73. Plodova vinska mušica - 11.08.2014 17:55 - Zaključeno


Letos je plodova vinska mušica (Drosophila suzukii) povzročala veliko škodo v nasadih breskev, marelic, češenj in jagodičastega sadja, še posebej na Primorskem. Gre za novejšega škodljivca, razširjenega po vsej Sloveniji. Napada plodove številnih sadnih vrst in samoniklih rastlin, ki imajo tanko povrhnjico in mehko meso. Škodo lahko povzroči tudi na grozdju. Plodove/jagode napada v času zorenja do obiranja in za razliko od drugih vrst vinskih mušic napada tudi povsem zdrave jagode. Mušica z ostro leglico predre povrhnjico, vanjo odloži jajčeca iz katerih se v nekaj dneh razvijejo breznoge ličinke (žerke). Te se hranijo s tkivom v notranjosti, ki zato postane mehko in kašasto. Poškodovano tkivo je gojišče za razvoj raznih mikroorgaizmov, ki povzročajo gnitje jagod (ocetnokislinske bakterije, siva grozdna plesen).

Vinogradnikom priporočamo, da v času zorenja grozdja začnete spremljati pojav plodove vinske mušice v svojih vinogradih. Za spremljanje mušice se uporabljajo prehranske vabe. Pripravimo jih iz 1 dl jabolčnega kisa (ali mešanice jabolčnega in vinskega kisa v razmerju 1:1), ki mu dodamo 1 žličko sladkorja ter nekaj kapljic detergenta za posodo. Vsebino vlijemo v plastenko, ki smo ji v zgornjem delu izvrtali 5 do 6 odprtin velikih 5 do 8 mm (ne smejo biti večje, ker se vanje lovijo tudi druge žuželke). Plastenko na vrhu zapremo in obesimo na senčno mesto v območje grozdov. Po enem tednu vsebino precedimo in prenesemo v plitvo posodo s čisto vodo, kjer ugotavljamo navzočnost škodljivca.

Plodova vinska mušica je velika 2-3 mm, ima rdeče oči in jo s prostim očesom težko ločimo od drugih mušic, samčke pa prepoznate po značilni črni pegi na konici kril.

 

Glede na to, da v Sloveniji še ni registriranih pripravkov za zatiranje vinske mušice in so poškodbe na grozdju vdorna mesta za povzročitelje gnilobe, priporočamo v napadenih vinogradih rabo fungicidov proti sivi grozdni plesni in za zadnja škropljenja pred peronosporo rabo bakrovih pripravkov, ki imajo tudi bakteristatično delovanje.

 

V primeru težav pri prepoznavanju škodljivca se posvetujte s službo za varstvo rastlin pri najbližjem kmetijskem zavodu ali inštitutu. Več informacij o škodljivcu lahko najdete tudi na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin:

http://www.uvhvvr.gov.si/si/delovna_podrocja/zdravje_rastlin/posebno_nadzorovani_organizmi/plodova_vinska_musica/


Datum objave obvestila: 11.08.2014 17:55
Obvestilo prognostičnega centra: Napovedi za vso Slovenijo/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: ZEMLJIČ Marjeta in ŠKERLAVAJ Vojko
Pripravila: Marjeta Zemljič in Vojko Škerlevaj
Seznam registriranih FFS