79. VARSTVO VINSKE TRTE - 02.09.2014 12:50 - Zaključeno


Obvestilo dne, 2. 9. 2014

Pripravila: Alenka Ferlež Rus

Fenološki razvoj vinske trte

Na območju vinorodnega pod okoliša Šmarje – Virštanj in ožjega okoliša Slovenske Konjice je vinska trta v povprečju na opazovane lokacije v fenološki fazi mehčanja jagod BBCH 85.

Siva grozdna plesen (Botritis cinerea) in plodova vinska mušica (Drosophila suzukii)

Vlažno vreme s pogostimi padavinami, ki je zaznamovalo poletne meseca se nadaljuje tudi v prvih dneh septembra, kar še naprej ustvarja ugodne pogoje za razvoj sive grozdne plesni. Ob nadaljevanju deževnega vremena se bo odstotek gnilih jagod in grozdov še povečeval. Samo pri poznih sortah kot so (Laški rizling, Šipon) lahko opravite še eno škropljenje s botriticidi kot so: Teldor SC 500 (1 – 1,5 L/ha), Switch 62,5 WG (1 kg/ha), Rovral Aquaflo (1,5 L/ha) ali Mythos (2,5 L/ha). Slednjega lahko uporabite le enkrat letno. Pri odločitvi za škropljenje upoštevajte karenco! Našteti pripravki imajo karenco 21 dni.

V letošnjem letu bo za pridelavo kakovostnega in vrhunskega vina, po besedah specialista za vinarstvo pri KGZS Zavod Maribor, potrebno posebno pozornost nameniti selektivni trgatvi oziroma odbiri in ločevanju grozdja v različne kakovostne razrede.

K povečanju pojava gnilobe, ki jo v prvi vrsti povzroča pokanje jagod zaradi obilo deževnega in vlažnega vremena, lahko svoje prispevajo tudi vinske mušice. Večina vrst vinskih mušic odlaga jajčeca v poškodovane jagode, katerih ličinke povzročijo še dodatno škodo in pospešeno gnitje. Ena izmed vrst – plodova vinska mušica (Drosophila suzukii), pa lahko napada tudi povsem zdrave jagode. Prisotnost plodove vinske mušice spremljamo s prehranskimi pastmi. Na območju vinorodnega pod okoliša Šmarje – Virštanj in ožjega okoliša Slovenske Konjice na vseh opazovanih lokacijah poleg ostalih vrst mušic beležimo tudi ulove plodove vinske mušice, ki pa so trenutno v razmerju z ostalimi vrstami maloštevilni. Podrobnejše informacije o načinih spremljanja in preventivnih ukrepih so vam na voljo v obvestilu št. 76 ter dostopni na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin: http://www.uvhvvr.gov.si/si/delovna_podrocja/zdravje_rastlin/posebno_nadzorovani_organizmi/plodova_vinska_musica/
Kap vinske trte ESCA

V letošnjem letu tudi na območju vinorodnega pod okoliša Šmarje – Virštanj in ožjega okoliša Slovenske Konjice, kot ostalih vinorodnih deželah Slovenije, beležimo večji pojav kapi vinske trte –ESCE. Svetujemo, da si v tem času, ko so simptomi bolezni najbolj vidi označite prizadete trte. Označene trte pri zimski rezi režite posebej in čim kasneje ter upoštevajte higienske ukrepe. To pomeni, da po rezi škarje razkužite z enim od sredstev za razkuževanje (70% alkohol, 8% Na- hipoklorid, 50% raztopina varikine) in odstranite obrezan les s prizadetih trsov z vinograda, saj s tem tudi odstranite vir okužbe za nadaljnje širjenje bolezni. Pri rezi se izogibajte velikih rezov, ker nastale rane povzročajo ugodna mesta za vdor bolezni. Rane, ki so večje od 2 cm obvezno premažite s fungicidno pasto. Ugotavljamo, da je odstotek prizadetih trsov večji v vinogradih, kjer so v preteklih leti spreminjali vzgojno obliko in posledično na trsih z rezjo povzročali večje rane. V primeru, da se odločite za pomlajevanje obolelega trsa, ga odrežite do zdravega lesa (to je po navadi pod »glavo« trte). V primeru, da se odločite za krčenje obolelih trsov, pa jih v celoti odstranite iz vinograda.


Datum objave obvestila: 02.09.2014 12:50
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS