59. VARSTVO VINSKE TRTE - 13.07.2015 13:02 - Zaključeno


Fenološki razvoj vinske trte

Na območju vinorodnega pod okoliša Šmarje – Virštanj in ožjega okoliša Slovenske Konjice vinska trta v povprečju na opazovane lokacije prehaja iz fenološke faze BBCH 77 (začetek dotikanja jagod) v fenološko fazo BBCH 79, ko se večina jagod med seboj dotika. Pri sorti Chardonnay pa se večina jagod v grozdih že strnjenijh.

Grozdni sukači in ameriški škržatek

V zadnjem tednu so se na območju vinorodnega pod okoliša Šmarje – Virštanj in ožjega okoliša Konjice močno povečali ulovi metuljčkov križastih grozdnih sukačev medtem, ko so ulovi pasastih grozdnih sukačev večinoma maloštevilni. Zato svetujemo, da v tem tednu, med 13. in 18. julijem, opravite škropljenje proti grozdnim sukačem z enim od kontaktnih insekticidov kot sta Reldan 22 EC (1L/ha) ali Pyrinex 25 CS (1L/ha).

Oba kontaktna insekticida delujeta hkrati tudi na ameriškega škržatka, ki se trenutno nahaja v fazi ličink L4 in L5 razvojnega stadija. Odraslih osebkov ameriškega škržatka na rumene lepljive plošče še nismo zabeležili. V kolikor ste prvo škropljenje proti ameriškemu škržatku opravili s pripravkom Actara 25 WG, drugo škropljenje ni obvezno. Drugo škropljenje opravimo le v primeru, če se na rumene lepljive plošče ulovi 4 in več odraslih osebkov ameriškega škržatka na teden.

V primeru, da ste prvo škropljenje opravili s katerim od ostalih registriranih pripravkov za zatiranje ameriškega škržatka, pa je potrebno opraviti še drugo škropljenje. Zato je v takšnem primeru smiselna uporaba enega od omenjenih dveh kontaktnih insekticidov. Pri tem upoštevajte, da se pripravek Reldan 22 EC lahko uporabi le enkrat v rastni dobi!

Na razmejenih območjih zlate trsne rumenice pa je pripravek Reldan 22 EC dovoljeno uporabiti v odmerku 1,6 L/ha, vendar le v vinogradih za pridelavo grozdja, ki je namenjeno za predelavo v vino. Pri uporabi je potrebno zagotoviti varnostni pas 75 m tlorisne širine od meja brega vode 1. in 2. reda.

Varnostni pas se lahko ob uporabi ustrezne tehnologije za zmanjšanje zanašanja (antidrift šobe) ustrezno zmanjša:

Tip antidriftne šobe

varnostni pas do meje brega voda 1. in 2. reda (v metrih)

90 % zmanjšanje zanosa FFS

15 m

75 % zmanjšanje zanosa FFS

30 m

50 % zmanjšanje zanosa FFS

40 m

Opozorila pri uporabi pripravka Reldan 22 EC v odmerku 1,6 L/ha:

Varstvo pri delu: Pri rokovanju s koncentriranim sredstvom, mešanju škropilne brozge, polnjenju in čiščenju rezervoarja mora delavec uporabljati zaščitno obleko (delovni kombinezon), zaščitne rokavice in zaščito za dihala (maska tipa AIP2). Pri tretiranju s traktorsko nošenim/vlečenim pršilnikom mora delavec uporabljati zaščitne rokavice, delovno obleko, pokrivalo s širokimi krajci, trpežno obutev in zaščito za dihala (maska tipa AIP2). Pri stiku s škropljenimi rastlinami po preteku delovne karence mora delavec uporabljati zaščitne rokavice.

Delovna karenca: Vstop delavcev na tretirano površino je dovoljen 12 dni po končanem tretiranju.

V ekološki pridelavi je treba opraviti dve škropljenji, razen če po prvem škropljenju s spremljanjem ulova na rumene lepljive plošče ugotovimo, da ulov odraslih škržatkov ne presega 4 osebke na lepljivo ploščo na teden, v takem primeru škropljenja ni treba ponoviti. V ekološki pridelavi so dovoljeni pripravki na osnovi piretrina kot so: Kenyatox verde, Valentin eko insekticid v 0,07-0,08% konc. ali Flora verde, Biotip floral v 0,16%. konc..

V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah je treba na območju celotne Slovenije opraviti vsaj 2 škropljenji. Če se kasneje na rumene lepljive plošče še ulovijo odrasli škržatki, je treba škropljenje ponoviti. V matičnih vinogradih in matičnjakih lahko uporabite enega od pripravkov kot so: Actara 25 WG, Decis 2,5 EC, Reldan 22 EC ali Pyrinex 25 CS. Uporabite lahko tudi že naštete pripravke na osnovi piretrina. V trsnicah pa je dovoljena uporaba pripravkov Actara 25 WG ali Decis 2,5 EC.

V vinogradih izven razmejenih območij zatiranja ameriškega škržatka ni obvezno. Priporočljivo je opraviti vsaj 1 škropljenje, če je ameriški škržatek v njih navzoč oziroma je populacija velika. Zato je priporočljivo spremljanje ulova z rumenimi lepljivimi ploščami

Pred tretiranjem z navedenimi insekticidi je potrebno pokositi ali zmulčiti cvetočo podrast ter dosledno upoštevati preventivne ukrepe za varstvo čebel. Škropljenje opravite v poznih večernih ali zgodnjih jutranjih urah, ko so čebele v panjih oziroma od dve uri po sončnem zahodu, do dve uri pred sončnim vzhodom.

 

Peronospora in oidij vinske trte

Vremenoslovci v naslednjih dneh napovedujejo suho in zelo toplo vreme, kar ne ustvarja pogojev za razvoj peronospore vinske trte. Zato lahko škropljenje proti peronospori opravite z enim od kontaktnih fungicidov kot so: Delan 700 WG (0,5 kg/ha), Folpan 80 WDG (1,25 kg/ha), Folpan 50 SC (2 L/ha), Antracol ali Antracol WG 70 v odmerku 2 kg/ha ali pripravki na osnovi aktivne snovi mankozeb kot so: Dithane DG Neotec, Dithane M-45, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Mankoz 75 WG, Penncozeb 75 DG ali Pinozeb M – 45 v odmerku 2 kg/ha ali Polyram DF (največ 2,4 kg/ha).

V tem času lahko uporabite tudi pripravke kot so: Quadris (0,75–1 L/ha), Cabrio top (2 kg/ha) ali Universalis (2 L/ha), ki delujejo hkrati tudi na oidij vinske trte.

V primeru pogostih krajevnih ploh in neviht pa je še smiselna uporaba kombiniranih, sistemično ali polsistemično delujočih pripravkov, ki smo jih navedli v prejšnjem obvestilu.

Trenutne vremenske razmer ustvarjajo ugodne pogoje za razvoj oidija vinske trte. Zato dajte prednost učinkovitim pripravkom proti oidiju kot so: Dynali (0,65 L/ha), Vivando (0,2 L/ha), Talendo Extra (0,13-0,3 L/ha), Talendo (0,25 L/ha), Nativo 75 WG (0,18 kg/ha) ali Postalon 90 SC (1 – 1,25 L/ha).

Proti oidiju lahko uporabite tudi pripravke kot so: Collis (0,4 L/ha), Luna Experience (0,375-0,5 L/ha), Kusabi 300 SC (0,3 L/ha) ali Falcon EC 460 (0,3 – 0,4 L/ha). Prav tako lahko uporabite fungicide, ki vsebujejo samo tebukonazol (25%): Folicur EW 250 (0,3 L/ha), Orius 25 EW (0,3 L/ha), Tebazon EW 25 (0,3 L/ha), Mystic 250 EC (0,4 L/ha.), Tebusha 25%EW (0,4 L/ha). V vinogradih, kjer se je oidij pojavil v večjem obsegu dajte prednost pripravkom, ki vsebujejo aktivno snov tebukonazol ali uporabite pripravek Karathane gold 350 EC (0,6 L/ha), skrajšajte razmik med škropljenjem (5 dni) in povečajte porabo vode.

Sredstvom za zatiranje oidija, dodajte enega od pripravkov na osnovi močljivega žvepla kot so: Cosan, Kumulus DF, Močljivo žveplo, Pepelin, Thiovit Jet, Vindex 80 WG, v odmerku 3-6 kg/ha ali Microthiol special, v odmerku 3-8 kg/ha. Ob pojavu okužbe lahko uporabite tudi Cosinus, Cosavet DF ali Močljivo žveplo Karsia DF v odmerku do 8 kg/ha Pri temperaturah nad 25 °C lahko pripravki na osnovi močljivega žvepla povzročajo fitotoksičnost. Zato v vročih dneh škropite izključno pozno zvečer ali zgodaj zjutraj.

Presledki med škropljenji naj ne bodo daljši od 10 dni, v primeru velike količine padavin (nad 30 mm) pa krajši od 8 dni.

Siva grozdna plesen

V kolikor še niste, je zdaj zadnji čas za prvo škropljenje proti sivi grozdni plesni (botritisu). Glede na napoved toplega in suhega vremena, škropljenje proti botritisu opravite samo v tistih vinogradih in sortah, ki močno gnijejo. Uporabite enega od botriticidov kot so: Cantus WG (1,2 L/ha), Mythos (2,5 L/ha), Pyrus 400 SC (2 L/ha), Prolectus (1,2 kg/ha), Rovral Aquaflo (1,5 L/ha), Switch 62,5 WG (1 kg/ha) ali Teldor SC 500 (1-1,5 L/ha). Prav tako lahko uporabite pripravek Botector (400g/ha), ki se lahko na istem zemljišču uporabi 3-4 krat v eni rastni dobi, od razvojne faze, ko je odpadlo 80 % cvetnih kapic do razvojne faze, ko so jagode zrele.

V primeru toče takoj opravite škropljenje s pripravkom Folpan 80 WDG ali Folpan 50 SC oziroma drugimi pripravki, ki vsebujejo aktivno snov folpet (Forum star, Sfinga Exstra WDG, Emendo F, Valis F, Fantic F, Momentum trio, Momentum F, Mikal flash, Mikal premium, Melody combi WG 65,3, ali Pergado – F).

 

 


Datum objave obvestila: 13.07.2015 13:02
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS