40. VARSTVO KOŠČIČASTIH SADNIH VRST - 01.06.2016 14:17 - Zaključeno


Češnjeva muha

V fenološko fazo zorenja, so vstopile zgodnje sorte češenj. Zato je zdaj čas, da na češnje, ki kasneje zorijo, obesite rumene lepljive plošče, za spremljanje pojava češnjeve muhe. Na območju Celjske in Koroške regije smo prve ulove muh na rumenih lepljivih ploščah zabeležili v zadnjih dneh maja. Prag škodljivosti je presežen, če ulovimo eno muho na dve postavljeni plošči od faze, ko češnje spreminjajo barvo iz zelene v rumeno. V nasadih, kjer vam pozeba ni pobrala pridelka ob preseganju praga škodljivosti opravite škropljenje z enim od insekticidov kot sta Mospilan 20 SG (0,375 kg/ha) ali Spada 200 EC (2,5 L/ha), ki imata 14 dni karence.

PRI UPORABI SREDSTEV NEVARNIH ZA ČEBELE IZVAJAJTE ŠKROPLJENJE IZKLJUČNO POZNO ZVEČER, PONOČI ALI ZGODAJ VZJUTRAJ, KO SO ČEBELE V PANJIH TER POSKRBITE, DA BO PODRAST POMULČENA!

Prav tako lahko za zatiranje češnjeve muhe uporabite biološki pripravek na osnovi glive Beauveria bassiana Naturalis (2 L/ha), ki nima karence. Vendar morete opraviti vsaj tri tretiranja v časovnem razmiku 5 do 7 dni.

Pri zgodnjih sortah češenj muhe ni potrebno zatirati.

Tudi na vrtovih NE svetujemo zatiranja češnjeve muhe z insekticidi. V vrtovih svetujemo, da obesite rumene lepljive plošče na katere se lovi češnjeva muha. Obesite 10 plošč na drevo (na zahodno in južno stran krošnje). Po končanem obiranju plošče odstranite.

Plodova vinska mušica

Plodova vinska mušica (Drosophila suzukii) je škodljivec plodov številnih sadnih vrst, ki imajo tanko kožico in mehko meso, to so predvsem jagodičevje (jagode, maline, robide, ribez, borovnice, bezeg), koščičarji (češnje, marelice, breskve, slive in češplje) ter tudi grozdje, smokve in plodovi različnih samoniklih rastlin. Plodove napada v času zorenja do obiranja in lahko povzroči znatno škodo, zlasti v času deževnega vremena. Za razliko od drugih vrst vinskih mušic, plodova vinska mušica napada tudi povsem zdrave plodove. V Sloveniji je v preteklosti že povzročila precej škode na češnjah in breskvah.

Natančna navodila za spremljanje in obvladovanje so dostopna na naši spletni strani http://www.ihps.si/ pod splošna obvestila in spletnih straneh Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin http://www.uvhvvr.gov.si/si/ ter Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica http://www.kmetijskizavod-ng.si.


Datum objave obvestila: 01.06.2016 14:17
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS