32. VARSTVO JABLAN IN HRUŠK - 10.05.2016 14:35 - Zaključeno


Fenološki razvoj jablan in hrušk

Na območju Celjske regije so jablane in hruške povprečno na opazovane lokacije in sorte v fenološki fazi razvoja plodov, ko so plodiči večji od 10 mm (BBCH 71), na območju Koroške regije pa prehajajo iz fenološke faze konca cvetenja v fazo razvoja plodov (BBCH 69 -71).

Škrlup in pepelasta plesen

V času med 5. in 8. majem je na območju Celjske in Koroške regije padla različna količina dežja, predvsem v obliki daljših in krajših ploh. Tudi intenzivnost padavin je bila zelo različna. Na sadjarski lokacijah je v tem času padlo od 6,8 mm (Bistrica ob Sotli, Črnova); 7,4 (Kasaze); 16,6 mm (Slom) do 20,6 mm (Braslovče). Na vseh lokacijah, z izjemo Bistrice ob Sotli so bili 7. in 8. maja izpolnjeni pogoji za okužbo s škrlupom. Zabeležena moč pričakovane okužbe je bila po posameznih lokacijah zelo različna od lahke do močne, saj je bilo listje mokro od 16 do 40 ur. Na lovilcu spor smo zabeležili močan izbruh askospor.

Vremenoslovci napovedujejo nadaljevanje nestanovitnega vremena. V kolikor bo le mogoče, poskušajte nadaljevati s preventivno zaščito listne mase s kontaktnimi fungicidi in izvajanjem tako imenovane blok aplikacije. V času sorazmerno toplega vremena, lahko pogoste plohe in nevihte, kljub majhni količin padavin, povzročijo v naravi močne izbruhe askospor. Pri zbiri kontaktnih fungicidov dajte prednost pripravku Delan 700 WG (0,75 kg/ha), ki ga uporabite tudi, če vas presenetijo kratkotrajne plohe. V takšnem primeru škropljenje opravite takoj po dežju, v roku 24 ur. Uporabite lahko tudi pripravke na osnovi aktivne snovi mankozeb kot so: Dithane DG Neotic (2 kg /ha), Dithane M-45 (2 kg/ha), Manfil 75 WG (2 kg/ha), Manfil 80 WG (2 kga/ha), Mankoz 75 WG (2kga/ha), Penncozeb 75 DG (2,5 kg/ha), Pinozeb M – 45 (2 kg/ha), ali pripravek z aktivno snovjo metiram Polyram DF (2 kg/ha). Pri uporabi vseh navedenih pripravkov upoštevajte maksimalno število dovoljenih škropljenj v eni rastni dobi !

V primeru, da bodo od zadnjega škropljenja minili štirje (96 ur) in več deževni dnevi ter bo padlo več kot 20 mm dežja, po padavinah opravite kurativno škropljenje z enim od sistemičnih pripravkov iz skupine IBE fungicidov kot so: Score 250 EC (0,2-0,3 L/ha), Difo 25% EC (0,2 L/ha) ali Indar 5 EW (0,9 L/ha) v kombinaciji s kontaktnim fungicidom Delan 700 WG (0,75 kg/ha).

Pri sortah, ki so občutljive na pepelovko dodajte enega od pripravkov na osnovi močljivega žvepla kot so: Cosan, Pepelin, Kumulus DF, Microthiol specilal, Thiovit jet ali Vindex 80 WG, v odmerku 3 kg/ha.

Toplo in vlažno vreme ustvarja tudi ugodne razmer za razvoj pepelaste plesni. V nasadih, kjer imate težave z obvladovanjem pepelaste plesni, bo po ustalitvi vremena smiselno opraviti škropljenje proti pepelasti plesni in škrlupu s kombinacijo enega od strobilurinskih pripravkov kot so: Stroby WG (150 g/ha), Flint (100 – 150 g/ha) ali Zato 50 WG (150 g/ha) in kontaktnega fungicida.

Proti pepelasti plesni lahko uporabite tudi pripravek Luna experience (0,75 L/ha).

Enaka strategija škropljenja proti škrlupu velja tudi za hruške.

Jabolčni zavijač

Ulovi metuljčkov na feromonskih vabah so po otoplitvi vremena (po 3. maju) začeli naraščati. Na določnih lokacijah so ulovi jabolčnega zavijača že presegli prag škodljivosti (od 7–10 metuljčkov/teden), vendar nizke večerne temperature (pod 15 °C) v tem času niso ustvarjale pogojev za parjenje in odlaganje jajčec. O optimalnih rokih zatiranja vas bomo pravočasno obvestili.

Rdeča sadna pršica

Pri pregledu listov na prisotnost rdeče sadne pršice najdemo predvsem odložene jajčeca prve poletne generacije in odrasle pršice. Prag škodljivosti je presežen, ko najdete več kot 5 pršic/list. (Glejte prve, spodnje liste!). Optimalen čas za zatiranje z akaricidi bo v času intenzivnega izleganja ličink prve poletne generacije, o čemer vas bomo obvestili. Zato s škropljenjem z akaricidi ne hitite in počakajte na intenzivno izleganje pršic prve poletne generacije.

Krvava uš

V posameznih nasadih se je v večjem obsegu pojavlja krvava uš. Preglejte nasade in v primeru pojava, v kolikor še niste, opravite škropljenje s pripravkom Pirimor 50 WG (0,75 kg/L) z dodatkom močila ali olja. Uporabite veliko količino vode vsaj 800 L/ha in poškropite tudi rane na koreninskem vratu ter koreninske izrastke. Za dobro delovanje pripravka je potrebna temperatura nad 15 °C. Z omenjenim pripravkom boste učinkovito zatrli tudi vse ostale vrste uši. V kolikor krvave uši še niste zatirali, glede na vremensko napoved v naslednjih dneh počakajte, da mine obdobje deževnega vremena in opravite škropljenje v obdobju stabilnega in toplega vremena.

Za zatiranje krvave uši lahko namesto Pirimorja uporabite tudi pripravek Movento SC 100 (največji dovoljen odmerek 1,9 L/ha), ki je dobil dovoljenje za nujne primere in ga lahko uporabljate v času od 1.5. do 1.9. 2016. Pripravek Movento SC 100 smejo v Republiki Sloveniji uporabiti le poklicni uporabniki, ki imajo veljavno potrdilo o pridobitvi znanj iz fitomedicine. Naročite ga lahko samo pri dobavitelju Bayer d.o.o. V jablanah in hruškah se lahko v odmerku 1,9 L/ha uporablja tudi za zatiranje ameriškega in vejičastega kaparje ter bolšice. V odmerku 1,5 L/ha pa se z njim zatira tudi listne hržice, ki ob prezarmnožitvi lahko povzročijo precej škode v mladih nasadih jablan in hrušk.

Sredstvo se lahko na istem zemljišču uporabi v času od končanega cvetenja do začetka zorenja plodov (BBCH 69 – 81). Sredstvo se lahko na istem zemljišču uporabi največ dva krat v eni sezoni, v 14 dnevnem intervalu.

 

PRI UPORABI SREDSTEV NEVARNIH ZA ČEBELE IZVAJAJTE ŠKROPLJENJE IZKLJUČNO POZNO ZVEČER, PONOČI ALI ZGODAJ VZJUTRAJ, KO SO ČEBELE V PANJIH TER POSKRBITE, DA BO PODRAST POMULČENA!

 

 


Datum objave obvestila: 10.05.2016 14:35
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS