135. VARSTVO HMELJA - 23.05.2007 14:30 - Poslano


Obvestilo št. 2; dne 23. 5. 2007

Pripravila : Magda Rak Cizej in Gregor Leskošek

Hmeljeva listna uš

Prelet hmeljeve listne uši na hmelj se je letos v Žalcu začel 23. aprila, kar je v primerjavi z lanskim letom 14 dni prej. V Radljah ob Dravi se je prelet začel 1. maja. Prelet krilatih uši je številčno primerljiv z lanskim letom. V Žalcu smo 9. maja zabeležili 11 krilatih uši na rastlino na dan, kar je bil vrh preleta, nato je število uši začelo upadati. Posledico na manjši prelet uši so imele tudi ohladitve v prejšnjem tednu. Kljub temu, da je prelet slab, še vedno traja, zato bodite pozorni na uši v svojih hmeljiščih. Spremljajte populacijo uši, še posebno ob robovih hmeljišč, da boste zaznali kritična mesta in pravočasno preprečili škodo. Posebno pozorni bodite na vrhove rastlin, kajti uši s svojim sesanjem zavirajo rast hmelja. Ob pojavu mane oz. medene rose robite ali poškropite hmeljišča s kontaktnim insekticidom Karate Zeon katerega v tem času uporabite v odmerku 1,5 dcl/ha.

Opozorimo naj vas, da sedaj še ni čas za uporabo sistemičnih insekticidov . Te boste uporabili, ko bo hmelj dosegel višino približno 4 m. O tem vas bomo pravočasno obvestili.

Hmeljeva pršica

V letošnjem letu se je poleg hmeljeve listne uši pojavila v hmeljiščih zelo zgodaj tudi pršica. V nekaterih hmeljiščih smo jo našli že 7. maja. Prisotnost pršice je zelo neizenačena. V nekaterih hmeljiščih še ni prisotna, vse več pa je hmeljišč, kjer jo zlahka najdemo tudi višje od enega metra. Na listih trenutno najdemo odrasle pršice, poleg pa tudi veliko odloženih jajčec. Pozornost pri pregledu svojih hmeljišč namenite tudi tej škodljivki. Pri pregledu uporabite povečevalno steklo s povečavo saj 10-krat. Vremenske razmere so za njen razvoj ugodne, zato pravočasno ugotovite prisotnost škodljivke ter po potrebi uporabite akaricid. V tem času bi med razpoložljivimi akaricidi dali prednost pripravku Ortus 5 SC . Če boste pri pregledu svojih hmeljišč na pršico in pri odločanju za njeno zatiranje rabili pomoč, pokličite na Oddelek za varstvo rastlin.

Hmeljeva peronospora – primarna okužba

Še vedno velja opozorilo, da med delom v hmeljiščih spremljajte pojav kuštravcev. Zatiranje kuštravcev je za kasnejše uspešno varstvo hmelja pred hmeljevo peronosporo izrednega pomena, zato bodite še posebej pozorni na njihovo prisotnost. Če ugotovite kuštravce na več kot 3 % hmeljnih rastlin v nasadu nemudoma ukrepajte. Proti primarni okužbi hmelja s peronosporo uporabite pripravek Aliette flash v 0,25 % koncentraciji. Poraba vode je za vsak meter višine hmelja od 300 do 400 l/ha. Škropljenje ponovite po 8 dneh.

Hmeljeva peronospora- sekundarna okužba

S spremljanjem ulova spor smo letos začeli dne, 7. 5. 2007 na šestih lokacijah v Savinjski dolini. Glede na število ulovljenih spor trenutno ni nevarnosti za razvoj bolezni, saj je ulov spor v posameznih dneh nizek in znaša od 0 do 2 ulovljeni spori na dan.


Datum objave obvestila: 23.05.2007 14:30
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS