31. OBVESTILO O VARSTVU JABLAN IN HRUŠK - 01.06.2016 08:39 - Zaključeno


Sedanje vremenske razmere še vedno omogočajo primarne okužbe listja in plodov z zimskimi trosi, kjer so prisotne pege škrlupa pa tudi sekundarne okužbe z letnimi trosi.V večini jablanovih nasadov je sedaj premer plodičev od 20-30mm, premeščanje sistemičnih fungicidov v tako velike plodiče je premajhno za učinkovito varstvo proti škrlupu. Pridelovalcem zato priporočamo varovanje nasadov z uporabo dotikalnih fungicidov kot so Delan 700 WG, Dithane DG neotec, Dithane M-45, Faban, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Mankoz 75 WG, Penncozeb 75 DG, Pinozeb M 45, Polyram DF, Thiram 80 WG, Antracol ali Antracol WG 70 ali Vitisan. Slednji je primeren tudi za varstvo ekoloških nasadov. Razmake med škropljenji prilagajajte padavinskim razmeram, zaradi prirasta nove listne mase pa naj ti ne bodo daljši od 10 dni. V primeru pojava toče priporočamo uporabo pripravkov na osnovit kaptana (Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Zato plus ali Scab 80 WG), v ekoloških nasadih pa lahko uporabite pripravke na osnovi bakra v 0,06% koncentraciji.

 

Za varstvo jablan pred jablanovo pepelovko dodajte škropilni brozgi tudi žveplov pripravek kot je Cosan, Kumulus DF, Microthiol special, Pepelin, Thiovit jet ali Vindex 80 WG, v odmerkih po navodilih proizvajalca. Za varstvo proti jablanovi pepelovki lahko uporabite tudi pripravke kot so Luna experience, Stroby WG, Flint, Zato 50 WG, Tercel ali Clarinet.

 

V preteklem tednu so bili ulovi metljčkov jabolčnega zavijača številčnejši, poleg tega so bile tudi večerne temperature že ugodne za parjenje in odlaganje jajčec. Pridelovalce obveščamo, da je v prvem tednu junija čas za uporabo pripravkov kot so Coragen, Mimic ali Runner 240 SC. Uporabite lahko tudi ekološka pripravka na osnovi virusa granuloze Madex max ali Carpovirusine, lahko tudi v kombinaciji s pripravkom Lepinox plus na osnovi Bacillus thuringensis. Zatiranje gosenic prve generacije jabolčnega zavijača je izjemno pomembno za dobro obvladovanje škodljivca in preprečevanje škod, saj z učinkovitim zatiranjem prve generacije močno vplivamo na številčnost druge generacije. V nasadih, ki jih je prizadela pozeba in je število plodičev majhno, je dobro zatiranje škodljivca še toliko bolj pomembno za ohranitev pridelka.


Datum objave obvestila: 01.06.2016 08:39
Obvestilo prognostičnega centra: Napovedi za vso Slovenijo/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: ZEMLJIČ Marjeta in ŠKERLAVAJ Vojko
Pripravila: Marjeta Zemljič in Vojko Škerlevaj
Seznam registriranih FFS