V kolikor ste prvo škropljenje proti ameriškemu škržatku opravili s pripravkom Actara 25 WG, drugo škropljenje ni obvezno. Drugo škropljenje opravimo le v primeru, če se na rumene lepljive plošče ulovi 4 in več odraslih osebkov ameriškega škržatka na teden. Prve ulove odraslih osebkov pričakujemo po 15. juliju. Zato v času od 15. julija do sredine zadnje dekade julija še posebej pozorno spremljaje ulove odraslih osebkov na rumenih lepljivih ploščah in ob preseganju praga škodljivosti opravite drugo škropljenje.

V primeru, da ste prvo škropljenje opravili s katerim od ostalih registriranih pripravkov za zatiranje ameriškega škržatka, pa je drugo škropljenje potrebno obvezno opraviti. Zato je v tem primeru še toliko bolj smiselna uporaba enega od omenjenih kontaktnih insekticidov.

Uporaba pripravka Reldan 22 EC v povečanem odmerku 1,6 L/ha je dovoljena samo na razmejenih območjih zlate trsne rumenice in le v vinogradih za pridelavo grozdja, ki je namenjeno za predelavo v vino.

Preprečiti je treba onesnaženje vodotokov, vodnjakov, jezer in izvirov tako, da se upošteva predpise s področja varstva voda. Lahko ga uporabljamo v oddaljenosti več kot 75 m tlorisne širine od meje brega voda 1. in 2. reda. Če uporabljamo šobe za zmanjšanje zanosa (drifta), se varnostni pas do površinskih voda lahko zmanjša, vendar pa mora celotno območje vinograda izpolnjevati pogoje glede zmanjšanega varnostnega pasu. Varnostni pas se v tem primeru lahko zmanjša na:

- 40 m ob uporabi šob s 50 % zmanjšanjem zanosa FFS ali na

- 30 m ob uporabi šob s 75 % zmanjšanjem zanosa FFS ali na

- 15 m ob uporabi šob z 90 % zmanjšanjem zanosa FFS.

Varstvo pri delu: Pri rokovanju s koncentriranim sredstvom, mešanju škropilne brozge, polnjenju in čiščenju rezervoarja mora delavec uporabljati zaščitno obleko (delovni kombinezon), zaščitne rokavice in zaščito za dihala (maska tipa AIP2). Pri tretiranju s traktorsko nošenim/vlečenim pršilnikom mora delavec uporabljati zaščitne rokavice, delovno obleko, pokrivalo s širokimi krajci, trpežno obutev in zaščito za dihala (maska tipa AIP2). Pri stiku s škropljenimi rastlinami po preteku delovne karence mora delavec uporabljati zaščitne rokavice.

Delovna karenca: Vstop delavcev na tretirano površino je dovoljen 12 dni po končanem tretiranju.

Odgovornost za fitotoksičnost in učinkovitost sredstva prevzame imetnik dovoljenja za nujne primere. Odgovornost glede pravilne rabe FFS je na strani uporabnikov. Za vinograde izven razmejenih območij se Reldan 22 EC kot pripravka Pyrinex M22 in Pyrinex 25 CS uporabljajo kot insekticidi za omejevanje številčnosti ameriškega škržatka v odmerku 1 L/ha.

Pripravki se lahko na istem zemljišču uporabljajo največ enkrat v eni rastni sezoni.

V ekološki pridelavi je treba opraviti dve škropljenji, razen če po prvem škropljenju s spremljanjem ulova na rumene lepljive plošče ugotovimo, da ulov odraslih škržatkov ne presega 4 osebke na lepljivo ploščo na teden, v takem primeru škropljenja ni treba ponoviti. V nasprotnem primeru uporabimo enega izmed pripravkov na osnovi piretrina kot so: Kenyatox verde, Valentin eko insekticid iz nar. piretrina v 0,07-0,08 % konc. ali Flora verde, Biotip floral v 0,16 %. konc.

V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah je treba na območju celotne Slovenije opraviti vsaj 2 škropljenji. Če se kasneje na rumene lepljive plošče še ulovijo odrasli škržatki, je treba škropljenje ponoviti. V matičnih vinogradih lahko uporabite enega od pripravkov kot so: Actara 25 WG, Decis 2,5 EC, Reldan 22 EC ali Pyrinex 25 CS. Uporabite lahko tudi že naštete pripravke na osnovi piretrina. V trsnicah in matičnjakih pa je dovoljena uporaba pripravkov Actara 25 WG ali Decis 2,5 EC.

V vinogradih izven razmejenih območij zatiranja ameriškega škržatka ni obvezno. Priporočljivo je opraviti vsaj 1 škropljenje, če je ameriški škržatek v njih navzoč oziroma je populacija velika. Zato je priporočljivo spremljanje ulova z rumenimi lepljivimi ploščami.

Opozarjamo, da je treba vsa fitofarmacevtska sredstva uporabljati v skladu z navodili za uporabo in navedbami na etiketi. Pri uporabi je treba upoštevati Pravilnik o pravilni uporabi fitofarmacevtskih sredstev (Uradni list RS, št. 71/14). Fitofarmacevtska sredstva za zatiranje ameriškega škržatka so nevarna za čebele in druge žuželke, zato škropljenje opravite v poznih večernih ali zgodnjih jutranjih urah (dve uri po sončnem zahodu do dve uri pred sončnim vzhodom), ko so čebele v panjih in ne letijo. Pred škropljenjem odstranite cvetočo podrast.

Peronospora in oidij vinske trte

Zaradi napovedi nestanovitnega vremena v prihodnih dneh je nevarnost za okužbe s peronosporo še vedno velika. Zato nadaljujte škropljenje proti peronospori s kombiniranimi, sistemično ali polsistemično delujočimi pripravki kot so: Pergado – F (2 – 2,5 kg/ha), Pergado MZ ali Gett (2,5 kg/ha), Pergado D (1,4L/ha), Profiler (3 kg/ha), Enervin (2,5 kg/ha), Alleato 80 WG (2,5 kg/ha), Mikal flash (4 kg/ha), Momentum F (4kg/ha), Mikal premium F(3 kg/ha), Momentum trio (3kg/ha), Melody combi WG 65,3 (1,5 kg/ha), Forum star (1,6 kg/ha), Sfinga Exstra WDG (1,5 kg/ha), Forum MZ WG (2,5 kg/ha), Acrobat MZ (2,5 kg/ha), Fantic F (2 kg/ha), Galben M (2,5 kg/ha), Mildicut (3 L/ha) ali Orvego (0,8 L/ha).

Pripravkoma Alleato 80 WG in Profiler priporočamo dodati polovični odmerek enega od kontaktnih fungicidov.

Proti oidiju uporabite učinkovite pripravke kot so: Dynali (0,65 L/ha), Vivando (0,2 L/ha), Talendo Extra (0,2 - 0,4 L/ha), Talendo (0,25 L/ha), Nativo 75 WG (0,16 kg/ha) ali Postalon 90 SC (1 – 1,25 L/ha). Uporabite lahko tudi pripravke kot so: Kusabi 300 SC (0,3 L/ha), Falcon EC 460 (0,3 – 0,4 L/ha) ali fungicide, ki vsebujejo samo aktivno snov tebukonazol kot so: Folicur EW 250 (0,4 L/ha), Orius 25 EW (0,4 L/ha), Mystic 250 EC (0,4 L/ha.) ali Tebusha 25%EW (0,4 L/ha).

V tem času lahko uporabite tudi pripravka Cabrio top (2 kg/ha) ali Universalis (2 L/ha), ki delujeta hkrati tudi na peronosporo vinske trte.

Pripravkom za zatiranje oidija dodajte še pripravke na osnovi močljivega žvepla kot so: Cosan, Kumulus DF, Microthiol special, Pepelin, Thiovit Jet ali Vindex 80 WG, v odmerku 3 do 8 kg/ha ali Pol- Sulphur 80 WG, WP v odmerku 4 kg/ha. Ob pojavu okužbe lahko uporabite tudi Cosinus, Cosavet DF ali Močljivo žveplo Karsia DF v odmerku do 8 kg/ha. Pri temperaturah nad 25 °C lahko pripravki na osnovi močljivega žvepla povzročajo fitotoksičnost. Zato v vročih dneh škropite izključno pozno zvečer ali zgodaj zjutraj.

Presledki med škropljenji naj ne bodo daljši od 10 dni.

Siva grozdna plesen

V kolikor še niste, proti sivi grozdni plesni (botritisu) dodajte enega od botriticidov kot so: Cantus WG (1,2 L/ha), Mythos (2,5 L/ha), Pyrus 400 SC (2 L/ha), Prolectus (1,2 kg/ha), Rovral Aquaflo (1,5 L/ha), Switch 62,5 WG (1 kg/ha) ali Teldor SC 500, Teldor plus (1-1,5 L/ha). Prav tako lahko uporabite pripravek Botector (400g/ha), ki se lahko na istem zemljišču uporabi 3-4 krat v eni rastni dobi, od razvojne faze, ko je odpadlo 80 % cvetnih kapic do razvojne faze, ko so jagode zrele.

V primeru toče takoj opravite škropljenje s pripravkom Folpan 80 WDG ali Folpan 50 SC oziroma drugimi pripravki, ki vsebujejo aktivno snov folpet (Forum star, Sfinga Exstra WDG, Emendo F, Valis F, Fantic F, Momentum trio, Momentum F, Mikal flash, Mikal premium, Melody combi WG 65,3, ali Pergado – F).

 


Datum objave obvestila: 13.07.2016 11:53
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS