27. VARSTVO JABLAN IN HRUŠK - 03.05.2016 15:06 - Zaključeno


Pozeba in sneg

Na območju Celjske in Koroške regije smo 26. aprila v jutranjih urah doživeli hudo pozebo, ki je močno prizadela trajne nasade vseh sadnih vrst. Na sadjarskih lokacijah so bile najnižje jutranje temperature od – 3,9 °C (Ponikva – Slom) do – 2,2 °C (Kasaze). Na lokaciji Braslovče in Ponikva – Slom smo tudi 25. in 30. aprila zabeležili temperature od – 1 do – 1.5 °C. Večina sadnih vrst je bila v fenološki fazi zavezovanja in formiranja plodičev, ki je zelo občutljiva za nizke temperature. Glavnina plodičev v socvetjih je močno poškodovanih (pri prerezu počrneli, se sušijo, povrhnjica nagubana in odstopa). Natančno oceno nastale škode bo mogoče podati po koncu (junijskega) trebljenja plodičev.

Pozebi je iz 27. na 28. april sledilo še močno sneženje. V tem času je na sadjarskih lokacijah padlo od 25,7 (Bistrica ob Sotli) do 35,4 (Kasaze) mm padavin v obliki snega. V nasadih, kjer so že imeli razprte proti točne mreže je teža snega povzročila pravo katastrofo in porušila nasade.

 

Preglednica 1: Dnevi kritičnih minimalnih dnevnih temperatur (T min enaka ali nižja od – 1 °C)

SADJARSKO LOKACIJE

Lokacija

T minimalna (°C)

25.4.

26.4.

30.4.

Ponikva - Slom

- 1,5

- 3,9

- 1,4

Braslovče

- 1.1

- 3,6

- 1

Črnova

- 0,1

- 2,5

3,1

Kasaze

0,4

- 2.2

0,3

 

Fenološki razvoj jablan in hrušk

Na območju Celjske regije jablane povprečno na opazovane lokacije in sorte prehajajo iz faze konca cvetenja H (BBCH 69) v fazo, ko so plodiči večji od 10 mm (BBCH 71). Hruške pa so v fazi BBCH 71. Na območju Koroške so jablane intenzivnih nasadov v fazi konca cvetenja.

 

Škrlup in pepelasta plesen

Na sadjarskih lokacijah je 1. in 2. maja padlo od 29,6 mm (Kasaze) do 47mm (Braslovče) dežja. Na vseh lokacijah so bili izpolnjeni pogoji za močno okužbo, saj je bilo listje mokro od 36 do 48 ur. Na objektnih stekelcih in lovilcu spor smo zabeležili srednje velik izbruh askospor.

Večina sadjarjev je 30. aprila opravila preventivno škropljenje z enim od kontaktnih fungicidov. Glede na veliko količino padavin in napoved nestanovitnega vremena v prihodnjih dneh, škropljenje takoj - danes ponovite. Uporabite pripravek Delan 700 WG (0,75 kg/ha). V primeru, da 30.4. škropljenja niste opravili ali, da zaradi razmočenega terena ne morete danes v nasad, škropljenje opravite z enim od sistemičnih pripravkov iz skupine IBE fungicidov kot so: Score 250 EC (0,2 L/ha), Difo 25% EC (0,2 L/ha) ali Indar 5 EW (0,9 L/ha) v kombinaciji s kontaktnim fungicidom Delan 700 WG (0,75 kg/ha).

Pri sortah, ki so občutljive na pepelovko dodajte enega od pripravkov na osnovi močljivega žvepla kot so: Cosan, Pepelin, Kumulus DF, Microthiol specilal, Thiovit jet ali Vindex 80 WG, v odmerku 3 kg/ha.

Pri uporabi strobilurinskih pripravkov, ki jih uporabljamo tako za zatiranje škrlupa kot pepelaste plesni, kot sta Stroby WG (150 g/ha) in Zato 50 WG (150 g/ha) z dodatkom enega kontaktnih fungicidov upoštevajte, da se počasi vežejo v rastlino (od 10 do 20 ur), zato bo njihova uporaba primernejša v obdobju stanovitnega vremena in zmernega pritiska spor.

 

Enaka strategija škropljenja proti škrlupu velja tudi za hruške.

 

Krvava uš

V posameznih nasadih se je v večjem obsegu pojavila krvava uš. Preglejte nasade in v primeru pojava, opravite škropljenje s pripravkom Pirimor 50 WG (0,75 kg/L) z dodatkom močila ali olja. Uporabite veliko količino vode vsaj 800 L/ha in poškropite tudi rane na koreninskem vratu ter koreninske izrastke. Za dobro delovanje pripravka je potrebna temperatura nad 15 °C. Z omenjenim pripravkom boste učinkovito zatrli tudi vse ostale vrste uši.

Za zatiranje krvave uši lahko namesto Pirimorja uporabite tudi pripravek Movento SC 100 (največji dovoljen odmerek 1,9 L/ha), ki je dobil dovoljenje za nujne primere in ga lahko uporabljate v času od 1.5. do 1.9. 2016. Naročite ga lahko samo pri dobavitelju Bayer d.o.o. V jablanah in hruškah se lahko v odmerku 1,9 L/ha uporablja tudi za zatiranje ameriškega in vejičastega kaparje ter bolšice. V odmerku 1,5 L/ha pa se z njim zatira tudi listne hržice, ki ob prezarmnožitvi lahko povzročijo precej škode v mladih nasadih jablan in hrušk.

Sredstvo se lahko na istem zemljišču uporabi v času od končanega cvetenja do začetka zorenja plodov (BBCH 69 – 81). Sredstvo se lahko na istem zemljišču uporabi največ dva krat v eni sezoni, v 14 dnevnem intervalu.

 

Jabolčni zavijač

Ulovi metuljčkov na feromonskih vabah so trenutno maloštevilni. Nizke, predvsem večerne in jutranje temperature so upočasnile izleganje metuljčkov in preprečujejo parjenje ter odlaganje jajčec. O optimalnem času zatiranja vas bomo pravočasno obvestili.

 

Rdeča sadna pršica

Pri pregledu listov na prisotnost rdeče sadne pršice najdemo vse stadije rdeče sadne pršice in prva odložena jajčeca prve poletne generacije. Zato v primeru, da do zdaj še niste uporabili akaricida in imate prag škodljivosti presežen (več kot 5 pršic /list), počakajte na izleganje ličink prve poletne generacije, o čemer vas bomo pravočasno obvestili.

 

 

PRI UPORABI SREDSTEV NEVARNIH ZA ČEBELE IZVAJAJTE ŠKROPLJENJE IZKLJUČNO POZNO ZVEČER, PONOČI ALI ZGODAJ VZJUTRAJ, KO SO ČEBELE V PANJIH TER POSKRBITE, DA BO PODRAST POMULČENA!

 


Datum objave obvestila: 03.05.2016 15:06
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS