20. VARSTVO JABLAN IN HRUŠK - 19.04.2016 11:51 - Zaključeno


Fenološki razvoj jablan in hrušk

Na območju Celjske regije je bil vrh cvetenja v intenzivnih nasadih jablan v povprečju dosežen med 14. in 17. aprilom, kar je deset dni prej kot v preteklem letu. Zdaj jablane povprečno na opazovane lokacije in sorte zaključujejo fenološko fazo polnega cvetenja F2 (BBCH 65) in prehajajo v fazo intenzivnega odpadanja venčnih listov G (BBCH 67). Zgodaj cvetoče sorte kot je Carjevič, Idared pa so že dosegle fazo G (BBCH 67) in prehajajo v fenološko fazo konca cvetenja H (BBCH 69). Polno cvetita le še sorti Zlati delišes in Fuji. Hruške v povprečju na opazovane lokacije in sorte prehajajo iz faze intenzivnega odpadanja venčnih listov G (BBCH 67), v fazo konca cvetenja H (BBCH 69).

Na območju Koroške pa jablane v intenzivnih nasadih polno cvetijo.

Škrlup in pepelasta plesen jablan

14. aprila smo na vseh sadjarskih lokacijah na območju Celjske in Koroške regije zabeležili izpolnjene pogoje za zmerno okužbo. Sorazmerno veliko spor smo zabeležili tudi na objektnih stekelcih (1530 spor) medtem, ko je bil ulov spor na traku lovilca manjši.

Naslednje poslabšanje vremena z daljšim obdobjem deževja in ohladitvijo vremenoslovci napovedujejo ob koncu tedna in v naslednjem tednu. Prirast listne mase je v tem času zelo intenziven. Zato škropljenje proti škrlupu opravite tik pred napovedanimi padavinami. V obdobju nestanovitnega vremena dajte pri izbiri fungicidov prednost pripravku Delan 700 WG (0,75 kg/ha).

V primeru daljšega obdobja omočenja listne mase bodo razmere za izbruhe askospor zelo ugodne, zato pazite na razmike med škropljenji in v primeru, ko pade nad 20 mm dežja škropljenje ponovite. V primeru kratkotrajnih padavin, takoj po dežju (v roku 24 ur), opravite škropljenje s kontaktnim fungicidom Delan 700 WG (0,75 kg/ha), ki ima daljše kurativno delovanje.

Uporaba sistemičnih pripravkov bo smiselna samo v primeru, da bodo od zadnjega škropljenja minili štirje (96 ur) in več deževni dnevi ter bo padlo več kot 20 mm dežja. V takšnem primeru pa po padavinah opravite kurativno škropljenje z enim od sistemičnih pripravkov iz skupine IBE fungicidov kot so: Score 250 EC (0,2 L/ha), Difo 25% EC (0,2 L/ha) ali Indar 5 EW (0,9 L/ha) v kombinaciji s kontaktnimi fungicidi.

Pri sortah, ki so občutljive na pepelovko dodajte enega od pripravkov na osnovi močljivega žvepla kot so: Cosan, Pepelin, Kumulus DF, Microthiol specilal, Thiovit jet ali Vindex 80 WG, v odmerku 3 kg/ha.

V primeru, da ste imeli v preteklem letu v nasadu močnejši pojav jablanove pepelovke, namesto pripravkov na osnovi močljivega žvepla uporabite naslednje pripravke: Luna experience (0,75 L/ha), Stroby WG (150 g/ha), Flint (100 – 150 g/ha), Zato 50 WG (100-150 g/ha) ali Tercel (2,5 kg/ha).

Enaka strategija škropljenja proti škrlupu velja tudi za hruške.

Jabolčni zavijač

Prvega metuljčka jabolčnega zavijača smo na feromonskih vabah zabeležili 17. aprila, kar je devet dni prej kot v preteklem letu. V kolikor še niste predvsem tisti, ki ste vključeni v KOPOP ukrepe izobesite feromonske vabe za spremljanje jabolčnega zavijača. Tisti, ki ste se pri zatiranju jabolčnega zavijača odločili tudi za metodo zbeganja–konfuzijo, pa v tem času izobesite tudi dispenzorje. Izoberete lahko med naslednjimi dispenzorji: RAK 3, EXOSEX ali ISOMATE C TT.

Rdeča sadna pršica

Toplo vreme je ugodno vplivalo na izleganje rdeče sadne pršice iz zimskih jajčec. Izleganje prve generacije iz zimskih jajčec se zaključuje. Trenutno še prevladujejo nižji razvojni stadiji ličink. Pri pregledih nasadov, kjer so opravili pred spomladansko škropljenje proti rdeči sadni pršici z oljnimi pripravki, v večini primerov prag škodljivosti ni presežen. V nasadih, kjer oljni pripravki niso bili uporabljeni in je bil prag škodljivosti presežen že pri pregledu zimskih jajčec, pa najdemo veliko število pršic na list. Preglejte nasade, glejte predvsem prve manjše liste na dvoletnem lesu. V primeru preseganja praga škodljivosti (4 in več pršic na list), lahko v tem času opravite škropljenje s pripravkom Zoom 11 SC (0,5 L/ha). S škropljenjem ne odlašajte. Uporabite lahko tudi pripravek Nissorun 10 WP (1kg/ha).

Jabolčna grizlica

Ulovi jabolčne grizlice na belih lepljivih ploščah so na opazovanih lokacijah različni in na posameznih lokacijah tudi presegajo prag škodljivosti (30 osic/ploščo). V kolikor je prag škodljivosti presežen, oziroma ste imeli v preteklem letu težave z obvladovanjem omenjene škodljivke, po končanem cvetenju opravite škropljenje z enim od pripravkov kot so: Mospilan SG, 20 SG (0,04 %), Moksycan 20 SG (0,04 %), Calypso SC 480 (0,3 L/ha) ali Actara 25 WG (200 g/ha).

Vsi omenjeni pripravki dobro delujejo tudi na listne uši.

VSE NAŠTETE INSEKTICIDE LAHKO UPORABITE SAMO, KO BO CVETENJE JABLAN POPOLNOMA ZAKLJUČENO!

Po končanem cvetenju jablan bele lepljive plošče odstranite iz nasadov, saj se na njih lovijo tudi naravni sovražniki (polonice, tančičarice) in čebele.

Hrušev ožig

Na sadjarskih lokacijah Celjske in Koroške regije model Maryblyt do sedaj ni zabeležil okužbe, javlja pa srednjo stopnjo nevarnosti za okužbe. Dokler jablane ne bodo zaključile cvetenja, ob nadaljevanju trenutnih vremenskih razmer še obstaja nevarnost za cvetne okužbe z bakterijo hruševega ožiga. Zato nadaljujte s spremljanjem temperatur zraka. V primeru, da je povprečna vrednost maksimalne temperature preteklega dne in izmerjene temperature ob 8 uri zjutraj (T max. + T ob 8. uri/2), večja od 15,6°C, so v primeru močne rose ali dežja (0,25 mm) ali 2,5 mm dežja v prejšnjem dnevu, izpolnjeni pogoji za okužbe cvetov z bakterijo. V nasadih in njeni okolici, kjer se je bolezen pojavila v preteklem letu v primeru, da so izpolnjeni pogoji za okužbo, opravite škropljenje s pripravkom Blossom Protect. V času cvetenja lahko v nasadih, kjer so bile okužbe z bakterijo že prisotne, v zmanjšanjem odmerku (0,03%) uporabite tudi bakrova pripravka Nortox 75 WG ali Cuprablau Z 35 WP. V teh nasadih lahko uporabite tudi pripravek Aliette flash, Aliette ali Aliette WG.


Datum objave obvestila: 19.04.2016 11:51
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS