103. Plodova vinska mušica - 23.06.2016 13:33 - Zaključeno


Plodova vinska mušica

Priporočamo, da v vse nasade koščičarjev in jagodičevja, ki bodo pričeli z zorenjem obesite lovilne pasti z namenom ugotavljanja prisotnosti plodove vinske mušice. Lovilne pasti pripravimo tako, da v pollitrske plastenke ali druge posode v zgornji polovici navrtamo večje število luknjic premera 4-6 mm (ne večje, da preprečimo vstop večjih žuželk) in v vsako nalijemo približno 1 dl jabolčnega kisa ali mešanico jabolčnega kisa in vina v razmerju 3:1. Kisu oz. mešanici dodamo žlico sladkorja na 1 liter tekočine in nekaj kapljic sredstva za pomivanje posode, ki zmanjšuje površinsko napetost vode in pospeši utapljanje muh. Približno 1 dl kisa oz. mešanice nalijemo v pollitrsko plastično steklenico. Posoda mora biti na vrhu zamašena. Lovne pasti obesimo v drevesno krošnjo.

Plodova vinska mušica je zelo podobna ostalim vinskim mušicam, v dolžino meri 2 do 3 mm, je rumenorjave barve in ima rdeče oči. Samci imajo na konici kril črno pego, po čemer se ločijo od ostalih vinskih mušic. Če sumite na prisotnost plodove vinske mušice v nasadih koščičarjev in jagodičevja oz. če imate težave z njenim prepoznavanjem, se obrnite na Službo za varstvo rastlin na Kmetijsko gozdarskem zavodu Nova Gorica. O škodljivcu si lahko več preberete na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin:
http://www.uvhvvr.gov.si/si/delovna_podrocja/zdravje_rastlin/drugi_skodljivi_organizmi/gospodarski_skodljvi_organizmi/drugi_novejsi_skodljivi_organizmi/plodova_vinska_musica/

ali na spletni strani kmetijko gozdarskega zavoda Nova Gorica:
http://www.kmetijskizavod-ng.si/

Če ste v svojih nasadih koščičarjev opazili pojav plodove vinske mušice priporočamo, da nasade tretirate s sredstvi, ki imajo ustrezno dovoljenje za te namene. Škropljenje opravimo glede na čas zorenja posamezne sorte. Dosledno upoštevajte karenco uporabljenega sredstva. Uporabite lahko:

Sredstvo

Odmerek

Opombe

Spada 200 EC

2,5 L/ha

Upoštevati 50 m netretiran varnostni pas do vodne površine od meje brega voda 1. in 2. reda.

KARENCA: 14 DNI

Laser 240 CS

0,4 L/ha* (breskve, nektarine, marelice, slive)

 

0,3 L/ha* (češnje, višnje)

*Pri porabi vode 1500 L/ha,

Upoštevati 40 m netretiran varnostni pas do vodne površine od meje brega voda 1. in 2. reda.

KARENCA: 7 DNI

Sredstva so čebelam nevarna zato je treba pred tretiranjem odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje na sosednje cvetoče rastline. Potrebno je upoštevati navodila in sredstva uporabljati v skladu z predpisi (vodni in drugi varnostni pasovi).


Datum objave obvestila: 23.06.2016 13:33
Obvestilo prognostičnega centra: Zahodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica
Objavil/a: ŽEŽLINA Ivan
Pripravil: Ivan Žežlina
Seznam registriranih FFS